Nahrávám

Napiš pro vyhledání

Jirka Paták – Andorra

Jirka ,,Patys¨ Paták se na freeski scéně pohybuje už nějaký ten pátek. Je to rodák z Trutnova, kterému táhne na 25 let. Nejčastěji ho potkáš lyžovat v Peci pod Sněžkou. Letos se však vydal na lyže do Andorry. Jak se mu tam líbilo si můžeš přečíšt níže.

 

Čau Patys, ty jsi teď v Andoře. S kým jsi tam jel? Na jak dlouho? Letěli jste nebo jste si udělali trip autem? A co vás vedlo právě k Andoře?

Zdarec Ondro jo jo, jsem tu s kámošem Vojckem, vyrazili jsme na takovej freeski, lezeckej trip. Vidíme to cca na měsíc a půl s tim, že to budeme kombinovat s lezenim okolo Taragony. Jsme tu dodávkou takže máme všechno s sebou. K Andoře noo 😀 vždycky jsme se chtěli kouknout do Pyrenejí. Je to určitě jiný v porovnání třeba s Alpama nebo se Skandinavií.

 

Říkáš, že jste jeli dodávkou, takže v ní i přespáváte?

Jasný, ubytko v káře. Ale je tu na místě i spousta volných ubytek co jsme si všimli.

 

Tyjo, to musela být pěkně dlouhá cesta. Jeli jste přes Německo, Švýcarsko, Franice? Kolik to bylo asi km a hodin jízdy?

Cesta zhruba 27 hodin. Je to okolo 2000 kiláků. Jeli jsme ještě přes Lukáše Berra, který shapuje kousek od Villachu. Tak jsme se za nim stavili a pak jsme jeli přes Itálii a to je hroznej vopruz. Jinak přes Švýcarsko je to nejrychlejší.

 

Užíváte jen ježdění a lezení nebo jste k tomu dali i nějakou brigádu na přivýdělek?  Jaká střediska už jste projezdili?

Jo jenom jezdíme, vydělává se v léťe 😀 .
Projeli jsme vlastně celou Grandvaliru, kde máš tři slušný parky – Xavi, El Tarter a ten slavnej Peretol. Pak je tu oblast Valnord, kde je asi nejlepší park v Andoře – Arinsal park.

 

Můžeš srovnat tamní snowparky s našema nebo evropskýma snowparkama? Na jaké jsou úrovni? A co freeski scéna, jezdí tam hodně kluků?

No tak srovnávat s českejma parkama se to moc nedá. Kluci to tu maj poladěný celkem podle pravítka. Fakt si na tom dávaj záležet. Snaží se, aby to k nečemu vypadalo, je to jejich reklama, a je vidět že zrovna tady v Andoře mají peníze na to udělat slušnej park. Freeski scéna tu je, ale skoro mi přijde, že je tu víc snowboardistů. Každopádně tady můžeš vidět ty místní shreďáky Noah, Luka a Henrik, kterej tady tráví docela dost času (Noah Albaladejo, Luka Melloni, Henrik Harlaut pozn. redakce)

Jak to tam mají se sněhem? Je ho hodně nebo musí taky hlavně foukat dělama?

Hele sněhu zatim dost. Ale jak foukne teplej fén od moře, všechno jde rychle dolu. Dělama určitě stříkaj základ na sjezdovky, maj jich tam dost.

Můžeme se těšit i na nějaké video, natáčíte něco?

Jo něco střihnem 😀

 

Kdyby někoho po tomto rozhovoru Andora inspirovala a chtěl by se tam také podívat, jak je tam draho? Co permice, jídlo, ubytování, benzín?

Permice, parková celosezonka do Grandvaliry 335 eur. Benzin i nafta levná, což je super oproti Franci nebo Špáňu. A když ubytko punkuješ jako my v autě, tak je to úplně nejlevnější:D. Dá se to tu cenově.

 

 

 

Super. Díky moc za rozhovor. Užívejte si to tam a určitě nám pak pošli video.

Tags:
Autor článku - Ondra Beneš

Ve freeskiingu se pohybuju už pěknou řádku let. Objel jsem velké množství českých i zahraničních závodů, odcoachoval spoustu campů a objevoval se ve freeski filmech i časopisech. Freeskiing mě stále hrozně baví a jsem rád, že se s tebou mohu podělit o své zkušenosti, rady a tipy.

  • 1
Další článek

Okomentuj tento článek

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.