Nahrávám

Napiš pro vyhledání

Jak navrtat vázání na freestyle lyže?

Přinášíme několik rad a tipů co dělat s lyžemi po jejich pořízení. Dnes se budeme bavit o freestyle lyžích určených pro jízdu ve snowparku. Kromě našich rad a doporučení jsme se zeptali i tří freeskierů z české reprezentace.

 

Kam vázání navrtat?

Oproti klasickým slalomovým lyžím se vázání na freestyle lyže montuje blíže ke středu lyže. Je to z důvodu lepších vlastností jízdy na switch (pozadu) i stability na railech (zabradlích) a dopadech. Naopak se tím zhoršují vlastnosti na sjezdovce. Lyže není tak hravá, nechce se jí tolik zatáčet. Zjednodušeně lze tedy říct, čím vážnějí to s freestylem a triky myslíte, tím si vrtejte vázání více ke středu lyže. A pokud si chcete spíše užívat sjezdovku, pak dejte vázání blíže k patce lyže.

Nyní tedy máte před sebou nové lyže a vidíte u středu lyže rysky s nápisy ,,factory recommended, center, freestyle“ apod. Případně zde jsou přímo rysky s centimetry, které mají značit vzdálenost od středu. Bohužel se na tyto doporučení výrobce nedá vždy spolehnout, neboť každý výrobce má rysky na lyžích trochu jinde. A i pokud zde najdete rysku s nápisem ,,center“ ve většině případů se nejedná o uplný střed lyže.

Naše doporučení

My tedy doporučujeme vzít si metr a změřit si lyži od špičky k patce. Nyní se podívejte, kde se nachází přesný střed (viz. foto). Pokud má lyže délku 178 cm, střed se nachází 89 cm od špičky lyže a 89 cm od patky.

  • Pokud s freestylem začínáte, ale víte, že chcete jezdit hlavně v parku, naše doporučení k montáží vázání zní -2 cm (neboli 2 cm směrem dozadu k patce lyže).
  • Pokud jste již pokročilý freeskier a jezdíte hodně na switch, pak můžete montovat vázání -1 cm nebo i na úplný střed lyže.

Naopak zda – li jsou lyže pro sestru, přítelkyni nebo někoho, kdo se často do snowparku nedostane, nebáli bychom se využít doporučení výrobce. V každém případě si stejně předem změřte lyže, ať víte kam se skutečně bude vázání montovat a dál než 5 cm od středu bychom ho nedávali. V takovém případě by vázání na freestyle lyžích vypadalo spíše směšně a je lepší sáhnout rovnou po slalomových lyžích.

 

Tip: Montáž vázání se určuje vždy podle středu lyžařské boty. Ze strany na chodidle boty naleznete rysku určující střed.

Pokud máte vše přeměřené, načrtněte si na lyže rysku, kde chcete mít střed boty a lyže stačí odnést do servisu (O montáži vázání v domácích podmínkách si povíme v některém z dalších článků). Pozor, i v dnešní době se najdou servisy, kde si se šíršími freestylovými lyžemi neporadí.

Mrkněte i na článek TOP 4 vázání na freestyle lyžování.

Názory našich top českých freeskierů:

Šimon ,,Simba“ Bartík

Vázání vrtám co nejblíž středu z důvodu lepší kontroly jízdy na switch, na symterických lyžích (identický tvar noseu i tailu) jsem to dával přesně na střed, momentálně ale jezdím Edolla a ARV 96 od Armady, které mají nose rocker s větším flexem, takže si vázko posunu zhruba o 0,5 – 1cm dozadu od středu lyže (ne od factory recomended, který často bývá třeba 2cm za středem).

Dan Hanka

Když mám nový ski, vázání do parku si nechávám dělat na geometrický střed, takže přesně doprostřed lyže. Někdo by mohl namítnout, že je to špatně. Protože sidecut lyže je dělanej jinak a tudíž by to ve výsledku mohlo vlastně bejt (podle sidecutu) o centimetr vpředu (dead center tak je to vlastně oproti sidecutu o cm dopředu). To mě ovšem moc nezajímá a jsem zvyklej to takhle dělat.

Vojta Břeský 

Já si dávám na Edollech (model lyží Armada pozn.redakce) vázání 1cm za absolutní střed a to bych doporučil asi každému. Ale ARV96 (jiný model Armada lyží pozn.redakce) jsem měl na absolutnim středu. Když se to vezme kolem a kolem, tak bych asi všem začátečníkům doporučil si vázání dávat kousíček za střed ať jde o jakékoliv lyže.

Stav se za námi do prodejny Freeskier.cz (Plzeňská 338, Praha – Řepy) nebo přímo do protějšího servisu Happy Sport.

Aktuálně ti jsme schopni navrtat tyto vázání:

 

+ mnoho dalšího…

 

Tags:
Autor článku - Ondra Beneš

Ve freeskiingu se pohybuju už pěknou řádku let. Objel jsem velké množství českých i zahraničních závodů, odcoachoval spoustu campů a objevoval se ve freeski filmech i časopisech. Freeskiing mě stále hrozně baví a jsem rád, že se s tebou mohu podělit o své zkušenosti, rady a tipy.

  • 1

Okomentuj tento článek

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.