Nahrávám

Napiš pro vyhledání

Freeski produkce Level 1 z amerického Denveru a její dvacetiletá existence je bezpochyby jedna z nejlepších věcí, která tento sport potkala. Filmy od Level 1 ovlivnily několik generací jezdců a mnoho velkých či menších produkcí motivovaly k jejich vzniku. Freeskiing je extrémně progresivní sport a je obdivuhodné, s jakou lehkostí si v tomto nevyzpytatelném prostředí Level 1 dokázala zachovat po dobu své existence svojí tvář a stoupající kvalitu, která každoročně zvedla ze židlí masy příznivců. Ovšem vše má svůj čas a Level za své dvě dekády absolutní vlády dospěl a potřebuje jít dál životem. Proto letos produkce oznámila své poslední celovečerní dílo, nesoucí výstižný název.. Romance. A díky freeskier.cz měla česká ski komunita vůbec poprvé možnost zhlédnout film Levelu na českém plátně. Stalo se tak čtrnáctého listopadu v kině Dlabačov, kam se teď krátkým reportem podíváme. 

@honzafucikfoto

Začátek promítání je sice naplánován až na půl osmou, první návštěvníci ovšem zaplňují bar kino-kavárny již o půl hodiny dříve a nutno říct, že s šálkem kávy byste tady někoho těžko hledali. Atmosféra zde panuje doslova rodinná a až třetí zvuková výzva začátku promítání pomalu nahání dav z “kavárny” do sálu o něco málo dřív, než by celý večer nabral nekulturní obrátky.

Prodejní koutek Freeskier.cz (@honzafucikfoto)

Úvodní slovo a doprovod večerem si na starost nemohl vzít nikdo jiný, než praotec českého freeskiingu, Maty Vránek, který měl po svém boku “fekšňáky” (jezdce teamu Faction skis) Daniela Hanku a finského matadora Markuse Fohra

Trio moderátorů (@honzafucikfoto)

Celý sportovně-kultůrní večer ovšem nemá jediného protagonistu. Level 1 na své cestě do produkčního důchodu doprovází několik dalších domácích a zahraničních freeski projektů. Celé to odstartoval teaser k právě připravovanému snímku českých bratrů Filipa a Lukáše Poláchových o jejich islandském snu. Rodáky z Beskyd můžete znát z našeho rozhovoru o jejich životě a produkci The Wildness. Snímek Between Fjords spatří světlo světa v příštím roce a tuším, že se můžeme těšit na zajímavý příběh doplněný dechberoucí produkcí. Jako další je už na řadě samotný hřeb večera – 66 minut filmu Romance. Celý snímek začíná nostalgickou pasáží záběrů napříč všemi filmy Levelu. A poté již následuje klasická nálož freeskiingu toho nejjemnějšího zrna v podobě prášení v Japonsku s LSM a dalšími, streetových segmentů tradičních tváří jako Will Wesson, LJ Strenio, Khai Krepela a asi nejvíc ve streetu zabije Keegan Kilbride. Na strmých stěnách big mountain se předvedli Willey Miller, KC Dane, Tanner Rainville, Parker White a další. Po pauze ve snímcích Levelu se opět ukázala legendární jména jako Phil Casabon, Tom Wallisch, Mike Hornbeck. Závěrečná pasáž Romance patří pionýrům freeskiingu z úplně prvních snímků Levelu 1 a jejich potomkům. Jako celku dávám Romance 95%. K dokonalosti chybí asi jen to, že mě v porovnání s posledními snímky produkce ničím zvlášť nepřekvapila. 

Téměř plný sál. (@honzafucikfoto)

Následuje patnáctiminutová pauza, kterou většina využívá jako příležitost k vyprázdnění a následnému doplnění potřebných tekutin. Po pauze se večer přesouvá do své druhé poloviny. Přichází na řadu okénko pánů Dana Hanky a Markuse Fohra z Faction skis, kteří nejprve vylosují v tombole pár šťastlivců a poté představují v pořadí třetí trhák večera – The Collective z dílny značky Faction. A vzhledem k tomu, že od Collectivu nečekám tolik parády co od Romance, tak zde přichází ono „překvapení”, které mi u Romance chybělo. Jednoduše mi z lyžování Alexe Halla, Antti Ollily, Tima Mcchesneyho a dalších padá brada o něco níž, než v předchozím případě. Celé to podtrhují holky Sildaru, Hoefflin, Tanno a spol. ve svém vlastním partu. Ve filmu se navzdory zranění mihl jen krátce Dan Hanka a mimo něj se na projektu podílel z pozice kamery také Martin Bernard. Skvělej represent!

Zátěžovka baru. (@honzafucikfoto)

No a jako zákusek si můžeme letos již podruhé vychutnat sezónní recap Šimona Bartíka – film Slav 2. Věřím sice tomu, že většina návštěvníků kina již Šimbův projekt viděla na party premiéře ve Fuchsu, ovšem kvalita zvuku, obrazu a komfort Dlabačského kina dává této dvanáctiminutovce úplně jiný rozměr. Tenhle projekt má, alespoň za mě, na jedničku zvládnuté všechny tři základní pilíře kvalitního freeski můvíčka. Kvalitní lyžování, výborná produkce a skvělá hudba (Bones, Augustyn). 

Tombola. (@honzafucikfoto)

Kulturní část a program večera je u konce, ale nač stahovat kalhoty, když brod je ještě tak daleko. Po ukončení programu v sále se většina osazenstva přesouvá dobít poslední tekuté zásoby místní kino-kavárny. Po zhruba hodinové ofenzivě jsou na baru k mání už jen lentilky a většina přeživších se tak vítězoslavně přesouvá do nekonečna a ještě dál. 

Krušnohorská delegace. (@honzafucikfoto)

Děkujeme Ondrovi a Křivasovi za tuhle skvělou příležitost setkat se při něčem, co máme všichni táák rádi. Bylo skvělé vidět, kolik lidí dorazilo ze všech koutů republiky. A doufejme, že takových příležitostí bude víc a víc, což je ovšem přímo úměrné tomu, že nebudeme sedět doma na zadku a takových příležitostí využijeme. 

@honzafucikfoto

Děkujeme Honzovi Fučíkovi za skvělé fotky!

facebook.com/HonzaFucikFotograf
instagram.com/honzafucikfoto/


Tags:
Autor článku - Pavel Pleskač

V první řadě je asi slušnost se představit. Jmenuji se Pavel Pleskač, pocházím ze severočeského Žatce a nejblíže to mám do Krušných hor, kde jsem se poprvé postavil na lyže. Lyžování mě spoustu naučilo a ovlivňuje můj život a já se ti zde čas od času pokusím předat zkušenost, inspiraci, nebo jen náhled do světa freeskingu, jak to vidím já. Tak snad tě to bude bavit.

  • 1

Okomentuj tento článek

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.