Nahrávám

Napiš pro vyhledání

Přínášíme ti rozhovor s Fandou Hořejším, který se vydal na svou cestu freeskiingem ruku v ruce s Lukinem Mikulou, když trénují mladé naděje a nejen to. Co život freeskiera na plný úvazek obnáší, se dozvíš o pár řádků níž!

Čauko, Franku! Už je to nějakej pátek, ale pověz nám, jak ses k lyžování a potom k freeskiingu dostal a jak na naše začátky na Mísečkách vzpomínáš?

Ahooj, Tomi! Narodil jsem se ve Špindlu – v našich velehorách. Když jsem byl malej, tak jsem byl dost u babičky a jelikož bydlela kousíček od vleku, bylo to jasný. Prej jsem uměl dřív lyžovat než chodit, haha. Od 7 let jsem začal jezdit závodně alpské disciplíny a to jsem pod vedením různých trenérů a trenérek vydržel až do 15 let. Poslední rok jsem jezdil v klubu Happy sport, kde jezdil i Křivas (Petr Křivánek – pozn. redakce), kterej mě vzal ukázat snowpark na Mísečkách, když jsme měli na vedlejší sjezdovce závody. No a příští zimu už jsem skončil jenom tam. Jinak na náš Bronx vzpomínám docela často, byly to super časy a myslim si, že i proto pořád jezdíme. Byla tam prostě ta atmoška!

Postupně jsi v lyžování začal spolupracovat s Lukinem Mikulou a jsi teď jeho pravá ruka nejen v koučingu. Co tě k němu přivedlo a funguje všechno, jak si představujete?

Lukina jsem znal jenom ze Stylu (český freeski film – koukej tady), takže když jsme poprvé v tom našem složení jeli na Hrozenkov, docela jsem se těšil, až ho poznám. Takže mě k němu přivedl BigAir.cz. Další léto jsem jel na Hrozenkov už na celý léto, protože mi Lukin nabídl, že se můžu starat o chatky a budu mít spaní a skákání gratis. Zároveň už jsem měl po maturitě, takže jsem plánoval, co se zimou, protože Mísečky už nebyly… Zeptal jsem se Lukina, jak je to s bydlením v Laaxu, sehnal jsem kontakt na jednu firmu ve Flimsu, poslali jsme tam email a za 3 dny jsem měl odpověď, ať dorazím začátkem prosince na pohovor. Tak jsem se dostal do Laaxu a další zimu už jsem pomáhal Lukinovi s koučingem.

Co všechno teda ta pomoc s koučingem obnáší? Máte mezi sebou rozdelěný svěřence nebo jak to u vás funguje?

Ze začátku jsem třeba jenom točil nebo jsme jezdili ve skupině a já jsem tak očumoval a učil se. Postupně mě Lukin začal nechávat se svěřencema i samotnýho. Jinak rozdělený to nijak zvlášť nemáme až na víkendy, kdy má Lukin Majkýho (Mike Rageth) a Michiho (Reibenschuh) a já Michellitu (mladší ségra Mika). Jinak když to jde, tak jezdíme furt spolu, ale Lukin má teď občas i jiný povinnosti, takže jsem s mlaďákama na kopci skoro pořád. K tomu se snažím natáčet, chodit do haly skejtovat atd. Večer pak koukneme na záběry, pokoučujem u toho a dost mě teď chytlo stříhání, takže ještě dělám edity a tak. Není to jenom o tom strávit s nima 8 hodin na kopci a čus.

Musíš někdy youngsters do nějakého triku trochu zatlačit nebo je to všechno z jejich hlavy a ty už jen radší, co a jak udělat?

No to jak kdy. Někdy je musíš trošku zatlačit, protože se jim nechce vystoupit z komfortní zóny a někdy je naopak musim dost brzdit – následky jim občas nic neřikaj.. Snažím se ale, aby mi ty triky jen hlásili, protože to je ta vlastní kreativita. A ta se teď trochu ztrácí..

Nemíváš třeba někdy problém s jazykovou bariérou? Jak se svěřencema komunikuješ? 

