Nahrávám

Napiš pro vyhledání

Freeridové lyže se za posledních dvacet let hodně změnily. Dnešní freeridové lyže se velmi liší od těch, které používal pro jízdu v prašanu třeba Glen Plake v devadesátých letech. Dokonce i v roce 2010 vypadaly lyže do prašanu o dost jinak. A v dobách minulých slovo „freeride“ ani neexistovalo. Bylo to prostě jen sjezd mimo sjezdovku. Šířka pod chodidlem cca 60 mm a poloměr zhurba 50 metrů. Rocker? Neexistoval.

Glen Plake

Snad jako první přišel se vzhledem a dojmem moderní freeridové lyže Salomon s řadou X-scream, ale i ta měla pod patou jen 66mm.

O dalších pár let později (konkrétně v roce 2002), kdy už byl freeskiing rozšířený, přišel Salomon například s modelem Pocket Rocket, který už měl dostatečnou šířku a dokonce i ohnutou patku.

Salomon Pocket Rocket

V dnešní době má každá značka kompletní řadu různých modelů – na široké pláně, do lesa, na skialpy atd. Je tedy opravdu z čeho vybírat a otázka zní: jak si najít perfektní freeridové lyže?

Bývaly doby, kdy se značky snažily freeride lyže každou sezónu rozšiřovat. A tomu se říkalo pokrok. Ale široká lyže není vždy to nejlepší. V ideálních podmínkách, tedy v bezedném prašanu, je cílem „surfovat“ po povrchu, proto také mají prašanové speciálky šířku až kolem 140 mm ve středu lyže. Vztlak, který díky takové ploše lyže získá, přináší skvělý pocit z jízdy. Takto dokonalý sníh je ale většinou jen u heliskiingu. Při volném lyžování ve střediscích nebo při skitouringu na něj natrefíš jen občas. Častěji budeš lyžovat na jiných typech sněhu – ufoukaném a rozježděném sněhu, firnu, nebo jen v pár centimetrech prašanu. V takových podmínkách se nechceš trápit s těžkými širokými lyžemi.

Jak široké a dlouhé?

Optimální šířka lyže, která pojede dobře v nejrůznějších typech sněhu, má mezi 100 mm a 110 mm pod botou. 120 mm je čistokrevná freeridová lyže a nejširší kousky pro bezedný prašan mohou mít i víc jak 140mm pod botou. Nejužší lyže, se kterými si můžeš zajezdit kromě sjezdovky i v lehčím terénu jsou z kategorie all-mountain a mají okolo 80 mm až 90 mm pod botou.

Rozdíl lyží Völkl Kendo 92mm a monstrozní Liberty Mutant 149mm

Freeridové lyže bývají delší než lyže na sjezdovku. Spodní hranice délky je výška postavy, horní hranice postava + 15 cm.

Jaký tvar?

Asi nejvíce se rozvíjející oblastí ve vývoji freeride lyží jsou tvary. Výrobci experimentují s prohnutím a tvarem lyže, aby vytvořili co nejuniverzálnější lyži. Lze říci, že nejvíce se osvědčil částečný reverse camber – rocker, pomalu a dlouho se zvedající špička, případně patka. A také určitá míra reverse sidecutu – např. lyže má klasický tvar radiusu jen kousek před a za vázáním a pak se začnou špička a patka pozvolna sbíhat – tzv. 5D tvar. Přesto ale i dobře vyladěné lyže víceméně klasických tvarů fungují v terénu často skvěle, naopak nevyladěné tvarové experimenty nikoli. Proto je nejlepší si lyže půjčit a na vlastní kůži si vyzkoušet, které padnou tobě.

5D – nejširší místo lyže je posunutu od špičky blíže ke středu, zpravidla je využíván s rockerem, případně i zero camberem.
Použití: prašan, backcountry freestyle, freeride
Vlastnosti: univerzální, slušná stabilita a ovladatelnost v prašanu i na tvrdém povrchu

5D tvar

Reverse sidecut – uprostřed je lyže širší než ve špičce a patce, zpravidla je využíván společně s reverse/zero camberem u těch nejširších lyží
Použití: pouze prašan (na nic jiného se tyto lyže nehodí)
Vlastnosti: výborný vztlak a parádní jízda ve spoustě prachového sněhu, na tvrdém povrchu však téměř nepoužitelné

Reverse sidecut

Pár tipů na závěr, ať neprohloupíš:

  • Projdi si výsledky testů a vytipuj si pár modelů. S výběrem ti samozřejmě rádi pomůžeme i u nás v prodejně.
  • Nejlepší je si lyže vyzkoušet na vlastní kůži. K tomu ti pomůže i naše půjčovna.
  • Pokud si budeš muset na lyže dlouho zvykat, nejspíše ti nesedí.
  • Neboj se šířky – zdatný lyžař si výborně zajezdí na kvalitních lyžích o šířce 100mm až 110mm pod botou na jakémkoli typu sněhu.   

Tags:
Autor článku - Matěj Hrabačka

Krušnohorec srdcem i duší . Lyžování je takový můj styl žití. Díky tomu jsem poznal plno skvělých freeskierů a freeriderů. Tady vám čas od času dám pár rad a třeba i nějakou tu inspiraci.

  • 1

Okomentuj tento článek

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.