Nahrávám

Napiš pro vyhledání

Jak zvolit freestyle/freeride lyže

Jak vybrat freestyle nebo freeride lyže?

Skrývá-li se duše samuraje v jeho meči, kde jinde by měl ukrývat svou duši freeskier, než ve svých freestylových nebo freeridových lyžích? V tomto článku se tedy zaměříme na to jak vybrat freestylové a freeridové lyže!

Jak zvolit délku lyží

Prvním faktorem, který by vás měl při výběru lyží zajímat je jejich délka. Jednoduchá rada zní „mezi očima a nosem“ – postavíme-li se tedy vedle lyží, právě sem by nám měly dosahovat. Většinou platí pravidlo, že délka lyží se mění i s úrovní vašeho ježdění.

Zatímco delší kusy vám mohou pomoci například při balancování na překážkách, ty kratší jsou zase snadněji ovladatelné, a tudíž se často stávají volbou (nejen) pro freeskiery-začátečníky. Ovšem lyže by neměly být kratší než po bradu. Pak byste na svahu mohli připomínat spíše krasobruslaře než freeskiera…

Jak vybrat šířku a flex?

Dále je nutné rozhodnout, k čemu by lyže měly sloužit. Chcete-li si užívat park, stejně jako rychlou jízdu po sjezdovce, zvolíte kupříkladu tvrdší lyže, než po kterých byste sáhli, jste-li fanouškem hravého „shredění“ a „butterování“ (využívání ohebnosti lyže pro rotace a odrážení se ze špiček a z patek). Tuto míru prohnutí lyže značíme pojmem „flex“.

Výhodou tvrdších lyží je, že lépe drží při povrchu sjezdovky a mohou vám pomoci například při rychlejších rozjezdech na skok, kde by přílišná „mekkost“ lyže mohla tropit neplechu. Ty měkčí jsou zase hravější a tudíž vhodnější pro různé „srandičky“ na sjezdovce i mimo ní. Je tedy na vás, abyste zvolili správný kompromis.

Jste-li však začátečník, volili bychom spíše lyže s menším flexem. Co se týče šířky lyží, co do ovladatelnosti, jsou obvykle poddajnější užší kusy, avšak samozřejmě na úkor požitku z jízdy v prašanu. I zde si je tedy nutné položit otázku, která oblast freeskiingu Vás zajímá nejvíce, a tomu pak svůj výběr lyží přizpůsobit.

Doporučujeme mrknout i na článek: nejlepší vázání pro freestyle.

Jak vybrat freeridové lyže?

Kapitolou sama o sobě je pak koupě freeridových lyží. I u „freeridů“ hraje roli flex, délka a šířka lyže, nicméně zde musíme přihlédnout ještě k jednomu, možná nejdůležitějšímu faktoru. Tím je tzv. „rocker“, tedy míra prohnutí lyže v oblasti od špičky po vázání. Tento rocker nám umožňuje překonávat snáze terén mimo sjezdovku a bez větších obtíží prorážet hluboký sníh (nemluvě o případných „překvapeních“ na cestě). Obecně platí, že čím je lyže širší, tím více si užíváte prašan, ale lyže je pak hůře ovladatelná na sjezdovce. Inu – něco za něco.

 Podívejte se i na článek Top Freeride vázání pro rok 18/19.

Freestylové lyže do snowparku:

Head Jon Olsson, Fischer Nightstick

Středně široké lyže na Freestyle (zlatá střední cesta):

Armada ARV96, Head Oblivion

Freeridové lyže (go big or go home):

Völkl Two, Majesty Lumberjack

Autor: Matěj Hladík

Tags:
Autor článku - Matěj Hladík

Freeskiingu se věnuji pátým rokem. Za těch pár let jsem se seznámil s obrovským množstvím skvělých riderů a je třeba říci, že mi freeskiing otevřel nový pohled na svět. I proto jsem se rozhodl podílet se na webu Freeskier.cz, abych vám čtenářům mohl předat část svého nadšení a lásky k lyžování.

  • 1

1 Komentář

  1. Freeride = jízda mimo upravené sjzedovky. Ideálně v hlubokém prašanu, do kterého jsou vhodné hodně široké a dlouhé lyže (šířka lyže ve středu například 120 mm).
    Freestyle = triky na lyžích v upraveném snowparku, kde se nacházejí skoky, raily a další překážky. Základní předpoklad pro freestyle lyže je zvednutá patka, aby bylo možné jezdit i pozadu a provádět tak různé triky. Freestyle lyže mohou mít měkčí flex (tuhost) a šířka ve středu se obvykle pohybuje od 80 až do 100 mm.

    Odpovědět

Okomentuj tento článek

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.