Nahrávám

Napiš pro vyhledání

5 nejlepších aplikací, když chcete lyžovat ve freeridu.

Jsi jedním z lidí, kteří nenávidí technologie, protože nás dělají línými a poskytují nám okamžité (a často i nedomyšlené) řešení?

Nebo jsi někdo z těch geeků, kteří musí mít každou hi-tech technologii? A bez smart věciček nedáš ani ránu?

Anebo jsi jen průměrný člověk, který má smartphone s obvyklými aplikacemi pro sociální sítě a tak nějak ti je zbytek ukradený?

Tak či onak, žijeme v digitálním věku a chytrou techniku, ať chceme nebo ne, nám výrobci nutí na každém kroku a snaží se udělat náš život pohodlnější a mnohdy i bezpečnější. Ale platí to i v horách? Smartphony a lavinová bezpečnost? Jsou užitečné? Jsou nebezpečné?

 

Důležité je upozornit, že se tvůj mobil může prát s pípákem! A pípák je zařízení No.1 v tvojí lavinové výbavě, zcela nadřazený jakékoli aplikaci! Z německé studie alpského klubu vyplívá, že v několika případech bylo prokazatelně zjištěno, že elektronické přístroje v těsné blízkosti vyhledávače mohou ovlivňovat jeho funkčnost. Mobily, mp3 přehrávače, kamery, vysílačky nebo GPS navigace vytváří magnetické pole, které způsobuje chyby lavinových přístrojů. Pro jistotu veškerou elektroniku dej aspoň 20cm od pípáku. Plus, tvůj smartphone se v mrazu vybije dřív než řekneš borůvkový koláč.

Na druhé straně jsi možná slyšel, že existuje stále víc a víc aplikací, a to jak na Android, tak i na iOS, které můžeš prakticky využít při kterémkoliv sportu venku. Mohou ti pomoci při plánování trasy, připravit se na terén a počasí, nebo dokonce přivolat záchranu.

Já vybral ty, dle mého názoru, nejlepší aplikace a trochu ti je přiblížím. Ale nezapomeň, že žádná aplikace nemůže nahradit řádné lavinové vybavení, lavinové kurzy a zkušenosti průvodců.

 


Mammut Safety 2.0

 Výborná aplikace pro vysokohorské turisty, běžkaře, lyžaře, skialpinisty, nebo horolezce. Aplikace je v anglickém jazyce a je ke stažení na Android a iOS zdarma, obsahuje funkce jako sklonoměr, kompas, výškoměr, lavinové zpravodajství, informace o lavinách  z celého světa a katalog lavinového vybavení firmy MAMMUT včetně prezentačního videa.

 

Horská služba

 Tato funkce není závislá na dostupnosti datového signálu, ale pracuje s lokalizací pomocí GPS. Aplikace dokáže také odeslat Horské službě nouzovou SMS zprávu s přesnou polohou uživatele telefonu. Mobilní “Horská služba” pomůže také vyhledat lyžařská střediska, poskytne základní aktuální informace o sněhových podmínkách, lavinovém nebezpečí a počasí na daném místě. Podle aktuální polohy uživatele umí také najít nejbližší stanici Horské služby a zobrazit její telefonní číslo a dobu provozu

Součástí aplikace jsou čtyři informační oblasti:

 • desatero Horské služby,
 • návod, jak poskytnout první pomoc,
 • pravidla jízdy na sjezdovkách,
 • instrukce, jak předcházet nebezpečí v lavinových oblastech.

 

SnowSafe

 Aplikace od švýcarských vývojářů vás Informuje o aktuální lavinové situaci z vámi zvoleného regionu a při prohlížení se automaticky uloží v telefonu, tím pádem je pak budete mít k dispozici i v místech bez datového signálu. A ano, aplikace ukazuje aktuální lavinové situace i na českých horách. Možné změny lavinové situace jsou ke stažení každé ráno. Aplikace mimo jiné umožňuje zasílat Horské službě vlastní poznatky přímo z terénu. Ty pak mohou sloužit při vyhodnocování vývoje lavinové situace.

V aplikaci také najdeš:

 • lavinová zpravodajství z oblastí značné části evropských pohoří
 • aktuální interaktivní mapa vyhlášených lavinových stupňů
 • základní informace o lavinově problematických situacích
 • jednoduchý sklonoměr

 

FATMAP

 Do mobilu si můžete stáhnout celou řadu map středisek zadara. Jenže nejsou mapy jako mapy. Aplikace FATMAP obsahuje detailní 3D modely vyhlášených oblastí a vedle sjezdovek ukazuje i freeride, který nebývá jednoduchý zjistit z počítače, natožpak z mobilu. Nevídaně detailní 3D modely kopců strčí do kapsy Google Earth. Kopce si můžete nechat zabarvit podle sklonu terénu v různých pasážích nebo podle výskytu ledovcových trhlin. A co je nejlepší? Svoji vyhlédnutou trasu si můžete prolétnout z pohledu první osoby! To je velmi důležité, protože kdo už někdy jezdil freeride, ten ví, že na mapě vše vypadá úplně jinak než „tam nahoře“. A občas se stane, že člověk najede do jiné linie, než plánoval. To pak zabolí.

Vývojáři každou chvilku přidávají nové a nové destinace. Za mě skvělá aplikace

 

Instagram

 Instagram nepotřebuje úvod, ale možná tě překvapí, proč jsme ho zařadil do tohoto seznamu. Je to aplikace, kterou používají i tisíce lyžařů, freeriderů, freeskierů, skialpinistů atd… , což není na škodu. Vyhledáním # (hashtag) oblastí najdeš cenné informace o tom, jaká je situace. Pokud si všimneš nějakého nebezpečí, můžeš také hashtagovat, aby ostatní věděli.

 

Vždy měj na paměti!

 • Pípák je vždy ten důležitější a musíš ho umět ovládat.
 • Ber sebou lopatu, sondu a nejlépe airbag.
 • Nezapomeň na mapu a kompas.
 • Vždy se informuj o aktuální lavinové situaci.
 • Projdi si scénáře, co dělat při zasažení lavinou, ať už tebe nebo kamaráda.

 

Může být docela užitečné mít některé z těchto aplikací na smartphonu, ale nezapomeň, že žádná aplikace nemůže nahradit správné vzdělávání.

 

Tags:
Autor článku - Matěj Hrabačka

Krušnohorec srdcem i duší . Lyžování je takový můj styl žití. Díky tomu jsem poznal plno skvělých freeskierů a freeriderů. Tady vám čas od času dám pár rad a třeba i nějakou tu inspiraci.

 • 1

Může se také líbit

Co si o tom myslíš?

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Podobné příspěvky