Nahrávám

Napiš pro vyhledání

Druhy překážek ve snowparku

Překážky ve snowparku obvykle rozdělujeme do dvou skupin – ty určené na skákání a tzv. “jibby”. V tomto článku se podíváme na jednotlivé zástupce skoků, se kterými se můžeme na svahu setkat nejčastěji.

Klasický kicker

Klasický kicker je pravděpodobně to, co se všem vybaví, když se řekne “skok”. Je tvořen rozjezdovou drahou, samotným kickerem, “tablem nebo také flatem” (plošina mezi skokem a hranou dopadu) a svažujícím se dopadem. U klasického typu se hrana dopadu nachází ve stejné úrovni jako rovinka před skokem.

KLASICKÝ SKOK Rider: Szczepan Karpiel Foto: Lukin Mikula

Step-down kicker

Step-downy jsou charakteristické tím, že rovinka před skokem je postavena výše než hrana dopadu. Lyžař tedy dopadá hlouběji a “airtime” bývá zpravidla větší.

STEP DOWN
Rider: Jirka Volák
Foto: Lukin Mikula

Roll-over kicker

U tohoto druhu je hrana dopadu položena výše než rovinka před skokem. Díky tomu lyžař flat tzv. “kopíruje” a dopadá z menší výšky, což je důvod, proč se roll-overy těší zpravidla větší oblibě než již zmíněné step-downové kickery. (Výraz ,,roll over“ se však příliš nepoužívá. Klidně bychom tento skok mohli nazvat také ,,step-up“.)

ROLL OVER
Foto: Lukin Mikula

Step-up kicker

U step-up skoku se dopadu nachází výše než hrana odrazu skoku. Člověk obvykle naskakuje na nějakou vyvýšenou platformu nebo plošinu.

STEP UP
Rider: Ondra Beneš
Foto: Lukin Mikula

Corner

Cornerem myslíme druh skoku, u kterého dopadáme do strany. Většinou máme možnost výběru, zda budeme skákat do levého či pravého dopadu. Často lze corner přeletět i celý rovně s dopadem na druhém konci platformy. Tento typ skoku bývá hodně ,,nakoplý“. Hlavní záměr je výška skoku, nikoliv jeho délka. Narozdíl od klasického skoku se corner staví na plochém povrchu, neboť zde není potřeba dlouhé doletové dráhy. (Jiný výraz pro ,,corner“ může znít také ,,hip“)

CORNER
Rider: Ondra Beneš
Foto: Lukin Mikula

Halfpipe

Halfpipe, U-rampa nebo jen rampa je překážka, která se skládá ze dvou prohnutých stěn, postavených proti sobě tzv. do vertu (svrchní hrana stěn je v pravém úhlu s povrchem sjezdovky). To nám umožňuje se po odrazu vrátit zpět do rádiusu rampy a tzv. se v ní “houpat”. Horní hranici rampy se říká “coping”.

HALFPIPE
Foto: Lukin Mikula

Quarter pipe

Quarter pipe, jak název napovídá je ve své podstatě polovina klasické U-rampy. Jedná se o samostatný rádius zakončený vertikální stěnou. Bývá zpravidla užší a vyšší než stěna u rampy.

QUARTER PIPE
Rider: Martin Horák
Foto: Lukin Mikula

Volcano

Kreativitě se meze nekladou. Ve snowparku můžeme narazit na roztodivné překážky. Jako příklad uvádíme “volcano” – skok ve tvaru komolého kužele. Uprostřed se nachází plošina neboli “flat”, kolem které se skok svažuje a vytváří tak odrazovou i dopadovou plochu. Tím pádem je volcano možné skákat bez rozdílu ze všech stran.

VOLCANO
Foto: Lukin Mikula

To je pro dnešní článek vše, tak neváhejte a běžte se s našimi skoky seznámit osobně do nejbližšího snowparku!
Aktuální informace ze snowparků můžete sledovat také v naší FB skupině.

Určitě tě budou zajímat i druhy překážek v parku – jiby!

Fotky webu Freeskier.cz věnoval fotograf a coach Lukin Mikula.

Tags:
Autor článku - Matěj Hladík

Freeskiingu se věnuji pátým rokem. Za těch pár let jsem se seznámil s obrovským množstvím skvělých riderů a je třeba říci, že mi freeskiing otevřel nový pohled na svět. I proto jsem se rozhodl podílet se na webu Freeskier.cz, abych vám čtenářům mohl předat část svého nadšení a lásky k lyžování.

  • 1
Další článek

Okomentuj tento článek

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.