Nahrávám

Napiš pro vyhledání

Mít ten správný batoh na skialp/freeride a to správné vybavení dost rozhoduje o tom, zda budeš mít suprovej den v prašanu a nebo nekonečný den hrůzy.

Obecně platí, že bez ohledu na to, zda cestuješ v alpských oblastech, Kanadě nebo Asii, batoh mezi 30 a 40 litry by ti měl poskytnou dostatek prostoru pro vše nutné, co budeš potřebovat pro jednodenní výlet a zároveň umožňoval snadný přístup ke všemu, co si v něm poneseš.

Robustní konstrukce

Batohy na freeride a skialp jsou obecně vyrobeny ze silných a odolných materiálů, aby odolaly hranám lyží, mačkám, čepelím lopat a cepínům.

Nošení lyží

Při túře není nošení lyží na rameni nejvhodnější ani nejbezpečnější způsob přenášení. Proto většina batohů poskytuje jeden nebo více způsobů, jak k nim lyže připevnit.

Kapsa na nářadí

V případě laviny může přístup k lopatě a sondě znamenat rozdíl mezi životem a smrtí. Díky tomu má většina batohů určených pro freeride a skialp vyhrazenou, snadno přístupnou, kapsu, která se dá otevřít i v rukavicích.

.

U batohů je výhodou mít i samostatný přístup k zadnímu panelu, pokud máš zrovna lyže nebo prkno připnuté k batohu. Mezi další, již celkem standardní, funkce batohu například patří:
– zipy vhodné pro rukavice
– síťka na nošení helmy
– kapsa na brýle
– izolovaná kapsa na hydrovak

A co do batohu před túrou zabalit?

O tom, že v batohu musí být lavinová lopata, sonda a na sobě připevněný pípák, nemusím ani psát. Tyto 3 věci jsou automatika, když chceš opouštět sjezdovky a vydávat se za prašanem. A úplně nejlepší je s těmito nástroji i umět zacházet. V Čechách je plno lidí, kteří lavinové kurzy provádějí a rozhodně stojí za to si tímto kurzem projít.

Něco suchého na sebe

Rozhodně se neboj do batohu přibalit náhradní suché věci na případné převlečení. Takže ponožky, tričko (nejlépe Merino), fleecovou mikinu, spodky, kulicha, rukavice. Bohužel neexistuje žádný systém vrstvení, který by vyhovoval všem. Každý freerider a skialpinista to má jinak a každý si musí oblečení přizpůsobit sobě, typu túry a počasí.

Jídlo a voda

S jídlem je to stejné jako s oblečením, neexistuje žádný přesný seznam. Opět platí – každý podle svého. Přesto je dobré dodržovat pár jednoduchých pravidel: vyhni se potravinám, které mohou zmrznout, zabal si o něco víc jídla (tyčinky, tatranky, sendviče, sušené maso) a vody, než si myslíš, že budeš potřebovat, protože v chladu spálíš mnohem více kalorií. Doporučuji lehko termosku, která ti udrží pití teplé. A i když plno batohů má organizér na vodní vak, nedoporučuje se ho v zimě používat. I přes všechny vymoženosti výrobců ti tekutina vždy zamrzne.

Co se ještě může hodit?

Mapa a buzola – Pro případ, kdyby GPS selhala v mrazech.
Termoska – Teplý čaj vždy zlepší náladu a zahřeje.
LékárničkaLékárničku bys měl nosit v batohu při každém výletu, ať už v létě nebo v zimě
Čelovka – Freeride za tmy je velký adrenalin, ale často nedopadá dobře. Takže radši vždy dostatečně silnou čelovku s sebou.
Multitool – Základní nářadí se vždy hodí. Lyžáky, vázání nebo cokoliv dalšího se občas rozbije. Multitool doplň Zip páskou, drátem a kolem hole si
obmotej pár metrů duct tape pásky.
Náhradní baterie – V zimě se baterie vybíjí o dost rychleji, takže rozhodně náhradní baterie vždy s sebou, ať už je to do pípáku nebo do foťáku.

Murphyho zákon říká, že vše, co se může pokazit, se pokazí. Ne každý ve vaší skupině musí nosit všechno vybavení. Rozdělte se, panujte a vězte, že jste připraveni na cokoli.

Co mužeš udělat navíc?

Lavinový batoh – O AirBag batozích jsme už psali. S těmito batohy neuděláš nikdy chybu, ať už si vybereš tu či jinou značku. Ale pozor! S lavinovým batohem nemáš jistotu bezpečného návratu z laviny. Pouze zvyšuje tvou šanci
na záchranu.

Tags:
Autor článku - Matěj Hrabačka

Krušnohorec srdcem i duší . Lyžování je takový můj styl žití. Díky tomu jsem poznal plno skvělých freeskierů a freeriderů. Tady vám čas od času dám pár rad a třeba i nějakou tu inspiraci.

  • 1

Okomentuj tento článek

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.