Nahrávám

Napiš pro vyhledání

FACE2FACE: Roman Dalecký x Tomáš Guziur

V dnešním díle face2face zůstaneme u kořenů českého freeskiingu. Na kus řeči vyzval Roman Dalecký taktéž jednu z legend Tomáše Guziura. Jak vzpomíná na freestylová léta, kam jeho lyžování nyní směřuje nebo jak se mu celkově daří, se dozvíš teď!

Čis, Guziku,
hrajeme otázkovou hru v novym magazínu Freeskier.cz. Měl jsem si vybrat, koho se zeptám na pár věcí, a tak jsi mě napadl ty. Myslím, že mlaďáci by měli znát český legendy, který byly u zrodu freeski v ČR.  My matadoři to víme moc dobře, mohl by ses ale v rychlosti pro mladý čtenáře představit?

zdárek, stará vojno! Tak to je pro mě velkou ctí, že sis vybral mě…Jmenuji se Tomáš Guziur alias Gužik. Většina lidí mě asi ani nezná, jelikož jsem s freestylem začal brzo a zanedlouho skončil..a ztratil jsem se v lese, heh. Začínali jsme v ČR s prvními pokusy o freestyle asi v roce 1998 společně s Martinem Horákem, Robinem Kaletou, Jirkou Lauseckrem, Romanem Heczkem a s Hanzim z Ostravy (boulař, co jezdil s Horácem). Joo, to byly časy, lyže se zahnutýma patkama? Ty jsme viděli jen ve videu…

Guzik v prašanu.

Takže, jak se vede, co zrovna děláš?  Jak jsi prožil Vánoce, kolik jsi přibral kilo a kolikrát sis přidal salát a řízky?

No já jsem zrovna dojel po 2 týdnech ze Slovenska, kde jsem trávil na horách jak Vánoce, tak Silvestr, takže se dopředu omlouvám za odpovědi, které mohou být ovlivněné hektolitry borovičky, haha. Jinak salátu jsem měl tak akorát, 2 kousky ryby, hodně panáků a našlapaných pár tisíc výškových metrů na pásech…všehovšudy mínus kilo váhy.

Jakej máš job? Dovolí ti jet na hory, kdy potřebuješ a jsi pánem svého času?

Dalas – Kaltenbach

Hele job mám teďkon celkem fajn… Vyzkoušel jsem toho hodně a vždycky jsem se snažil, abych tím pánem svého času fakt byl. Teď dělám v IT branži a do toho pomáhám kámošovi prodávat a rozvážet olivový olej… Takže pohodička a v zimě stejně trávím většinu času cestováním za sněhem.

Kde nejraději lyžuješ?

Nejraději lyžuju tam, kde je sníh a rád objevuju nová místá, takže asi nemám svoje NEJ. Jedno by tady ale vlastně bylo, mám ho 70 km od baráku a je to Malá Fatra. Tam když nakydá, tak nemusím nikam jezdit a najdu si tam vše přes žlabíky, pláňky, skalky, lesíky a ještě k tomu máme základnu nahoře na chatě, kde jsou fajn lidi a cítím se tam jako doma! Jen ten sníh tam občas chybí no.

Hiking.

Chybí ti jízda v parku, nebo si teď víc užíváš v prašanu?

Jízda v parku? No chybí mi! Takže se snažim aspoň párkrát do roka vytáhnout parkovky a trošku se rozhýbat na skocích. Aj mě to vlastně dost baví! Jen jak jezdím v parku málo, tak mám občas obavy to tam prostě poslat jako kdysi. A samozřejmě teď vede prašan, sjíždění hor a kreslení linií do nepopsaného terénu.

Co tě na skákání bavilo nejvíc a jaký byl tvůj oblíbený trik?

Na skákání mě bavilo prostě jen být ve vzduchu a když se trik povedl. Nejoblibenější asi byla 180 a sw cork 540.

Kdy jsi naposledy skočil cork 7?

Ty vole, cork 7? 2005 asi… ale sw cork 5 jsem loni trošku oprášil a letos dám i sw 7 a možná se povede i klasický cork 7…budu se snažit, heh!

Co zdraví, trápí tě něco? Ve videu Nacido ala libertad jsi říkal, že tě bolí kolena a že jsi starej.. To byl rok 2005 myslim..  Jak je to teď, děláš nějaký cviky který tě udržují fit?

Musím zaklepat na palici, ale zdraví je fajn! Kolena v prašanu moc netrpí a když neskáčeš dropy na flat, tak je to pohoda. Teď už jsem zase o pár let starší a snažim se udržovat ve formě. Jógu sice necvičím, ale jezdím na kole, běhám po horách, v zimě hodně šlapeme na pásech, takže kondička je a protáhnu se víc než za mlada.

Co tě v životě baví nejvíc?  Jsi spokojenej, nebo před sebou tlačíš něco, co bys chtěl ještě dokázat?

No přece sám život! Miluju ho a jsem maximálně spokojenej! Jezdím, kam chci, užívám si pohody a mám kolem sebe fajn lidi, takže palec hore. A dokázat toho moc nechci…spíš mám ještě pár míst, která chci navštívit a projet se tam na lyžích! No a zrovna koukám na předpověď a v jižním Švajcu kydne během příštích 3 dní přes metr, takže cíl je jasný a jedem orat!

Další Guzikova lahoda.

Díky za odpovědi a budu se těšit, až uděláme Alterna meeting stará garda reunion 2020!

Taky díky za otázky, Daly. Bylo mi ctí na ně odpovědět a budu se těšit na reunion 2020! Zatim pic…

Autor článku - Tomáš Kroczek

Čau, jsem Króča a moc rád lyžuju. Dokonce o tom sem tam i něco napíšu. Nejčastěji mě potkáš v parku u nás v Krkonoších, tak se vidíme na sněhu!

  • 1

Okomentuj tento článek

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.