Nahrávám

Napiš pro vyhledání

Čech, který trénuje německý nároďák – Jiří Volák

Jiří Volák, top český freeskier a člen Freeskier.cz teamu. Před pár lety odstěhoval do Rakouska, trénuje německý národní freeski team a nyní jste ho mohli slyšet jako komentátora olympijských freeski disciplín na ČT Sport. Nechme ale Jirku, ať se nám sám představí…

Ahoj, jmenuju se Jirka Volák, pocházím z Kroměříže a momentálně žijeme s moji ženou a 2 holčičkama (Kája 3 roky a Marianka 6 měsíců) v rakouském údolí Stubaital. Už mi pomalu táhne na 40 let, ale ještě si na tuhle párty hard nějaký 2 roky počkám:). Díky mému nelehkému rozhodnutí v roce 2015, přestěhovat se do Rakouska, mám možnost trávit spoustu času na sněhu, což ještě podporuje moje současná práce trenéra u německého nároďáku, kdy trávím okolo 100 dnů v roce na sněhu. Freeskier.cz a Majesty Skis mi pomáhají držet formu a každý rok si ještě nějakou tu 1080 odjedu. Když ale sleduju současný trend světového poháru a Olympiádu, tak mi moje triky připadají jako začátečnické 180ky:) Každopádně si myslím, že je freeski o zábavě a každý si v tom může hledat to, co ho baví … natáčení editů, šlapání lokálního railu, nebo tvrdý trénink přes léto do airbagů, abys pak mohl drtit veletoče okolo 2000 stupňů! To vše ukažuje široké spektrum tohoto sportu, který díky bohu nemá hranice. Pořád mě ještě baví to sledovat a komentovat pro Českou televizi při Mistrovstvích světa a Olympiádách.

Ahoj Dědku (přezdívka Jirky Voláka pozn.red.), díky za krásné představení. Rovnou nám pověz, jak probíhá sezóna a jaké byly plány?

Momentálně je dost těžké něco plánovat, spíš bych řekl, že je to už nějaký ten rok jedna velká improvizace. V plánu jsem měl objet jako trenér Světové poháry v Churu a Stubai a po těchto závodech se tým separoval na 1 holku Aliah Eichinger a 1 kluka David Zehentner, kteří měli dost bodů na to, aby bojovali o účast na Olympijských hrách. David nakonec skončil na 1. nepostupovém místě. Aliah se na Olympiádu probojovala a zajela tam pěkné 17. místo ve Slopestylu a 18. místo v BigAiru. Na Olympiádu dovedl Aliah hlavní trenér Rainer, přičemž mně zůstali mlaďáci a náš cíl je zaútočit na medaile na MS juniorů ve Švýcarském Leysinu. Tomu hodlám přizpůsobit trénink a závody Evropského poháru. Moje lyžování je v tuto chvíli vedlejší, ale vždy se snažím na tréninku zajezdit i trochu pro sebe a pořád se udržovat, když by někdy ještě přišel ten můj den …:D

Když jsme u té Olympiády, ty komentuješ s Michalem Dusíkem pro ČT. Jak tě to baví a jak takové komentování probíhá?

Komentování mě baví hodně a je to už moje 3. Olympiáda. Ty přenosy nejsou jednoduché, protože Michal Dusík je v Číně a já ve studiu ČT a je tam jistá časová prodleva. Vždy bys měl počkat 2-3 s poté, co ten druhý domluví, než začneš vysvětlovat něco dalšího. Při těch top jízdách, kdy chceš začít křičet nadšením, je to dost složité. Každopádně se o přenosy dělíme také s Matym Vránkem, kterému moc děkuju za pomoc při světových pohárech. Další Olympiadu chci stát na startu s Muriel, tak bych tomu rad přizpůsobil další 4 roky práce, abychom tenhle sen/cíl naplnili.

Závody tedy řešíš už jen jako coach, nebo máš přeci jen v plánu se nějakých sám zúčastnit?

