Letní příprava – rozhovor Roman Dalecký

Share

V předchozím článku nám Vojta Břeský popsal, jak vypadá Jeden den na soustředění české freeski reprezentace. Nás zajímala letní fyzické příprava freeskierů i obecněji, a tak jsme si pozvali na další rozhovor jednoho z nejpovolanějších – hlavního trenéra české freeski reprezentace Romana Daleckého.

 

 

Čau Daly, jak vypadá příprava českého freeski teamu teď po sezóně?

Čau Ondro, klucí měli po sezóně (duben, květen) individuální treninkový plán zaměřen hlavně na posilování. Tělo a klouby dostávají při lyžování zabrat a v zimě není tolik času cvičit a kompenzovat přetížené partie a tak je potřeba zpevnit tělo a nabrat svalovou hmotu. Kluci chodili po dobu 2 měsíců 3 x týdně do posilky. Červen máme už společnej, kde se zaměřujeme na aktivaci svalů do rychlosti. To znamená, že se na soustřeďkách věnujeme dynamickým a rychlostním cvičením, aby byli kluci v červenci, kdy už začneme zase na trampoškách, lyžích a bruslích zpevněný, rychlý a hbitý a mohli škubat, jak se sluší a patří. Na červen máme tedy naplánovaný 3 soustředka – Špindl, Klíny a zase Špindl.

 

To je pěkný plán. Máte tyhle 3 soustředění ještě speciálně zaměřené na jednotlivé části těla, cviky nebo se tam budete snažit zahrnout všechno?

První soustřeďko ve Špindlu bylo ještě s pozůstatky posilovny, protože například Šimba přijel z USA až v květnu a tak přišel o měsíc posilky. Bylo to tedy ještě v duchu nabírání síly, proložené balančními cviky a lehkou dynamikou.
Další bude už vyloženě na rychlost, obratnost, dynamiku.

 

Jeden den na soustředění nám popisoval už Vojta Břeský. Ale popiš nám ho prosím ve zktratce i ty, ať to vidíme také z pohledu kouče.

Ráno vstávačka, to nesnášim.. 10 min výklus, snídaně, dopolední trenink – posilka 1,5 h + 40 bazenů, oběd, odpolední trenink – balančky, rychlost, obratnost, fotbálek, basket, večeře, pivko (trenéři absolvují hlavně tu večerní část treninku).

 

Doporučil bys nějaké sporty, které se s freeskiingem hezky doplňují nebo naopak ty, kterých je lepší se úplně vyvarovat?

Většina lidí jezdí na skatu a na bruslích, to je určitě super. Já na tom neumím a tak mě baví hokej, fotbal a tyhle mainstreamy. Zase bych se vyvaroval sportů, kde se můžeš zbytečně zranit a pak přijít o sezónu na lyžích. Já měl před barákem trampošku a byl jsem na ní celkem často, takže asi trampolína bude optimální na léto..

 

Jaké fyzické předpoklady by měl splňovat freeskier, aby mohl být úspěšný?

Pro klouby bude dobrý, když při 150 cm nebude mít 90 kg. Lidi menšího vzrůstu mají níž těžiště a tak jsou pro ně ty triplkotouly jednodušší, než například pro Šimbu:). (Šimon Bartík měří 196 cm – pozn.red.)

 

Poradil bys našim čtenářům 3 účinné cviky pro letní přípravu?

Žebřík na rychlost a koordinaci, dřepy na bosu na sílu a balanc, TRX na zpevnění hořejšku, nesmíme zapomenout na břicho, a v neposlední řadě kolo – né dlouhý tratě. Krátký, ale naplno. Kdyby někdo chtěl trenink plán, můžu poslat.

 

Super, děkuju ti za odpovědi. Přeju vám, ať jste všichni z teamu fit a v zimě na závodech sklidíte úspěchy.

Díky za rozhovor a gratulace k sňatku:).