Nahrávám

Napiš pro vyhledání

Po rozhovoru s Martinem Horákem, o shapování v jednom z nejlepších snowparků v Evropěrozhovor si můžete přečíst zde, jsme se rozhodli podívat i na shaping v České republice. Vyzpovídali jsme shapera Josefa ,,Chozého“ Kysučana. Ten má na starosti snowpark Karolinka. Chozé je mimo jiné velmi dobrý freeskier, který projel nejen evropské snowparky. V našich očích se řadí Karolínka k jedničce mezi českými snowparky, co se úpravy překážek týče.

Když si shaper Josef Kysučan jde zajezdit, je na co koukat

 

Čau Chozé, v čem je podle tebe největší problém v ČR se stavěním a údržbou snowparků? Je to nedostatek peněz, sněhu nebo jen nechuť dělat něco, co není třeba tak výdělečně zajímavé?

To je dost těžká otázka.Výroba a údržba snowparku rozhodně není levná záležitost. Investice do snowparku je dlouhodobá záležitost a málo které středisko dokáže pochopit, že pokud se rozhodnou dělat snowpark, tak se musí snažit ho postavit a udržet i v bídných zimách. I třeba hodně osekaný. V poslední době je spíše problém se sněhem, jelikož nebývá moc mrazivých dní, kdy se dá naplno zasněžovat a navíc je u nás dost proměnlivé počasí. To ztěžuje podmínky pro údržbu. Set up se tak několikrát za sezónu musí stavět téměř znovu.
Velmi dúležitá věc je údržba. Málokdo je ochoten normálně zaplatit dva – tři shapery po celou sezónu tak, aby byl park každý den ready a vyžadovat po shaperech poctivou každodenní práci.
Další věcí je head shaper. Ne každý má možnost komunikovat s vedením střediska a prosadit své zájmy tak, jak by zrovna potřeboval. Navíc head shaper by měl mít nějaké znalosti z oblasti zasněžování, rolbování a samozřejmě mít něco naježděno v parcích. Tyhle zkušenosti pak může využít k tomu, aby snowpark udržoval za co nejmenší možné náklady. Každé středisko či areál je jiný a má jiné možnosti a proto je to vždy individuální.

 

Myslíš si, že je možné, aby se snowpark v ČR středisku vyplatil? Aby to pro ně nebyl pouze náklad, ale dosáhli i zisku?

Většina známých, co dělají snowparky, zastávají názor, že je provoz snowparku prodělečný. Já si však myslím opak. Netvrdím, že v česku může snowpark vydělávat velké peníze, ale rozhodně se dá provozovat tak, aby si na sebe vydělal. Záleží na úhlu pohledu. Ze samotných lístků na vlek se snowpark pravděpodobně neuživí. Pokud ale vezmeme v potaz, že návštěvníci snowparku musí někde jíst, spát a po ježdění se bavit, tak si myslím, že je možné, aby si na sebe vydělal. S tím také souvísí to, že ne každé středisko si může dovolit provozovat tuhle atrakci. Důležité jsou taky akce během sezóny jako jsou kempy, testovačky materiálu a happeningy. Navíc většina mladých lidí jezdí na hory s rodiči a vím, že když se řeší kam se pojede na hory, tak v mnoha případech se prosadí středisko, kde je kvalitní snowpark.
Navíc pro středisko je to výborná služba navíc a solidní reklama. Mít kvalitní a pěkně upravovaný park je podle mě chlouba střediska.

 

Tím se dostáváme k tomu, jak jsi se ty dostal k shapování? Známe se dlouho a společně jsme byli lyžovat například i na Zélandu, takže vím, že toho máš proježděného hodně. Ale nějak mi unikl ten moment, ten první impulz, kdy jsi začal shapovat.

Vždy mě bavilo ježdění a věci kolem. Nikdy jsem nebyl moc na skákání, ale velké skoky mě fascinovaly. Mám dojem, že právě na Zélandu jsem si uvědomil, že tohle by mohla být ta správná cesta. Po návratu jsem převzal parčík na Horalu v Karlovicích a tím to začalo.


Láká vás stavba letního jibu nebo vlastního zimního snowparku na zahradě?  V našem eshopu nabízíme raily, boxy i speciální snowparková hrabla.