No teď už je to docela dobrý, ale začátky byly krutý, jelikož jsem i anglicky mluvil jak uplnej jelen. Teď se snažim jet němčinu, protože Michelle s Majkým jsou fakt super, na lanovce si říkáme různý slovíčka a ona mě třeba opravuje ve větách a tak. Už si i pokecáme! Jsem ji moc vděčnej za trpělivost, protože je pořád co dohánět v angličtině i němčině.

No vypadá to, že se mlaďákama máš fakt dost práce, stíháš si vůbec někdy zajezdit i sám pro sebe? 

No, každej den si aspoň pár jízd sám pro sebe dám, ale vzít si sluchátka a jít na kopec sám nebo s Duškem, Horácem..(Dušan Kříž, Martin Horák – pozn. redakce), to se zase tak často neděje. Takových dnů by určitě mohlo bejt víc, ale já si furt na něco stěžuju, haha.

Mimo zimní koučování se ale s Lukinem staráte taky o BigAir.cz, se kterym to v Hrozenkově vypadalo trochu nahnutě, ale nakonec teď prochází dost radikální rekonstrukcí. Jde všechno, jak má a kdy by měl bejt celej playground zase ready? 

Ještě s Líbou Trličíkem – to je dost důležitá osoba na Bigairu..já totiž nejsem od přírody moc zručnej na manuální práci, takže kdyby to Lukin měl stavět všechno jenom se mnou, tak si myslim, že by ho odvezli..Dopadlo to všechno nakonec perfektně tak, jak jsme si přáli a máme od městyse smlouvu na 16 let. Díky tomu se Lukin mohl rozhoupat a na podzim jsme shodili Bajkonur (největší skok, co v Hrozenkově byl a název dostal po ruský raketový základně, protože tak trochu vypadal jak z Ruska) a malej skok. Teď na jaře jsme ze zbytků všeho postavili novej malej skok a celkově dosud nevyužitej roh areálu. Na podzim by měly přijet bagry srovnat půdu, udělat díru na trampošku a příští léto skáčem na Bajkonuru no. 2! Jinak celej areál tak, jak se plánuje, bude hotovej, odhaduju, za 2-3 roky, což znamená bar, občerstvení a všechno, co potřebuješ..to už se ale bude dodělávat za chodu.

Ještě budete asi nějakej ten měsíc makat v Hrozenkově, ale zima už se blíží. Jsou na sezonu nějaký speciální plány, noví svěřenci nebo tak?

Máme v plánu zase Rakousko – Kaunertal opening a pak tam aspoň dva týdny zůstat. Moc se mi taky minulej rok líbil Kitzsteinhorn, takže tam bych se taky určitě na nějakej ten tejden rád přesunul. Pak bývám do začátku prosince, než jedem do Švýcarska doma, tak doufám, že nám ve Špindlu zas napadne nějakej sníh, ať si mužu pojezdit i doma! Jinak sezónu budeme trávit tradičně v Laaxu, kde máme veškerý zázemí. Ale máme v plánu letos objet i nějaký závody, takže to nebude jen 5 měsíců v kuse v jednom středisku.  Jinak svěřenců máme dost, takže to na žádnýho novýho nevypadá – chce to vypilovávat ty naše odrostlý!

Díky moc, bruh, za rozhovor, ať vyjde sezóna a hlavně žádný zranění! Máš ještě nějaký poselství, který chceš vyslat do světa?

Já dík, B! Poselství? Dělat to z lásky k tomu sportu a ne to dělat jenom proto, abys vyhrál Olympiádu..Jinak to za chvíli dopadne jak s těma šponama, od kterejch jsem utekl…Peace!

Pokud bys chtěl kluky sledovat častěji, můžeš navštívit jejich weby:

https://www.unitedcoaches.org

https://www.bigair.cz

 

Autor článku - Tomáš Kroczek

Čau, jsem Króča a moc rád lyžuju. Dokonce o tom sem tam i něco napíšu. Nejčastěji mě potkáš v parku u nás v Krkonoších, tak se vidíme na sněhu!

  • 1
Předchozí článek
Další článek

Okomentuj tento článek

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.