Nahrávám

Napiš pro vyhledání

Vázání je často posledním kusem lyžařského vybavení, které si vybíráme, ale stále zůstává velmi důležitou součástí. Vzhledem k propojení bot a lyží hrají zásadní roli při přenosu síly, reakce a bezpečnosti.

Každé vázání ať je to obyč sjezdové, freestyle nebo freeride, má své Deutsches Institut für NormungDIN. Už asi chápeš, proč všichni používáme jen tu zkratku. DIN se odkazuje na standardizovaný test, který definuje množství síly, při které vázání uvolní tvou botu.

Čísla se pohybují v rozmezí od 1 do 18, a čím vyšší číslo je, tím pevněji ti vázání bude držet botu. Je tedy hodně důležité, aby bylo DIN správně nastaveno, protože vázání, které se uvolňuje buď předčasně, nebo příliš pozdě, může mít vážné zdravotní důsledky. Proto jestli si nastavením DIN nejsi úplně jistý, nech to na profíky. Přece nechceš, aby ti při nějakém dropu vyplo vázání a ty pak v prašanu hledal několik hodin lyže, v horším případě urvaný koleno.



Ještě než se dostaneme k TOP výběru vázání na letošní sezónu, máme tu pár vysvětlivek na úvod.

„Šlapací“ vázání dělíme na RÁMOVÁ a BEZRÁMOVÁ tzv. TECHová vázání.



BEZRÁMOVÁ vázání jsou ta, jejichž špička a patka nejsou spojeny. K tomuto vázání potřebuješ speciální botu, která je ve vázání uchycena pomocí tzv. pinů a insertů.



Piny jsou kovové trny / hroty, které jsou součástí špičky a patky vázání a slouží ke spojení boty s vázáním.


Inserty jsou zahloubení (důlky a drážky vyztužené kovem) v lyžařské botě, do kterých piny zapadnou.



Zajímavost:
V roce 1985 dokázal jistý rakouský strojní inženýr Fritz Barthel stvořit vázání, které nazval TLT – Tour Lite Tech, proto se dnes pro bezrámová vázání používá přívlastek TECHová vázání.


RÁMOVÁ vázání mají naopak propojenu špičku s patkou. Kromě vyšší hmotnosti, způsobené jejich spojením, je nevýhodou zvedání patky vázání při každém kroku. Výhodou je pevnost při sjezdu.


FREERIDE vázání – donedávna to bývala výsada těžkých rámových vázání, dnes už jsou na výběr i některá bezrámová tech vázání s dostatečnou vypínací silou 13-16 (např. Marker Kingpin 13). Pro extrémní freeride se skoky se však stále používají spíše rámová vázání s horním limitem DIN 16.


TOP VÝBĚR
Zde jsme ti vybrali ty nejlepší vázání, se kterým se můžeš vydat dál, než za hranici sjezdovky. 


Salomon S/Lab Shift MNC

Typ: Tech vázání

DIN: 6-13

Hmotnost: 1,7kg

Plusy: Tohle vázání vše mění, z plně freeride vázání se stává Tech vázání.

Mínusy: Vyšší váha a zatím neprokázaná dlouhodobá životnost.

Přelomové je touring vázání Shift, které pod stejným názvem uvádí na trh Salomon i Atomic. Salomon vymyslel velmi chytrý způsob, kterým se vázáni dokáže změnit z touring vázání s uchycením boty do klasických „pinů“ na plnohodnotné sjezdové vázání s veškerou elasticitou, komfortem i bezpečnostními certifikacemi. Salomon navíc vůbec jako první firma na světě použil směs plastu a carbonu v konstrukci sjezdového vázání a vytvořil tak produkt, který ve své kategorii nekonkuruje jen svým revolučním provedením, ale i hmotností 1,7 kg za pár. Vázání Shift je navíc kompatibilní se všemi typy podrážek lyžařských a skitouringových bot, které momentálně na trhu najdeš.


 Dynafit ST Rotation 12

Typ: Tech vázání

DIN: 5-12

Hmotnost: 1,2kg

Plusy: Jedno z nejlehčích Tech vázání.

Mínusy: Celkem drahé a tužší při sjezdech.

Vázání Rotation 12 navazuje na vázání Radical ST 12. Vázání má novou rotační špičku, která splňuje TÜV normu ( Technischer Überwachungs-Verein, německé sdružení organizací, které se zabývají testováním výrobků všeho druhu, pro ochranu lidí a životního prostředí) a umožňuje přesné našlápnutí patky pro sjezd. Hlavní změnou je aretace špičky ve středové nástupní poloze a nemůže tak dojít k vychýlení do stran a znesnadnění nástupu. Otočná špička zabraňuje neúmyslnému volnění boty při bočním nárazu. Změna stoupacích poloh patky je snadná, můžeš volit ze 3 úrovní úhlu a polohu zvládneš štelovat v zapnutém vázání jen talířkem hůlky.
Brzdy s novou kluznou deskou pro menší tření, s možností aretace až po nástupu do vázání, což zlepšuje manipulaci v náročném terénu.
Dynafit dodává vázání s brzdami 90, 105, 120 a 135 mm


Salomon Guardian MNC

Typ: rámové vázání

DIN: 7-16

Hmotnost: 2,4kg

Plusy: Robustní při sjezdu a pro všechny typy bot.

Mínusy: Velmi těžké při delším šlapání do kopce.

Na rozdíl od technologických možností uvedených výše, rámové vázání dává prvenství při výkonu v prašanu, bohužel budeš muset obětovat to, že vázání má vyšší váhu. Při delším výšlapu to jde dost znát.

V kategorii rámových vazání je Salomon’s Guardian špičkovým výběrem s nízkou výškou stojanu, která drží botu v blízkosti lyží pro optimální pocit ze sjezdu. Jedná se o vysoce uživatelsky přívětivý design, který dokáže přejít mezi režimem lyžování a výšlapem, aniž by si musel vystoupit z vázání. Přední část špičky Guardiana se pohybuje v režimu touring 90 stupňů, což je víc než dost.


  Marker Baron 13 EPF

Typ: rámové vázání

DIN: 4-13

Hmotnost: 2,4kg

Plusy: Levný a nyní i pro širší lyže.

Mínusy: Výška vázání je vyšší než většina rámových vázání.

Baron je malým bratrem legendárního Marker Duke Pro. Marker vytvořil nový model nyní k dispozici i ve verzi pro lehčí lyžaře. EPF (Extended Power Frame) není jediným parametrem, u kterého došlo ke změně. Vázání Baron EPF má zcela novou konstrukci špičky a paty. Uchycení vázání do lyže je posunuto o 10 mm směrem k hranám, což zajišťuje příkladnou stabilitu a tuhost spojení vázání – lyže.

Tags:
Autor článku - Matěj Hrabačka

Krušnohorec srdcem i duší . Lyžování je takový můj styl žití. Díky tomu jsem poznal plno skvělých freeskierů a freeriderů. Tady vám čas od času dám pár rad a třeba i nějakou tu inspiraci.

  • 1
Předchozí článek
Další článek

Okomentuj tento článek

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.