 

Nojo, ale jak jsi to udělal? To jsi tam přišel a řekl ,,budu vám upravovat snowpark“? A co ty znalosti ohledně zasněžování a rolbování? Měl jsi už v té době nějaké?

Přede mnou dělal na Horalu park Pepa Bernátek a už neměl zájem to dál dělat. Mám dojem že v tu dobu, měl v plánu odjet do Ameriky za svým sk8 a snb snem, kde je dodnes. Proto jsem se nabídl, že do toho půjdu já. Zašel jsem na vedení a bylo to. Co se týče zkušeností, tak ty jsem nějaké měl, jelikož jsem dělal předtím pět let vlekaře a servisáka v jednom areálu naproti našemu domu. Navíc jsem měl kolem sebe lidi jako Pavel Kupčík (rozhovor s Kupčou o BagJumpu zde), který už pár let dělal legendární snowpark na Jasence ve Vsetíně. Objasnil mi pár zásadnich věcí ohledně hrnutí platforem rolbou a stavění odrazů. Já sám osobně rolbou nejezdím. V rolbě jsem ale naseděl spoustu hodin a vždy se zajímal jaký ten stroj je a co je schopen dokázat. Zasněžování v té době bylo dost zastaralé a dělalo se hodně kompromisů, které vždy nedopadly úplně úspěchem.


Je kvalita snowparku hodně závislá na vybavení, které dané středisko vlastní? Je možné říct, že ty nejlepší snowparky mají hlavní výhodu v lepších rolbách, zasněžování apod. nebo je to spíše o zkušenostech shaperů a sjezdovce, kde je snowpark postaven?

Vše co jsi zmínil je důležité. Ovšem ne vždy to musí být pravda. Například shred park na Bílé, který dělá parta ze shred for fun, dělají téměř bez techniky a když se jim podaří ho postavit, tak je to vždy velká paráda. Dokonce i místo, kde snowpark stojí, nemusí být vždy ideální pro to, aby park stál za to. Dalším příkladem je dnes již neexistujíci snowpark na Číhalce, který byl podle mě v té době perfektní a stál asi na nejhorším svahu co jsem viděl. Tím narážím na to, že nejduležitějším faktorem je mít chuť udělat kvalitní věci a naplno se jim věnovat.
V dnešní době je však asi nejdůležitější zasněžování. Co se týče roleb je velké plus mít ,,park pro“ a rolbu s navijákem. Šetří to čas a potažmo i peníze. Ideální sklon a šířka svahu je obrovská výhra pro údržbu a přestavby snowparku. Také má velký vliv na variabilitu skoků a překážek. Jak jsem ale zmínil, nejdůležitější je zapálení a poctivost lidí, kteří snowpark dělají. To, že se občas něco nepovede tak, jak bychom si představovali je normální i ve velkých snowparcich ve světě. A to mají většinou tu nejlepší techniku a místo co si můžou přát.


Teď pár otázek a faktů ohledně chodu… Kolik lidí pracuje na snowparku?

V Karolince na snowparku makáme tři. Kromě mě ještě snowboardista Pavel Vyroubal a předminulý rok se přidal lyžař Pavel Mičkal. Samozřejmě máme ještě pár příznivců, kteří nám chodí pomáhat na větší akce.

 

Jak je to se směnama, shapuje se každý den?

Směny jsou různě podle potřeby. Snowpark se ale upravuje každý den. Na jaře a při sněžení se park upravuje i přes den. Klasická údržba trvá dvěma lidem tak 3 až 4 hodiny. Jednou týdně se dělá velká údržba, kdy se dohrnou a doházejí odrazy, překážky a dopady. Většinou na tom strávíme 8 až 10 hodin. Já mimo údržby parku dělám ještě zasněžovače během celé sezóny, takže jsem na svahu téměř pořád. Pavlové mají většinou svoji práci, takže chodí upravovat park tak, jak jim to časově vyjde. Každopádně tomu ale obětují téměř všechen volný čas a jsou v parku dost často. Kolikrát častěji než já ?.


Řikal jsi zasněžovače:)? Co si pod tím máme představit?

