Nahrávám

Napiš pro vyhledání

Víkend 25. – 26. 2. 2023 se nesl v závodním duchu. Ve vyhlášeném snowparku ve Vítkovicích v Krkonoších se totiž uskutečnily dva závody ze série Czech Freeski Tour. Na špatné počasí na závodech jsme už zvyklí, ale ve Vítkovicích se s tím Krakonoš opravdu nepáral a za celý víkend připadlo snad 40 cm sněhu. Prostě sněžilo a sněžilo, ale to naštěstí závodníky neodradilo.

Sobotní Slopestyle i nedělní BigAir se jely pod záštitou mezinárodní lyžařské federace FIS. Závod tedy musel mít patričnou štábní kulturu. Pro účast v závodě museli mít závodníci FIS kód. A do Vítkovich dorazil dokonce i slovinský technický delegát, který na vše dohlížel.

Na start sobotního Slopestylu se postavila téměř 30 závodníků včetně 2 holek. Závodní trať obsahovala 2 jibové platformy (vždy se 2 překážkami na výběr) a 2 menší skoky za sebou. Po registraci, tréninku a riders meetingu se rozjely kvalifikační jízdy. Trať byla pěkně připravená, některé raily se však „kousaly” což znepříjemňovalo jezdcům jejich snažení. I tak jsme se však dočkali téměř všeho od switch upů, 270 i přejezdu nejdelšího, na dvakrát do zatáčky lomeného, railu, kterého se Vojta Břeský vůbec nezalekl a naopak ho ještě ztrestal 450 ven.

Kvalda se odjela bez komplikací, 12 nejlepších kluků bylo vybráno a šlo se na finále. Velikost skoků neumožňovala ty nejtěžší triky, ale rozložení 2 skoků těsně za sebou přinášelo větší technickou náročnost a když k tomu jezdci přidali rotace do obou stran, stylové switch 720 a další komba, tak bylo rozhodně na co koukat. Na horním railu vyšvihl Jirka Lafek, jako jediný jezdec, 270 in 450 out, což mu zřejmě dopomohlo i v záverečnům umístnění. Takže jak to dopadlo?

Kategorie ženy:
1. místo: Agáta Christophová
2. místo: Gabriala Janoušková

Kategorie muži:
1. místo: Jirka Lafek
2. místo: Tomáš Vich
3. místo: Vojta Břeský

Pro diváky, nadšence a freeskiingové nováčky byl v průběhu celého dne připraven i doprovodný program. Náš stánek Freeskier.cz nabízel zdarma zapůjčení freestylových lyží (včetně zajímavých all-mountain modelů jako je Line Sakana, Black Crows Mirus Cor a dalších) a vedlejší stánek Prima COOL doplňoval nabídku o freestylové trenéry a menší snowpark s lehkými překážkami. Kdokoliv tak měl možnost zdarma vyzkoušet první triky pod dohledem trenérů.

A jak probíhal nedělní BigAir? Koukni na následující článek.

Za fotky děkujeme fotografovi Jiřímu V. Novotnému.

Tags:
Autor článku - Ondra Beneš

Ve freeskiingu se pohybuju už pěknou řádku let. Objel jsem velké množství českých i zahraničních závodů, odcoachoval spoustu campů a objevoval se ve freeski filmech i časopisech. Freeskiing mě stále hrozně baví a jsem rád, že se s tebou mohu podělit o své zkušenosti, rady a tipy.

  • 1
Předchozí článek

Okomentuj tento článek

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.