Jak se postarat o vybavení po zimě

Share

 Pokud jsi něco jako já, že na konci sezony jsou tvé lyže v dost otřesném stavu, rýhy ve skluznici od všelijakých kamenů, skalek až po přejezdy parkoviště k autu, sem tam zbylé lepidlo od stoupacích pásů a v neposlední řadě špičky a patky okopané a od hlíny, tak to jsi na správném místě.

  Měl bych tu pro tebe pár rad, jak se postarat o lyžařské věci tak, aby se pak ony postaraly zase o tebe.

 Je jednoduché na konci sezony všechno vybavení hodit do sklepa nebo garáže a vyndat je zase někdy začátkem prosince při další lyžařské sezoně. Ale po pravdě, tímto způsobem by nám vybavení moc dlouho nevydrželo.

LYŽE

 Umyj a otři všechny nečistoty a špínu ze skluznice, horní vrstvy a vázání. Prohlédni si lyže, zda nedošlo k vážnému poškození. Pokud tam najdeš vytržené hrany nebo kus vytržené skluznice, hned s tím utíkej do servisu. Léto je perfektní čas na to, abys všechny tyhle srandy mohl opravit. Předtím, než lyže hodíš do sklepa, vykartáčuj skluznici ocelovým nebo měděným kartáčem a nanes silnou vrstvu měkkého vosku (základní směsi Swix-base nebo „červeného“ vosku). Tento voskový povlak zabraňuje „vysychání“ skluznice – hromadění mikroodpadů na skluznici lyže v nepřítomnosti ochranného vosku způsobuje bělavě šedé pruhy a skvrny. Vrstva vosku by měla být dostatečně silná, aby částečně nebo úplně pokryla hrany lyží, čímž výrazně sníží poškození, jako je koroze a oxidace.

Lyže ulož někde na suchém místě, kde je teplota relativně konstantní. Při přebytečné vlhkosti v místnosti budou rezavět jakékoliv odkryté kovy na vázání nebo na hranách. Dramatické kolísání teploty může urychlit delaminaci vrchního archu, zejména pokud jsou lyže skladovány na přímém slunci. Kompozitní lyžařské materiály se rozšiřují a smršťují s teplotními výkyvy, což způsobuje separaci a delaminaci lyžařských vrstev. Lyže skladujte tak, aby byly rovnoměrně vyvážené, ideálně vodorovně, bez větších tlaků, které by mohly narušit sklon lyže nebo profil celé lyže. Mít lyže jen tak opřené o zeď taky není úplně nejlepší, to se ti taky brzy můžou zničit špičky.

VÁZÁNÍ

Vázání nevyžaduje mnoho letní péče a skladování. Jemně umyj špičky a paty, odstraň veškeré nečistoty nebo mastnoty. Zkontroluj povolené šrouby, praskliny, poškozené pružiny. 

Pokud chceš jít ještě malinko dál, pošteluj DIN na nižší číslo (ale ne nejnižší) a umísti je do režimu „ski“: paty v pozici „up“, jako kdyby tvoje bota byla ve vázání. Tohle nastavení snižuje zatížení pružinám a může ti mírně prodloužit životnost vázání.

LYŽÁKY

Po sezoně rozhodně vyndej vložky z lyžáků. Otři a umyj plastové skelety a nech je uschnout. Zkontroluj, zda nemají praskliny, rozlámané přezky, chybějící pružiny, roztržené popruhy atd. Pokud máš skialpové lyžáky, zkontroluj šroub na patě a ujisti se, že není volný. Starým kartáčkem na zuby otři špičky lyžáků – inserty. Boty skladuj někde v chladu a suchu mimo přímé slunce. Ačkoli většina materiálů pro lyžařské boty je odolná vůči změnám teploty, dlouhodobé teplo může deformovat plastové materiály.

Máš-li spolubydlícího, rodiče, přítele / přítelkyni, kočku, psa nebo jakoukoli živou bytost, která s tebou sdílí společné prostory, PRO LÁSKU BOŽÍ, UMYJ SI TY VLOŽKY DO BOT. Nikde jinde se nehromadí tolik potu jako v lyžácích. Vložky lyžáků mohou být ručně omyty antibakteriálním mýdlem ve studené vodě a sušeny na vzduchu. K dalšímu boji proti zápachu lze použít všelijaké dezinfekční spreje. Ruční mytí funguje nejlépe pro většinu typů vložek, ale pro jistotu koukni na stránky výrobce tvých lyžáků. Po vysušení ulož vložky na chladné a suché místo. V mokrých botičkách, které zůstaly ve vlhkém prostředí, mohou růst plísně (viděl jsem to, je to nechutné) a nadměrné teplo může časem deformovat tvar vložky.

