Zevl a FRski párty

Share
Již 6. ročník Zevl a FRski párty ve francouzském Varsu. Banda 70ti lidí, slunce, výborný park, grilovačka s točeným pivkem na svahu. K tomu počasí dopřálo dvoudenní prášení. Díky téhle partě za jedinečné zážitky a také Excelentu, Jägermeistru, BigShocku, Oukidouki, Freeskibazar.cz za podporu. Mrkni na video a za rok…?
Takhle by se dal stručně shrnout freeski camp, který pořádá Dušan Balla. My jsme si ale Dušana pozvali, abychom ho do podrobna vyzpovídali o všem, co souvisí s pořádáním takové to akce..

 

Čau Dušane, jak jsi se dostal k pořádání akcí na horách?

Vždy mě bavilo jezdit s bandou lidí na hory víc než jen ve dvou. Víc zábavy, větší hecovačky. Domluva na termínu a místě s více lidmi byla vždy složitá. Stěží jsme naplnili káru. Lidi chtějí jezdit na hory, ale nechtějí nic domlouvat.
Proto jsem 6 let zpátky zkusil zorganizovat první Francii. Vyšlo to. Lidi byli nadšení a další rok jsem výzvu nemohl odmítnout. Občas jsem udělal nějakou organizační chybu a říkal si, ze už další ročník opakovat nebudu. Ale nakonec jsem si vzal poučení a další ročník vyladil.
Baví to mě a hlavně to baví lidi, kteří jedou s námi. I v dnešní době sociálního sdílení je nejlepší zážitky sdílet s lidmi kolem sebe. A těch stejně naladěných lidí je tu rovnou 70.  Dalším plusem je, že mnoho z nich se k nám vrátí na naše další kurzy a akce, které pořádáme a „natáhnou“ s sebou další lidi podobného ražení. Tím pádem nám to přinese další přidanou hodnotu a zpětnou odměnu za naše úsilí.

Zajímá mě, na co jsi nalákal lidi při prvním ročníku? Teď už je camp celkem vyhlášený, ale když jsi začínal… Proč jeli lidi s tebou a ne s cestovkou? Kolik účastníků bylo vlastně na prvním ročníku?

Už předtím jsem dělal menší Jarní Klasiku na Kaunoši, takže lidi už byli zvyklí s náma jezdit. Na prvním ročníku ve Francii jsme měli 45 lidí a ještě jsme to měli spojený s freeski kempem, na který se přihlásilo 7 lidí. Další ročníky jsme od freeski coachování upustili a čistě shredíme. Samozřejmě kdo se chce něco přiučit, tak rádi poradíme.

 

Čím ještě se liší tvůj zájezd od podobných zájezdů do Francie?

Chceme být osobní, s každým se poznat a mít jistotu, že je spokojený. Dvoupatrák je náš strop…do většího počtu jít nikdy nechceme. Prioritou je zábava na svahu. Každý den pořádáme rozcvičky, jedno odpoledne společnou grilovačku, bedýnkovou session, focení. A máme opravdu radost, že je zájem a scházíme se v tak hojném počtu. Večery jsou samozřejmě v trošku jiném režimu. Obden společné pivečko, Jager, jde se do klubu, hrají se společenské hry. Také hrajeme „celotáborovku – Na vrahy“, kterou někdo bere opravdu zodpovědně… Vždycky mám dobrý pocit celkově z toho kolektivu a dobré aury všude kolem!

 

Říkal jsi, že tenhle rok jste měli už 70 účastníků? Vrací se každý rok stejná partička nebo jsou to vždy jiní lidé?

Letos nás bylo přesně 70. Základ party je dá se říct již od začátku této éry stejný. „Freeski crew Kladno“ si nenechá ujít opravdu žádný ročník. A jak už to bývá… nabalují se kámoši, kámoši kámošů atd. Akce už má celkem jméno a přidávají se i lidé, kteří na ni natrefí na fb či webu. A kdo se přidá bez známosti, tak se už po cestě párty busem rozhodně necítí být neznámý.

 

A jaké je složení… holky, kluci, starý mladý..máš nějaký min. nebo max. věkový limit?

Věkový limit se s tím jak stárneme stále zvyšuje :D, ale jinak jsme neomezení. Většina party je tvořena vrstevníky…tedy rozmezí 20-30 let. Letos jsme měli i jednu 17ti letou freeskierku a moc milý páreček se svým desetiletým vnukem. Takže s námi v každém věku…:P

Kluci vs. holky! Zájem kluků o počet holek je vždy veliký. Nicméně většinou je to zhruba půl na půl, takže si svou vyvolenou musí každý vybojovat 😀 Řeknu ti, že někdy je to hotová telenovela.

 

Co je podle tebe nejnáročnější na pořádání akce? A co všechno obnáší zařídit takovouto akci?

Akci děláme už léta a tak víme, do čeho jdeme. Na přípravy máme vždy velkou časovou rezervu. Nejvíc samotné práce je těsně před odjezdem, kdy pár lidi odpadne, najít náhradu za fotografa, někdo má individuální požadavky… Plus je do toho potřeba zajistit vyzvednutí supportu, testovacích lyží atd. Když nasedneme do busu směr Francie, tak už si na chvilku vydechneme.

 

Jak dlouho ti trvají přípravy?

Hned po návratu už vlastně vymýšlíme jak vylepšit další ročník a posunout ho zase o krok vpřed. Oficiální příprava začíná začátkem srpna, kdy vyjdou nové ceníky a my začneme poptávat a smlouvat u partnerů nejlepší podmínky pro naše fellas.
Dále je potřeba i sehnání supportu. Již od začátku spolupracujeme s Bigshockem a s Jägerem s kterýma je to přeci jen o něco příjemnější. Tři roky už s námi jezdí lahvičky Excelentu, čelenky OukiDouki a testovačky od vás z Freeskibazar.cz.


Funguješ přes nějakou cestovní kancelář nebo agenturu?

Fungujeme jako agentura pořádající sportovní kurzy bussan.cz. Tenhle zájezd pořádáme přes CK. Je to do počtu lidí největší akce co děláme.

 

Zůstáváte jen u Francie u jednoho střediska?

Snažíme se střídat. Ale teď jsme už potřetí byli ve Vars, kde jsou podmínky v poměru cena/ kvalita dobré. Rakousko vychází bohužel cenově dráž a hlavně nenabízí takovou dostupnost ubytování a apre-ski.

 

Jak je to s pojištěnim účastníků? Stále mi přijde, že panují trochu mýty o tom, jaké pojištění kryje jízdu ve snowparku a jaké i freeride?

Každý se pojišťuje sám a musí se seznámit s pojistnými podmínkami při uzavření smlouvy, aby věděl, co mu pojišťovna hradí a co ne. Ježdění mimo terén a ve snowparku je zpravidla u většiny pojišťoven povážován za extrémní sport a proto je třeba příplatek. Pro lidi, kteří cestují aspoň 5x do roka po Evropě se určitě vyplatí nejvíc roční pojištění Alpenverein. Letos si jedna holčina potrhala vazy v koleni asi 50 metrů mimo sjezdovku a letěla helikoptérou. Záchranáři jí však bez problémů napsali, že se to stalo na sjezdovce. Samozřejmě nemusí mít takové štěstí a dobrou pojistku doporučuji.

 

Díky moc za rozhovor. Přeju hodně úspěšných dalších akcí. Ještě mi pověz, co máš v plánu na příští rok?

Já taky děkuju. Příští rok bude Zevl a FRski párty opět v našich diářích a doufáme, že i v těch vašich!