No tak moji kariéru jsem utnul někdy před 5 lety, paradoxně jsem ještě vyjel dost bodů na MS Německa v Bispingenu, takže bych asi mohl startovat i na Evropském poháru, nicméně mám dost velkou odpovědnost za děcka které trénuju a hlavně 3 holky doma, o které se musím postarat. Nerad bych, aby se ony staraly o polámaného tátu:)). Je to takový vnitřní boj, kdy mám chuť to ještě sem tam poslat k mým limitům, ale současně vím, že se musím dost brzdit … Už je to pár let co se mi podařilo vyhrát Český pohár ve Slopestyle a díky Dalymu jsem mohl tenhle titul, kterýho si moc vážím, zvednout hrdě nad hlavu.

Je nějaký trik, který bys letošní sezónu rád odjel?

Letos jsem si zase jednou zaskákal do bagu a přesto, že to stojí 100 eur, tak je to splněný sen!!! Murgi (Tomáš Murgač – trenér slovenského freeski teamu pozn. red.) o tom může vyprávět. Prostě máš nějaký skills a tam si relativně bezpečně můžeš vyzkoušet svoje dream triky. To mě na tom baví, protože zkusíš jestli na to tvoje tělo a hlava má nebo ne. Já jsem dělal asi 7 různých doublů a všechny jsem perfektně kontroloval. Současně ale řeknu, že ten nejtěžší krok vždy přichází na sněhu a tam se láme chleba:). Mám v hlavě už řadu let double 10, ale myslím, že už mi dost ujel vlak … i když kdo ví, třeba se hecnem a někde postavíme dokonalý skok do prašanu. Bylo by to super i pro Muriel, holku od nás z týmu, kdy by si to mohla taky zkusit na sněhu. Tak mám asi motivaci řekl bych – hahaha. Myslím, že Křivas na to už dlouho čeká, tak se asi budu muset překonat.

Na jakých lyžích aktuálně jezdíš?

Zamiloval jsem si značku Majesty, asi všechny modely, který jsem zkusil, jsou super. Rozhodně bych to té značky dřív neřekl, ale dělají opravdu poctivé produkty. Už 2. sezonu jezdím žlutý Vandal 3.0 v délce 175cm a ty lyže jsou prostě dokonalý univerzál. Krásný rocker na nosebuttery. Přirozeně můžu střídat prašan, park, sjezdovku a všude fungují parádně. Můžu vřele doporučit. Tahle spolupráce vznikla náhodou, kdy mi kluci z Freeskier.cz zasponzorovali závody KROM WARS a dali mi jedny lyže Majesty. Ty vyhrál Sam Baumgartner a za 50 eur mi je nechal:D. Já na nich jezdil celou zimu (vydržely) a pak se nějak upekla spolupráce s touhle polskou značkou Majesty.

A co ostatní vybavení jako lyžáky a vázání? Máš nějaké produkty, na které nedáš dopustit?

Lyžáky jsem sehnal v HappysportuAtomic Hawx flex120 a sedí mi perfektně. Dřív jsem nedal dopustit na měkký Salomon SPK, ale jak říká Dan Hanka „v nich jezdíš na switch jako Lukin Mikula”:DD To není nic proti Lukinovi, ani bych tolik s Danem nesouhlasil, ale prostě už se nedělají a já musel zkusit něco novýho. Díky za tenhle tip, Atomic Hawx 120 jsou pro mne super kombo na sjezdovku, park i prašan.
Teď dostáváme oblečení od firmy REHALL, dřív jsem je ani neznal, ale musel jsem v rámci svazu nafasovat … loňská kolekce byla tragédie, ale letos se vytáhli, tak jsem zvědav, jak se v tom budu cítit na kopci. No a brýle Oakley, ti už mě sice rok nesponzorují, ale asi to pro mě zůstane srdcovka po zbytek života. Barvy skla a dokonale sednoucí rám brýlí je prostě nepřekonatelný. 
Celý život jsem jezdil s hůlkama a nejspíš navždy budu. Chápu shred s partou někde na zahradě, ale pokud jedeš slopestyle na závodech bez hůlek, tak je to pro mě divný!!! Nedávno jsem sledoval Světák z ameriky Steamboat a všichni kluci na bedně bez hůlek, naopak všechny holky na bedně s hůlkama … props HOLKY:). Sammy Carlson dost vyhejtoval Matěje Švancera, který normálně jezdí s hůlkama, ale při tréninku jednu zlomil. Nastoupil a přilepil asi nejlepší trik ve hře – nosebutter tripple cork 1980!!!! To jen ukazuje jeho nepřekonatelnou uvolněnost. Někoho by to rozhodilo, on to tam poslal na pána bez hůlek. Sammy hoď se do klidu a props pro Matěje.

