Nahrávám

Napiš pro vyhledání

Amerika je pro našince netradiční lyžařská destinace, natož pro letní lyžování. Místním snowparkům a dalším tréninkovým areálům se však nic nevyrovná. Proto se naši 2 top čeští freeskieři Šimon Bartík a Daniel Hanka vydali na Mount Hood do Oregonu a my jsme je hned po jejich návratu vyzpovídali.

Pohodlně se posaď, dej si Colu a hambáče a jak by se řeklo v Americe: „Let’s get started”!

Čau Šimbo, už jste s Danem zpět z USA? Kdy jste se vlastně vrátili? Jak dlouho dopředu jste tenhle trip plánovali?

Čau Ondro, dneska pozdě v noci jsme se vrátili. Jetlag pracuje, takže jsem nezamhouřil oko, ale zato teď se měnim ve walking dead zombíka. Tak nějak jsme s myšlenkou vyrazit do zámoří koketovali v průběhu zimy, Daniel chtěl původně do Mammothu, ale ten nakonec zavřel dřív než jsme předpokládali a tak byl Mt. Hood jasná volba.

Kolik dní jste celkově v USA strávili a kolik dní z toho jste lyžovali?

Celkově to bylo nějakejch 32 dní, z toho jsme ale dost času strávili roadtripem z Los Angeles do Hoodu a pak zpět. V LA jsme za 3000 dolarů koupili skvělou dodávku, ve který jsme bydleli. Odhadem jsme na cestě byli tak 10 dní a zbytek tím pádem lyžovali.

Jezdili jste pouze na Mt. Hoodu? Bylo na místě hodně známých lyžařů? Kdo tě nejvíc zaujal?

Jezdili jsme jen na Mt. Hoodu, dalo se ještě lyžovat třeba ve Woodward Tahoe, ale jelikož jsme měli Windells domluvený a chtěli jsme co nejvíc využít permici, tak jsme celou dobu jezdili po tamním vulkánu. Pohybovalo se tam spousta zajímavejch jezdců jako třeba Mcrae Williams, Quin Wolferman, Ethan Swadburg, Joss Christensen, kdo mě ale nadchnul byl Jonah Williams, se kterým jsem se nikdy předtím nepotkal a vidět ho lyžovat naživo bylo neskutečný, jednoznačně jeden z nejstylovějších riderů co jsem kdy viděl.

https://www.instagram.com/p/BztDYscl2T9/?fbclid=IwAR1r3zRKWKx-jg42kQ0fMDQuu1BwszU5PvR3t6-6OuRVx2l9Iif_lnfp95o

Slyšel jsem, že na Mt. Hoodu je několik snowparků. Některý z nich je pro veřejnost, ale třeba do Windells parku se jen tak nedostaneš – musíš se účastnit jejich campu nebo tě tam musí pozvat. Je to pravda?

Přesně tak, na ledovci je Public Park pro veřejnost – delší snowpark s 2 středníma skokama a velkym množstvím jibů, ale sníh nesahal až k lanovce, takže každej lap končil cca 5 minutovým šlapáním v lyžákách. Pak je tam Windells Park, kde jsou 2 střední a malý skoky a hodně jibů, park je ale kraťoučkej zhruba jako na Kaltenbachu, možná i kratší a tvoří se v něm velký fronty. Do parku se dá dostat jen na pozvání nebo po zaplacení 2200 dolarů za týdenní Windells Camp. Další park je tzv. Pro Park, což je kratší snowpark s lajnou těžších jibů a jedním velkým skokem. Velkou výhodou proti Windells parku je nečekání – v Pro Parku se netvoří fronty. Do něj se dá také dostat na pozvání a nebo za příplatek tuším 30 dolarů za den.

Vy jste tedy dostali pozvání přímo od Windells a jezdili ve všech 3 snowparcích?

Daniel tam byl 3 roky zpátky na poslední West Coast Session a zná Social media manažera Windells Jasona Arense, díky tomu jsme dostali pozvání a mohli lyžovat ve všech snowparcích, to bylo skvělý.

https://www.instagram.com/p/BzDsS3FgVue/

Lyžovalo se celý den, nebo je provoz omezený (např. do 13:00 podobně jako je to přes léto v L2A)?

