Nahrávám

Napiš pro vyhledání


Společně s Honzou Dančákem pokračujeme v putování po Islandu.
První článek naleznete zde.

Island – bezesporu poutavá destinace, taková exotika severu. Většina lidí navštíví tento ostrov obvykle v období léta. My se spolu ale podíváme blíže na to, jak to tady vypadá během té naší oblíbené zimní sezóny, a to především z pohledu backcountry lyžování. 

začátek zimní sezóny

Jaký měsíc přijet a co očekávat?

Díky své zeměpisné poloze a faktu, že se jedná o ostrov, jsou zde sněhové podmínky hodně specifické. Zima se dá rozdělit do několika podkategorií. Každý měsíc můžete očekávat jiné chování počasí, druh sněhu a vůbec celkovou kvalitu lyžování. Berte to tedy orientačně, každá sezóna zde vypadá trochu jinak. Například předloni nám napadl prašan i koncem června.

zimní freeride

  • Září – prosinec:
    První sníh občas přijde i začátkem září, někdy ale až v listopadu. Opravdu se to liší rok od roku. Toto období nikomu nedoporučuji. Počasí je nepředvídatelné, chybí podklad a ostrov začínají šlehat silné bouře ze severu. Teploty často lítají nahoru dolů, mnohokrát se stává, že napadne půl metru, pak dva dny jen silně prší a většina sněhu roztaje. Neříkám, že lyžovat se nedá, letos jsme od listopadu měli pár skvělých dní. Skluznice sice dostaly hodně zabrat, ale dalo se. Pro turistu se to podle mě, díky zmíněné nepředvídatelnosti počasí, moc nevyplatí a dny, kdy světlo trvá zhruba 4 hodiny, tomu taky moc nenahrávají.
  • Leden:
    Dny se pomalu prodlužují, teploty jsou stálejší a zima je v plném proudu. Z mojí zkušenosti v tomto období přichází také nejvíce sněhových srážek. Od mnoha lidí, kteří přijeli lyžovat v tomto období, jsem slyšel dobré ohlasy. Každopádně pokud plánujete kratší trip, počítejte s tím, že se můžete trefit do několikadenní bouře, kdy sice napadne i přes metr sněhu, ale viditelnost je téměř nulová, většina cest se uzavírá a nebezpečí lavin je vysoké. V době, kdy píšu tento článek (24. ledna 2021), nám už 7 dní v kuse silně fouká, na terase mám 1,5 m nového sněhu, cesty jsou zavřené a v pár sousedních vesnicích probíhají evakuace z důvodu lavinového nebezpečí.

freeride nedaleko lanovky ve středisku Hlíðarfjall ski area

  • Únor – březen:
    Na tohle období bych se zaměřil, jestli chcete přijet prášit. Je dostatek světla na celodenní lyžování a podklad už bývá solidní. Nedá se říct, že sněhové bouře v těchto měsících nepřichází, ale šance na dobré počasí je většinou výrazně vyšší.
  • Duben – červen:
    Jestli chcete zažít úžasný jarní ‚‚corn-skiing’’, tohle jsou ty pravé měsíce. Především období od května stojí za to. Často je pěkné počasí a v tyto dny se dá sjíždět hora i o půlnoci, kdy je nasvícená krásným oranžových světlem. Navíc sníh je všeobecně stabilní a bezpečnější. Zpravidla je dobré si naplánovat výšlap tak, aby na stranu, kterou budete sjíždět, svítilo slunce zhruba hodinu. To je většinou dost na to, aby sníh povolil, protože během nocí ve vrchních polohách stále mrzne. Opatrně na svahy, které se na slunci pečou celý den.

moje oblíbené jarní období

Do jaké části ostrova se vydat?

Pokud chcete jet na jistotu, označte si Tröllaskagi na severu Islandu, West Fjords na severozápadu a East Fjords na východě. Tröllaskagi neboli Trolí poloostrov je lyžaři nejnavštěvovanější ze 2 hlavních důvodů.
1) Snadná dostupnost z letiště.
2) Krásné lajny a velké množství sněhu.

Na West Fjordy se jede poněkud déle a cesty bývají méně udržované při špatném počasí, ale jedná se o nespočet krásných fjordů a couloirs. Kluci z Česka z Wildness Brand tam žijí už nějakou dobu a určitě se rádi podělí o info, pokud by někdo potřeboval. O East Fjordech osobně moc informací nemám. Byl jsem tam pouze v létě, hory tam jsou nádherné a sněhu údajně taky dost. Lyžovat se dá také na poloostrově Snaefellsness nebo i na určitých místech na jihu. Osobně bych řekl, že u těchto oblastí je pak důležité vědět, kam přesně jet, a to z důvodu horší/delší přístupnosti.

