Nahrávám

Napiš pro vyhledání

Longbo – ruční výroba longboardů

Longbo je česká firma vyrábějící dřevěné cruisery a longboardy na míru.

My jsme si u Longbo nechali vyrobit Freeskier longboard a možnosti specifikace od výběru dřeva, tvaru desky až po vlastní design, nás tak zaujali, že jsem se rozhodli udělat rozhovor se zakladatelem Longbo Robertem Vyskočilem.

 

Ahoj Roberte, zajímalo by mě, jak jsi se k výrobě longboardů dostal a jak dlouho už to vlastně děláš?

Zdravím, dostal jsem se k tomu před třemi roky, nápad na výrobu se zrodil v Australii, nekdě při chytání vlny na surfu:).

 

Jaké typy desek máš aktuálně v nabídce?

Typově jsou to penny / cruiser / longboardy. Rozdíl je ve velikosti, tvaru, použitém materiálu – typu dřeva.

 

 

Jsou všechny tvé desky ruční výroba? A na kolik takový longboard přijde?

Ano, vše vlastnoručně vyrábím. Cenově se pohybujeme cca od 3,5 do 5 tis. (včetně koleček a treků).

 

Používáš k výrobě jen dřevo nebo experimentuješ i s jinými materiály?

Zatím to tak je, používám jenom dřevo, které si přivezu z pily. Všechno dřevo, které používám, je z českých lesů. Nejčastěji pochází ze Šumavy nebo z Moravy. Já preferuji dřeva s vysokou pružností, takže například jasan, který má současně i krásnou kresbu dřeva. Pokud dělám desky skládané z více typů dřev, kombinuji dřeva s opačným odstínem, například jasan a ořech. Třeba tyto dva typy se nejvíce liší právě v tvrdosti, pružnosti ale také ceně. Výběr dřeva se pak samozřejmě projeví v jízdních vlastnostech. Desky vyrábím z masivního dřeva (nejedná se o lepenou dýhu, kde je celkově pružnost desky vyšší).
Do budoucna uvažuji o kombinaci materiálů dřevo a pryskyřice.

 

 

Co všechno si mohu naspecifikovat, pokud se rozhodnu koupit longboard u tebe?

V podstatě se dá dohodnout úplně na čemkoliv (aktualně dělám například na edici cruiseru ve tvaru rakve):). Dá se dohodnout, podle přesné představy zákazníka, na tvaru, barevnosti, povrchové úpravě – grafiky nebo kresby, loga apod. Ale je asi nejlepší vycházet z těch designů desek, které už máme navržené a ozkoušené.

 

Zmínil jsi, že dodáváš longboardy v setu i s kolečky a trucky?

Ano, je možné se na tom domluvit, včetně barvy a kvality. Snažíme se co nejméně používat ty čínské. Dost často se kolečka a trucky vybírají podle designu samotné desky.

 

 

My jsme si u tebe nechávali vyrobit Freeskier.cz longboardy. Popíšeš nám krok po kroku, jak jejich výroba probíhala a jak je časově náročná?

Dodatečně díky za objednávku:).
Pokud se na mě obrátí zákazník, nejdříve se snažíme co nejblíže vyspecifikovat představy. Výroba probíha zhruba tak, že se nakoupí surové dřevo, opracuje se na dané rozměry a tvar, (což obnáší hodně hoblování, broušení, řezání, nadávání, frézování atd.). Když je tvar hotov, následuje navrtání pro trucky, pak několikanásobné lakování. V případě Freeskier.cz to bylo jěště o to zajímavější, že jste si povrchovou úpravu kreslili ručně sami, takže po předávce jsme desku ještě dolakovali a nanesli protiskluzovou vrstvu.

 

 

Jaký tvar desky a typ dřeva vyhovuje tobě?

Já osobně jezdím na skoro metrovém longboardu, který vyšel jako nepovedený kousek z výroby. Chtěl jsem zjistit, jestli vydrží a nezlomí se – zatim drží:). Trucky a kolečka jsou noname:).

 

Je podle tebe velký rozdíl mezi masovou a ruční výrobou longboardů? A jak moc se to promítá do výsledné ceny?

Ano, myslím že je. Není tam to srdíčko:), kontakt se zákazníkem a doladění podle jeho představ. Do ceny se to samozřejmě promítá.  U nás vyrábíme spíše kusově než hromadně , takže každý ten kus je originální a vyžaduje vlastní přístup. To se promítne na délce výroby i finální ceně. Je to prostě trochu jiný koncept než ten, že se přijde do obchodu, sáhne se do regálu po longboardu, který je potom doplněn za jiný, zcela stejný.

 

 

Čím bys přesvědčil nás lyžaře, abychom přes léto přesedlali na longboardy a cruisery? Myslíš, že to může být například dobrá balanční pomůcka?

Tak určitě:).
Myslím, že kdokoliv kdo má rád ježdění na sněhu krajinou si musí oblíbit i ježdění na longboardu krajinou. Navíc je to celkem makačka, takže je to vhodné i pro zdraví a hlavně je to velká pohoda.

 

Na závěr se tě ještě zeptám. Máš výrobu spíše jako koníček nebo je to tvoje hlavní obživa? A jaké jsou tvé plány do budoucna?

Obživa to není, ale rád bych, aby jednou byla. Což je vlastně i odpověď jaké jsou mé plány do budoucna. Prostě spokojení zákazníci s originálním kusem, který jim dělá radost a pohodové chvíle.

 

 

 

Děkuju za rozhovor.

Já děkuji! 😉

 

Zaujali tě tyhle ruční longboardy a cruisery? Pak určitě sleduj Instagram Long3o a pro dotazy a objednávky piš na info@longbo.cz

 

 

 

Tags:
Autor článku - Ondra Beneš

Ve freeskiingu se pohybuju už pěknou řádku let. Objel jsem velké množství českých i zahraničních závodů, odcoachoval spoustu campů a objevoval se ve freeski filmech i časopisech. Freeskiing mě stále hrozně baví a jsem rád, že se s tebou mohu podělit o své zkušenosti, rady a tipy.

  • 1

Okomentuj tento článek

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.