Hlavní náplní zasněžovače je nespat ?. Důležitou věcí je znát princip, na jakém je systém založen. Znát techniku se kterou pracuješ a úplně nejlepší je, když zasněžovač rozumí elektřině. Což není zrovna můj případ.
Na začátku sezóny se rozmístí děla tak, aby se s nima nemuselo hýbat a byly schopny sněžit za jakýchkoliv povětrnostních podmínek. Můj den,nebo spíše noc začíná tím, že si musím připravit techniku a materiál tak, abych pak mohl v nejlepších podmínkach techniku rychle spustit a nemusel jí během sněžení odstavovat na delší dobu. U téhle práce je každá hodina drahá. Jakmile se mašinérie spustí je důležité průběžně kontrolovat, zda vše funguje jak má. I plně automatické systémy se musí kontrolovat vizuálně, aby se předešlo nepříjemnostem. Příroda je totiž schopná nám nachystat různé překvapení, o kterých i super technika kolikrát nemá ani páru. Také rozhoduji o tom, kdy a jaké okruhy spustit a jaký tlak vody pustit do systému tak, aby byl sníh kvalitní či méně kvalitní podle potřeby. Neustále kontrolovat teplotu, vlhkost, směr větru a jeho sílu. Podle potřeby pak děla natáčet tak, aby byly co nejmenší ztráty. Pokud vše funguje jak má, je to celkem pohoda. Velký problém nastává jakmile se zastaví hlavní čerpací stanice, ať už z jakéhokoliv důvodu a úplně nejhorší je, když vypadne elektřina. V tom případě začíná boj o život a vše se musí co nejrychleji odstavit, aby systém nezamrzl. Taková situace může znamenat, že celý systém může být nefunkční i několik dní. Ráno po noční směně pak musím odstavit děla na sjezdovce. Sbalit hadice a elektrické kabely. Nainstalovat bezpečnostní matrace a výstažné plotky. Bezpečnost je nejdůležitější součástí celého provozu střediska a musí se striktně dodržovat.

 

Teď si dáme rychlý rozstřel. Jseš ready?

Rail nebo Skok
Rail

Normal nebo Switch
Normal

Lopata nebo Rolba
Nejlíp obojí

Shaping slushe nebo zmrzlého sněhu
Zmrzlý sníh

Denní nebo Noční směna
Noční. Přes den se jezdí.

 

Víš kolik cca překážek je na Karolínce?

Ve snowparku máme asi 15 překážek. Osazených je většinou tak deset překážek a tři skoky. Zbytek se obměňuje během sezóny podle podmínek.


Ještě jsem se tě chtěl zeptat, jak máte rozdělonou sjezdovku vs snowpark. Mám teď na mysli zasněžování a rolbu. Má sjezdovka vždy přednost a máte vyhrazené třeba nějaké sněžné dělo přímo pro park?

Co se týče zasněžování, tak sjezdovka má vždy přednost, což je samozřejmě logické. Nicméně, jak se zasněží část sjezdovky, tak se podél ní osadí jiby. V době, kdy se dosněží sjezdovka, jdou téměř všechny děla do parku a zasněžuje se pokud možno nonstop. Aby se snowpark co nejdříve otevřel v plné parádě.
Rolba jezdí v parku každý den, pouze při výjmečných situacích, jako je třeba velká obleva, kdy by rolba nadělala víc škody než užitku se park nerolbuje. Většinou se ale v těchto situacích centrální park úplně uzavře kvůli bezpečnosti. Každopádně se tady musím zmínit o vedení areálu a zaměstnancích, kteří mají velmi pozitivní přístup ke snowparku.

 

Díky moc za rozhovor. Přeju vám, ať máte dost sněhu, nezlobí vás technika a můžete stavět park dle vašich představ.

Díky moc, přijeďte se v zimě za náma všichni podívat do Karolinky.

 

 www.skikarolinka.cz

FB Snow park Karolinka

Tags:
Autor článku - Ondra Beneš

Ve freeskiingu se pohybuju už pěknou řádku let. Objel jsem velké množství českých i zahraničních závodů, odcoachoval spoustu campů a objevoval se ve freeski filmech i časopisech. Freeskiing mě stále hrozně baví a jsem rád, že se s tebou mohu podělit o své zkušenosti, rady a tipy.

  • 1

1 Komentář

  1. Anonym 27/11/2017

    Jóóósef Kysučan! Tadam tadadadam!

    Odpovědět

Okomentuj tento článek

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.