Pro a Windells park jezdí do 15:00, Public myslím jen do 14:00, ale i na konci ježdění jsou parky ve skvělym stavu, narozdíl třeba od L2A, shapeři pravidelně reshapujou a poctivě solej.

Windells je vyhlášený také skateparkama, trampolínama atd. Využili jste i tyhle aktivity? Účastnili jste se i programu campu?

Windells Camp je v podstatě celý skatepark, všude kolem budov tam jsou udělaný překážky. Je tam zbrusu novej vnitřní park, venkovní rampovej/bazénovej park, streetová plaza, snake run mezi stromama a ještě několik překážek náhodně poházenejch po celym objektu. Nic podobnýho jsem v životě neviděl, leda v mapách Tony Hawk Pro Skatera. Pak je tam vnitřní a vnější trampolína, mini skok do bagu a kartáčovej skikros, takže člověk má z čeho vybírat. My jsme bydleli ve vesnici Government Camp, protože je zhruba o 20 min blíž ledovci a měli jsme možnost obývat barák pro pozvaný, ale do Windells jsme pravidelně jezdili na večeři a zároveň využívali tamní park.

Foto: Jacob Dube

Podařilo se vám při odjezdu dodávku prodat, nebo co jste s ní provedli?

Daniel byl domluvenej s kamarádem Colbyho Westa Caseym, kterej v Hollywoodskejch trhácích figuruje jako kaskadér, že od nás dodávku odkoupí. Casey mě vyplatil a má auto napůl s Danem, ten se ho nechtěl jen tak vzdát, takže na něj v LA čeká.

Přivezl sis z Ameriky nějaké nové oblíbené jídlo? Dávali jste si hambáče a podobný prasárny?

Hambáče a podobný prasárny jsme si samozřejmě dávali, nejlíp v oblíbenym In-N-Out, ale popravdě jsem se dost těšil do Evropy na zdravý a dobrý jídlo. V USA je všechno sladký, odporný umělý džusy, pečivo máme tak stokrát lepší a když chce člověk kupovat zeleninu/ovoce v supermarketu (a ostatně i ostatní věci) tak utratí mnohem víc než ve fast foodech, proto jsou američani tak vyžraný. Když jsme cestovali, tak jsme většinou jedli snídani a oběd ve fast foodu. K večeři jsme si dávali tortily na různý způsoby – s humusem, fazolema z konzervy, čedarem, rajčatama, avokádem, kukuřicí a tak, kupodivu se nám to ani nepřejedlo (nebo alespoň mě). Ve Windells o nás pak bylo postaráno, ke snídani byly super švédský stoly s možností vzít si extra jídlo na oběd, čehož jsme samozřejmě vždycky využili, večeře byly taky super a dalo se vybrat z více jídel. Za to patří Windells obrovskej dík.

Nenastali potíže s přepravou lyží v letadle? Měli jste přímý let z Prahy do LA? 

Jeli jsme do Vídně autobusem, potom letěli do Istanbulu a z Istanbulu do LA, nazpět to stejný. Turkish Airlines maj totiž přepravu skibagu zdarma a k tomu ještě 2 odbavený zavazadla. Letenka nás teda vyšla na 16 tisíc bez žádnýho doplácení, což je super a stojí to za nějakej ten kilometr navíc. Bylo by hodno poděkovat Antonínu Jelínkovi ze Zaletsi.cz, kterej nám letenky vymyslel, zařídil a zodpověděl veškerý naše dotazy, já už jinak než s jeho pomocí asi nikam nepoletim 😀 (tady máte kdyžtak mail, ale pšt – antonin.jelinek@zaletsi.cz ).

Díky moc za rozhovor Šimbo.

Foto: Jacob Dube

Nezapomeň sledovat kluky na Instagramu, mají tam spoustu dalších skvělých fotek a videí z USA
Simon Bartik
Daniel Hanka

Tags:
Autor článku - Ondra Beneš

Ve freeskiingu se pohybuju už pěknou řádku let. Objel jsem velké množství českých i zahraničních závodů, odcoachoval spoustu campů a objevoval se ve freeski filmech i časopisech. Freeskiing mě stále hrozně baví a jsem rád, že se s tebou mohu podělit o své zkušenosti, rady a tipy.

  • 1
Předchozí článek

Okomentuj tento článek

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.