Nahrávám

Napiš pro vyhledání

Základní tipy, jak uložit lyžařské vybavení po sezóně

Zima končí, vrátil ses z poslední jarní lyžovačky, boty máš zabahněné z parkoviště a lyže na tom nejsou o moc lépe? Chceš dopřát svému lyžařskému vybavení trochu péče? Máme pro tebe pár základních tipů, co dělat s vybavením po sezóně, aby ti ještě pár dalších let vydrželo.

Nejhorší, co bys mohl po návrtatu z lyžování udělat je, hodit mokré lyže někam do vlhkého koutu ve sklepě a k tomu přihodit propocené lyžáky. Na podzim by tě totiž čekaly rezavé hrany a plesnivé, smradlavé boty.

Takže jak to udělat správně?


Lyže

Hadříkem je otři od bahna a dalších nečistot. Zkontroluj také jejich stav – prasklé hrany, rýhy na skluznici, rozlepující se špičky apod. Pokud je vše v pořádku, lyže navoskuj větší vrstvou vosku, která pěkně překryje i hrany a zabrání tak jejich korozi a vysychání skluznice. Lyže skladuj po zbytek léta na suchém, temném místě. Ideálně ve vodorovné poloze, ale to je již jen taková třešnička pro fajnšmekry.

Vázání

Vypínací sílu (DIN) na vázání můžeš o něco stáhnout, abys ulevil pružině (nedávej ho však na úplné minimum, to vázání totiž také úplně nesvědčí) a stejně tak můžeš patu vázání zacvaknout do polohy ski (pata směřuje směrem nahoru). I tím pružině můžeš ulevit. Přiznám se, že osobně jsem to nikdy nedělal, ale pokud chceš být precizní, tak to může trošku pomoct.


Lyžařské boty

Vysušit a zapnout. Tohle by se mělo dělat ostatně po každém lyžování! Je to tak jednoduché a při tom je to asi největší neduh lyžařů. Jakmile vidím rozevřené lyžáky, které mlátí přezkami do všech stran, tak začínám mít temno před očima:). Zapnutím přezek pomůžeš lyžákům udržet jejich tvar a flex. Lyžáky jsou také více skladné a zamezíš tomu, aby se ti rozepnuté přezky někdě zahákly.
Na vysušení bot používám při vícedenním lyžování lyžařské vysoušeče a po návratu domů vyndám vnitřní botičku ze skeletu. Každodenní vyndavání vnitřní botičky jí moc nesvědčí. Botička se totiž při opětovném zandávání často různě láme a pokud bychom to dělali moc často, tak ji můžeme poškodit. Jinak opět doporučuji lyžáky otřít od nečistot a skladovat na suchém a temném místě.

Toto bylo pár základních pravidel a rad. Pokud vlastníš i stoupací pásy, lavinový batoh apod., koukni na náš obsáhlejší článek, kde se dozvíš, jak správně uložit na léto i tyto věci.

Tags:
Autor článku - Ondra Beneš

Ve freeskiingu se pohybuju už pěknou řádku let. Objel jsem velké množství českých i zahraničních závodů, odcoachoval spoustu campů a objevoval se ve freeski filmech i časopisech. Freeskiing mě stále hrozně baví a jsem rád, že se s tebou mohu podělit o své zkušenosti, rady a tipy.

  • 1
Další článek

Okomentuj tento článek

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.