Fascinuje mě, když vidím některé jezdce, jak letí v double corku na 20 metrovém zledovatělém skoku s úplně vyhrnutou mikinou a holími zády. Co ty a páteřák, helma?

Kamaráde, nějak jsem ten páteřák odložil, ale vím moc dobře, že si můžeš dát jeden crash a poznamená tě to do konce života … Helmu pořád mám a tak nějak jsem si na to zvykl. Chápu lidi co jezdí bez ní, taky mě to baví, ale podívej co se stalo GRILOVI (Marko Grilc). Jezděte s helmou a ideálně i ten páteřák. Já si ho na ten dub 10 taky vezmu :))))

Kdyby se ti měl splnit nějaký lyžařský sen, jaký by byl? Výhra na X-Games, natáčení s Level 1, nebo třeba heliskiing na Aljašce?

Kamaráde, já už si prostě jen jezdím, ale když se ptáš…:)
Mám 3 cíle:
– zajezdit park v Americe
– lyžovat na Zelandu (tenkrát jsem to s Lukinem propásl a hodnotím to jako špatné životní rozhodnutí)
– stát na Olympiádě v Livignu 2026 na startu s Muriel nebo někým jiným z týmu

Rychlý rozstřel: Ledový potok nebo teplá vířivka?

Výřivku mám na terase a potok za barákem – hahahah:). Chodím do studené vody pravidelně a musím říct, že se i v tomhle věku třeba po 10 dnech na lyžích, se díky studené vodě cítím pořád dobře. 

Oblíbené jídlo po celém dni na svahu?

Často děláme vývary, který jsou pro naše malý holky dobrý a když příjdeš unavený a zmrzlý z kopce, tak horká polívka je poklad:). Jinak mám rád sushi a vařím často vietnamský BunBo namBo. K tomu mě přivedl Robhol v Praze 2014, díky kámo, jednou ti to připravím!

Tvoje rada pro začínající lyžaře, co rozhodněte nedělat ve snowparku nebo freeridu?

Freeride je nebezpečný, sám mám životní zkušenost, kdy jsem hory nerespektoval … můžu být rád, že jsem tady – takže velký respekt při freeridu. A park, no tak tam si to prostě užívejte a nestresujte se:), každý trik má svůj čas!

Díky za rozhovor. Budeme držet palce, ať se vše vydaří podle tvých představ. 

Díky Ondro a Křivasi, jste oba frajeři a děláte to dobře. Vždy mě baví, když tu určitou práci dělají srdcaři a to vy dva rozhodně jste. Pozdravy a díky mojí ženě, vážím si toho jaká jsi a zvládáš to úžasně. Všem ostatním přeju povedenou zimu a spoustu zábavy na horách.

Autor článku - Ondra Beneš

Ve freeskiingu se pohybuju už pěknou řádku let. Objel jsem velké množství českých i zahraničních závodů, odcoachoval spoustu campů a objevoval se ve freeski filmech i časopisech. Freeskiing mě stále hrozně baví a jsem rád, že se s tebou mohu podělit o své zkušenosti, rady a tipy.

  • 1

Okomentuj tento článek

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.