Nahrávám

Napiš pro vyhledání

Žijeme v digitálním věku a chytrou techniku, ať chceme nebo ne, nám výrobci nutí na každém kroku. Díky ní se snaží náš život udělat pohodlnějším a mnohdy i bezpečnějším. Ale platí to i v horách? Smartphony a lavinová bezpečnost? Jsou užitečné? Jsou nebezpečné?

Důležité je upozornit na to, že se mobil a pípák mohou rušit! A pípák je zařízení No.1 v lavinové výbavě, zcela nadřazený jakékoli aplikaci. Z německé studie alpského klubu vyplývá, že v několika případech bylo prokazatelně zjištěno, že elektronické přístroje v těsné blízkosti vyhledávače mohou ovlivňovat jeho funkčnost. Mobily, mp3 přehrávače, kamery, vysílačky nebo GPS navigace vytváří magnetické pole, které způsobuje chyby lavinových přístrojů. Pro jistotu veškerou elektroniku dej alespoň 20 cm od pípáku. Klasický tlačítkový telefon je do freeridu vhodnější, baterie vydrží déle nabitá a telefon se ti i se zmrzlými prsty bude lépe ovládat. Smartphone se ti v mrazu vybije dřív, než řekneš borůvkový koláč.

Na druhé straně existuje mnoho užitečných aplikací, a to jak na Android, tak i na iOS, které můžeš využít prakticky při kterémkoliv sportu. Tyto aplikace ti mohou pomoci naplánovat trasu, připravit se na terén a počasí nebo dokonce přivolat záchranu.

Já vybral, dle mého názoru, ty nejlepší aplikace a trochu ti je přiblížím. Ale nezapomeň, že žádná aplikace nemůže nahradit řádné lavinové vybavení, lavinové kurzy a zkušenosti průvodců.

 

Salomon PowderQuest

Tato aplikace využívá populární web wepowder.com. Za posledních pár let se wePowder stal oblíbeným webem pro freeridery hledající prašan v Alpách. Má skvělou kombinaci předpovědí a zpráv v reálném čase. Klíčové je, že předpovědi mají vstup od odborníka na horské počasí Meteo Morrise, a proto jsou obecně přesnější než základní výstup generovaný počítačem.

salomonský prášek

Aplikace nenabízí tolik jako webová stránka WePowder, ale stále získáš vynikající mapy sněžení a zprávy generované uživateli z Alp, Norska, Pyrenejí a Severní Ameriky. K dispozici je také komplexní seznam bezplatných tras v mnoha hlavních střediscích napříč Alpami. Všechny mají satelitní obrázek s barevně odlišenou trasou spolu s obecnými informacemi, jako je délka trasy, nadmořská výška, orientace a obtížnost. Za mě super!

 

Mammut Safety 2.0

Výborná aplikace pro vysokohorské turisty, běžkaře, lyžaře, skialpinisty nebo horolezce. Aplikace je v anglickém jazyce a je ke stažení na Android a iOS zdarma, obsahuje funkce jako sklonoměr, kompas, výškoměr, lavinové zpravodajství, informace o lavinách z celého světa a katalog lavinového vybavení firmy MAMMUT včetně prezentačního videa.

MAMMUT Safety pro iPhone zdarma

 

Záchranka

Tato funkce není závislá na dostupnosti datového signálu, ale pracuje s lokalizací pomocí GPS. Aplikace dokáže odeslat Horské službě nouzovou SMS zprávu s přesnou polohou uživatele telefonu. Mobilní „Horská služba“ pomůže také vyhledat lyžařská střediska, poskytne základní aktuální informace o sněhových podmínkách, lavinovém nebezpečí a počasí na daném místě. Podle aktuální polohy uživatele umí také najít nejbližší stanici Horské služby a zobrazit její telefonní číslo a dobu provozu.

Součástí aplikace jsou čtyři informační oblasti:

 • desatero Horské služby,
 • návod, jak poskytnout první pomoc,
 • pravidla jízdy na sjezdovkách,
 • instrukce, jak předcházet nebezpečí v lavinových oblastech.

Article photo

 

SnowSafe

 Najít ten nejdokonalejší prašan ve správný čas vyžaduje spoustu dat, zručnost a trochu štěstí. Aplikace ti nepomůže se štěstím, ale umí poskytnout vše ostatní, včetně výhledů z různých modelů předpovědi počasí, hodinových podrobností, horských kamer a nejnovějších sněhových zpráv

V aplikaci také najdeš:

 • Porovnání nejnovější sněhové předpovědi, freeride podmínky a kamery na jediné obrazovce 
 • dvoudenní animace předpovědi srážek, oblačnosti a teploty a také nejnovější předpověď laviny za posledních 7 dní.
 • Oblíbené a offline mapy tras

FATMAP

Do mobilu si již běžně můžeš stáhnout mapu střediska zdarma. Jenže nejsou mapy jako mapy. Aplikace FATMAP obsahuje detailní 3D modely vyhlášených oblastí a vedle sjezdovek ukazuje i freeridové oblasti, které nebývá jednoduché zjistit z počítače, natožpak z mobilu. Nevídaně detailní 3D modely kopců strčí do kapsy Google Earth. Kopce si můžeš nechat zabarvit podle sklonu terénu v různých pasážích nebo podle výskytu ledovcových trhlin. A co je nejlepší? Svoji vyhlédnutou trasu si můžeš prolétnout z pohledu první osoby! To je velmi důležité, protože kdo už někdy jezdil freeride, ten ví, že na mapě vše vypadá úplně jinak než „tam nahoře“. A občas se stane, že člověk najede do jiné linie, než původně plánoval. To pak zabolí.

Vývojáři každou chvilku přidávají nové a nové destinace. Za mě skvělá aplikace!

 

Instagram

Instagram nepotřebuje úvod, ale možná tě překvapí, proč jsem ho zařadil do tohoto seznamu. Je to aplikace, kterou používají i tisíce lyžařů, freeriderů, freeskierů, skialpinistů atd., což není na škodu. Vyhledáním # (hashtag) oblastí najdeš cenné informace o tom, jaká je situace. Pokud si všimneš nějakého nebezpečí, můžeš také hashtagovat, aby ostatní věděli.

 

A pokud teprve uvažuješ, jak se dostat do prašanu a zároveň si užít zimní dovolenou i s manželkou a dětmi, zkus se podívat na explorio.czvyhledávač ubytování a zážitků pro rodiny s dětmi. Na horách v Čechách, Itálii i Rakousku se ti o děti postarají zkušení čeští instruktoři, manželka se mezitím může opalovat na terase se skleničkou vína a ty si můžeš s kamarádama užívat lyžování ve volném terénu. Koukni na nabídku letošních zájezdů.

 

Vždy měj na paměti!

 • Pípák je vždy ten nejdůležitější a musíš ho umět ovládat.
 • Musíš mít i lopatu, sondu a nejlépe také airbag.
 • Nezapomeň na mapu a kompas.
 • Vždy se informuj o aktuální lavinové situaci.
 • Projdi si scénáře, co dělat při zasažení lavinou, ať už tebe nebo kamaráda.

Mít některé z těchto aplikací na smartphonu může být užitečné, ale nezapomeň, že žádná aplikace nemůže nahradit správné vzdělávání.

 

Tags:
Autor článku - Matěj Hrabačka

Krušnohorec srdcem i duší . Lyžování je takový můj styl žití. Díky tomu jsem poznal plno skvělých freeskierů a freeriderů. Tady vám čas od času dám pár rad a třeba i nějakou tu inspiraci.

 • 1

Okomentuj tento článek

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.