Nahrávám

Napiš pro vyhledání

Tohle byla pecka! Slunečné počasí, startovní listina čítající 39 závodnic a závodníků a dobře postavená trať. V sobotu 12. 2. 2024 se odehrála první zimní zástavka letošní Czech Freeski Tour (úplně první závod se odjel již v létě na skoku do vody v Jumpark).

Počasí v posledních dnech zimním sportům moc nepřeje. Vysoké teploty střídá déšť a sníh doslova mizí před očima. Ne, že by se na únorový sobotní závod nějak ochladilo, ale mohli jsme si alespoň užít nádech jarního lyžování se sluníčkem, měkkým sněhem a teplotami okolo 10 stupňů.

Formát závodu nijak nevybočoval ze zaběhlých kolejí Czech Freeski Tour. Ranní trénink, kvalifikace a finále se jelo ve 3 kategoriích – ženy, děti, muži. V kvalifikaci i finále měli závodníci vždy 2 jízdy. Kvůli sněhovým podmínkám byla krať kratší, ale o to atraktivnější pro diváky, kteří měli dobrý výhled na všechny překážky. Musíme pochváli skok, který byl pěkně postavený. Rychlost na něj se odhadovala dobře, byl bezpečný s prudkým dopadem a nabízel 2 odrazy. Na menší odraz se nemuseli bát najíždět ani nejmladší závodníci a větší odraz naopak nabízel prostor i na double. Pod skokem byla umístěna platforma s rovnou bednou a railem.

Mezi ženami kralovala Magda Krčálová, která na větším odrazu předváděla stylovou 360 s mute grabem. V dětské „klučičí“ kategorii nebyla nouze o stylové graby, rovné rotace i cork 720. No a v mužské kategorii už bylo k vidění naprosto vše… odrazy ze switche, rotace doleva i doprava, cork, bio a nakonec i switch double. Ocenit musíme kreativitu a provední i těch nejtěžších triků. Jakub Koula se například vytasil s nosebutter cork 7 a 9 a Honza Ferbr si až na odraze přešoupával do switche a z toho hned rotoval switch 7, moc pěkný nápad a provedení. Vrcholem závodu byl souboj mezi Eliaszem Kiszkou, který dával dokonalou switch bio 10 mute až hluboko do dopadu a favoritem Štěpánem Hudečkem. Štěpán jako jediný vytasil switch double 9 (v druhé jízdě dokonce i s přehmátnutým double grabem) a to v kombinaci s technickým railem rozhodlo o jeho vítězství.