Nahrávám

Napiš pro vyhledání

Na freeski scéně asi není nikdo, kdo by neznal estonskou senzaci Kelly Sildaru. Ta se po skoro roční pauze vrátila v minulém měsíci na závodní scénu a hned si odnesla výhru z prvního světáku sezóny, který se konal na Stubai v Rakousku. Kelly si v loňské sezóně těsně před Olympiádou přetrhla křížový vaz v koleni a přestože byla jednou z favoritek na výhru, musela ji ze zdravotních důvodů vynechat. Následovaly dlouhé měsíce rehabilitací, letní příprava na Novém Zélandu a teď se zdá, že Kelly je zpátky v plné síle. Na počest jejího návratu ti přinášíme celý její příběh a výběr toho nejlepšího z lyžování.

Kelly začala s lyžováním již v útlém věku a podle slov jejího otce, skákala už v 5 letech. V 6 už dávala sedmičky a zajížděla většinu dospělých na kopci.

O rok později nahráli Kellyini rodiče videa jejího lyžování na server Youtube a brzy se ozvali první sponzoři. Není divu, Kelly si ve videu dává raily i skoky a dokonce je zde k vidění její první pokus o streety.

https://www.youtube.com/watch?v=TVm3QmAqXMc

V 10 letech už měla na kontě smlouvu s K2 skis nebo natáčení s PVS Company.

Brzy po tomto videu dostala helmu od Redbullu a přišla také první pozvánka na Xgames. Pro její mládí a drobný vzrůst ji však bylo dovoleno jet jenom trénink místo skutečného závodu.

V dalších letech se Kelly soustředila hlavně na trénování, natáčení a objíždění hrstky závodů, kde jí i přes nízký věk povolili účast. Kelly se mimo věku potýkala také s nízkou váhou. Kvůli ní neměla dostatečnou rychlost na většinu skoků. V té době jsme ji tedy mohli vidět více na videích, než na lyžařských závodech. Kromě vlogů, které si většinou natáčí rodina Sildaru sama, vyšel třeba tento stylový edit s Nicem Porteousem.

O rok později vydala nabitý season edit, ve kterém se objevuje i její mladší brácha, kterého nejspíš čeká podobně hvězdná budoucnost. Také v té době sesbírala svoje první medaile z SFR Tour.

V roce 2016 konečně přichází dlouho očekávaná pozvánka na Xgames. Kelly už má za sebou v té době několik závodů a zdá se, že už by jí nízká váha nemusela činit takové problémy s rychlostí. Vyplatí se, Kelly ve svých třinácti letech poráží i taková esa jako je Tiril Sjastad Christiansen nebo olympijskou vítězku Daru Howell a zapíše se do historie Xgames jako zatím nejmladší zlatá medailistka vůbec.

O rok později se Kelly podaří zlatou obhájit a přidá ještě stříbro z Big Airu. Na její finálové jízdě z Xgames 2017 je vidět, jak mimořádně nadaná je na technické triky na railech a na Big airu zase ukazuje, že je schopná točit velké rotace na obě strany. Znovu se zapisuje do historie tentokrát ženského freeskiingu, když odjede první switch dvanáctku v závodě.

 

Ve stejném roce dosáhla Kelly patnácti let, což znamená jediné. Konečně se smí účastnit Světových pohárů. Je to paradox, protože již má za sebou takové úspěchy, na které mnozí za celou lyžařskou kariéru ani nedosáhnou. Na prvním Světáku v Cardroně Kelly zvítězí a opět za sebou nechává starší a zkušenější kolegyně.

Krátce po senzačním vítězství na Zélandu si Kelly v místním snowparku přetrhla vazy a musela předčasně ukončit olympijskou sezónu. Celou zimu strávila rehabilitacemi a na lyže se vrátila až v létě (opět na Zélandu). Poté se přesunula na trénink do Saas Fee a na závody na Stubai, kde opět ovládla stupeň vítězů. Na závěr proto přidáváme video z jejího posledního závodu a těšíme se, co předvede na lyžích dál. Kelly je totiž momentálně stále ještě pouhých šestnáct let a před sebou má jistě zářnou budoucnost, kde se určitě brzy objeví třeba nějaký odjetý double nebo i medaile z další Olympiády.

https://youtu.be/PvtFq3Y9SOQ?t=33

Tags:
Autor článku - Bára Nováková

Pocházím z Prahy a většina z Vás mě nejspíš zná jako jednu z mála holek pohybujících se na domácí scéně. Freeskiing mi v posledních letech utvářel život a ráda bych tu ostatním předala některé ze svých zkušeností, rad a názorů.

  • 1
Předchozí článek
Další článek

Okomentuj tento článek

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.