STOUPACÍ PÁSY

Stoupací pásy jsou nejzanedbávanější částí celého arzenálu a asi i nejsložitější na údržbu. Snad každý si na jaře při stoupajících teplotách zanadával, že všechnu tu nečistotu na lepivé straně pásů má na batohu, na rukavicích a snad i na helmě. Špatná péče o pásy ti může pokazit úplně celý den v backcountry – určitě se ti to alespoň jednou stalo a víš, o čem mluvím

Před letním skladováním se ujisti, že jsou tvé pásy omyty a usušeny. Odstraň co nejvíce nečistot, vlasů, kamenů, jehličí atd. ze strany kůže i ze strany lepidla. Pásy rozhodně nedávej sušit ke krbu nebo přímo na topení. Pokojová teplota je tak akorát. Jakmile jsou pásy čisté a suché, vlož mezi ně ochrannou síťku (většinou síťky bývají už při koupi s nožíkem na ořezání šířky pásů).

 Viděl jsem u skialpinistů i brusnou síťku na sádrokarton. Na takový punk zapomeň!! Tím lepidlo poničíš o dost rychleji. Pokud lepidlo selhává nebo se lepí na všechno, o čem ani nevíš, že sis na túru vzal, léto je skvělý čas, aby ses pokusil o obnovu lepicí plochy nebo to zanesl do outdoor obchodu, kde se ti o to postarají.

Pásy pak sroluj do vaku, ve kterém si je koupil, a ulož někam na stinné a chladné místo. Někteří pásy přes léto ukládají do lednice, přeci jen je to lepidlo dělané na takové teploty. Ale pochybuji, že to doma vysvětlíš…

PÍPÁK

Lavinový vyhledávač je pro freeridery nejdůležitějším kusem vybavení. Může zachránit tvůj život i životy tvých přátel.

 Prohlédni si vnější stranu pípáku a vyzkoušej jej jak v režimu hledání, tak v příjmu, a zkontroluj, zda je hardware a firmware v pořádku. Pokud najdeš jakékoli problémy, cokoli poškozeného nebo nefunkční, neleň a utíkej s tím na reklamaci. Pokud používáš třeba pípák  3+ nebo S1 + od Ortovoxu, zjisti si, zda máš nejaktuálnější firmware.

Jakmile se ujistíš, že máš pípák funkční, vyndej baterie. Tím zabráníš korozi v bateriovém prostoru.

AIRBAG

Lavinové vaky by měly být vyčištěny a zkontrolovány na konci každé sezóny. Pečlivě zkontroluj balení, zda není poškozené (zejména vnitřní kabelové systémy), a pokud zjistíš něco podezřelého, neváhej vzít bag do obchodu. Přestože se rozbitý zip může jevit jako menší potíž, může to způsobit vážné problémy, jako je zabránění správnému vystřelení airbagu. Ručně airbag umyj studenou vodou, ale vyhni se rozpouštědlům, čisticím prostředkům a hlavně pračce a sušičce!!

Každý z výrobců Airbagu má své podmínky skladování. Společnost BCA doporučuje nafouknout airbag a zkontrolovat případné netěsnosti, vyměnit O-kroužek (povinné po každém spuštění) a doplnit (nebo vyměnit) bombičku. Společnost Orthovox doporučuje uchovávat bombičku odděleně od spouštěcího systému a uchovávat v ochranném originálním balení. Scott, Mammut a Arva mají své vlastní pokyny ohledně skladování. V závislosti na tom, jak často svůj Airbag odpaluješ, můžeš zvážit i jeho úplnou výměnu. Většina společností doporučuje výměnu airbagu po 20 aktivacích.

Jestli jsem na něco zapomněl, napiš mi, rád doplním do textu. Když na podzim napadne první sjízdný sníh nebo ti v poledne kamarádi zavolají, že večer se jede na ledovec, budeš připraven…

1 Comment

Autor článku - Ondra Beneš 22/03/2020 - 16:45

Díky za doplnění;)

Post Comment