Hlíðarfjall ski area

Lyžařská střediska

Lyžování na Islandu má dlouhou historii, proto není nouze ani o klasická lyžařská střediska. Kolikrát najdete vlek i v té nejmenší vesnici. Z mého pohledu jde o skvělou alternativu, kdy se při špatné viditelnosti nedá nikam jít a vy můžete alespoň využít večerního lyžování. Zkušenost mám se ski areálem Hlíðarfjall nad hlavním městem severu Akureyri se sedačkovou lanovkou a kotvou vedoucí pod vrchol tamní hory. Po výstupu z vleku se dá shredit kolem sjezdovky nebo stačí nasadit pásy a za 15 minut stojíte nad pěknýma lajnama. Ski areál u islandského nejsevernějšího města Siglufjörður je nejspíše mým nejoblíbenějším. Má 2 kotvy a 2 pomy, které vás vyvezou poměrně vysoko. Kouzelné místo se super terénem a krásnými výhledy. Nedávno tam při silné sněhové bouři bohužel spadla lavina, která smetla celou základní stanici a poničila hodně vybavení. My místní teď doufáme, že letos budou schopni znovu otevřít a zatím to vypadá nadějně na konec února. Dobré ski areály se dají najít také na Westfjordech u města Ísafjörður nebo na východě je středisko Oddskarð. Větší areál Bláfjöll se sedačkovou lanovkou můžete také najít kousek od hlavního města Reykjavík, nevýhodou je ale poloha na jihu, kde všeobecně není tolik sněhu jako v severnějších oblastech ostrova.

Siglufjörður ski area

Ceny

Co se týče permic, tak se překvapivě nejedná o nic drahého, když vezmeme v úvahu, že všechno je zde v průměru 3x dražší než u nás v ČR. Celodenní permice vychází zhruba kolem 900 Kč. Myslím, že je to i díky nízkým cenám za elektřinu.
Heliskiing je nejspíš ta nejdražší varianta, orientačně balíčky např. za 4 dny (4 – 6 h letového času + ubytování + strava) začínají někde kolem 160 000 Kč za osobu. Tady na samotném poloostrově Tröllaskagi operují 3 Heli-ski společnosti. Hned nad městem Grenivík se dá najít taky Catskiing, kde Vás rolbou vyvezou na ikonickou horu Kaldbakur. O cenách za Catskiing nemám info, ale nemělo by to stát zase až tak moc. 
Jinak určitě se dá jet i na low budget. Ubytování bych já osobně řešil přes AirBnb. Pronajmout si nějakou chatku vyjde cca na 3 – 5.000 Kč/noc. Když si budete vařit doma, dny trávit v areálu nebo ski-touringem a rozdělíte to mezi skupinu pěti lidí, tak to nevyjde na tolik.
Nakonec člověk spíše zapláče nad cenou třetinky piva v obchodě 50 – 60 Kč a 150 – 200 Kč za půl litr čepovaného, haha. 
Možná by se také vyplatilo zaplatit si na den private guida, který by vás vzal na první tour a mohl se s vámi podělit o nějaké informace a místa, kam jít.

i takhle vypadá jaro na Islandu – spousta sněhu a dobré počasí

Gear talk

Pamatuji, jak jsem sem poprvé přijel s Armada Magic J (lyžemi širokými 126 mm ve středu) a musím říct, že to bylo určitě naposledy. Bezedné ‚‚blower pow days’’ tady zažijete jen párkrát za sezónu. Po většinu času je sníh určitým způsobem ovlivněný větrem, takže o každodenní face shots šnorchl tady moc nejde. Lyže s menším rockerem a šířkou něco mezi 100 – 110 mm mi tady vyhovovaly zatím nejvíc. Na jarní dny plánuju pořídit ještě něco užšího kolem 90 – 100 mm. Momentálně jezdím na 4FRNT MSP 107 s vázáním Atomic Shift a neměnil bych. Není to vyloženě nejlehčí setup, ale s tím, že se na většinu vrcholů dostanete do 2 – 3 hodin, tak to není tak zlé. Jak jsem se zmínil, vítr tady hraje asi největší roli v ovlivňování terénu, takže často to vypadá tak, že jedna strana je vyšlehaná na led a kameny, zatímco závětrná má metr nového sněhu. Tím ale vzniká často nestabilní terén, především v jižních kotlích, proto lavinová výbava je tady naprostou nezbytností. Vrcholky mají často hodně tvrdý sníh nebo jsou zledovatělé, proto krampóny (haršajzny) se občas také hodí.
Vždy beru brýle na špatnou viditelnost, něco s oranžovým spektrem. Nikde jinde jsem nezažil tak špatné světlo jako tady, když se zatáhne. Vidíte jen bílo a nerovností si všimnete, až když je trefíte.
Při takových dnech je naštěstí vždy možnost zůstat dole, otevřít jedno chlazené a skočit do horkých pramenů. 🙂

 Instagramu: @jan_dancak 
Web: www.jandancak.com

Tags:
Autor článku - Ondra Beneš

Ve freeskiingu se pohybuju už pěknou řádku let. Objel jsem velké množství českých i zahraničních závodů, odcoachoval spoustu campů a objevoval se ve freeski filmech i časopisech. Freeskiing mě stále hrozně baví a jsem rád, že se s tebou mohu podělit o své zkušenosti, rady a tipy.

  • 1

Okomentuj tento článek

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.