Nahrávám

Napiš pro vyhledání

V minulosti měli freeskieři možnost v létě trénovat na skocích do vody například v Praze, Vrchlabí, Jablonci nebo na severovýchodním cípu republiky v Božanově.

Kam se však všechny skoky poděly? Na to se podíváme v dnešním článku.

 

Džbán – Praha

Džbán

Tohle byl jeden z legendárních a troufnu si říct i prvních skoků v republice. Jeho stavbu měli na svědomí snowboarďáci. Ke konci života si ho do správy vzala pražská partička Los PicosFreezgang. Skok byl opravdu hodně prudký s nepříjemným přechodem mezi rozjezdem a rovinkou. Pokud mě pamět neklame, žádný z freeskierů ho nezdolal na switch. Největší zvláštností byla však samotná poloha skoku. Odděloval totiž normální pláž od té nudistické. Odvážlivcům, kteří se vysápali po úzkých schodech až na samotný vrchol skoku se tak skýtal pohled na odhalená těla na nudistické pláži. A veřte mi, že i když skok působil hodně strašidělně, každý se po chvíli rozhodl raději rozjet na skok, než aby se kochal tímto výhledem. Na skoku se skákalo naposled kolem roku 2005. Nezbytná byla výměna prken a další opravy. Skok také nebyl ve vlastnictví freeskierů a chybělo zde i potřebné zázemí. A tak skok postupně zanikl.

Jeden ze členů FreezGangu se o konci Džbánu vyjádřil takto:

Jedno jaro jsme tam přišli a skok nebyl, ten přičmoudlej ovar ho rozebral.

 

Vrchlabí

Skok ve Vrchlabí fungoval od nějakýho roku 2003. Bohužel jeho konec nastal na podzim 2009. Do Krkonoš přišly silné poryvy větru a skok nenávratně poničily. To léto se také na skoku ve Vrchlabí stal úraz Martinu Zachovi a tyto dvě příčiny bohužel vedly ke konci skoku na vrchlabském Kačáku.

Takto o skoku mluví krkonošský rodák Pepe Kalenský. Prozradil nám taky, že by rád zlepšil tréninkové podmínky pro mladé kluky a opět něco postavil.

Skok ve Vrchlabí

Takto začínal například na skoku ve Vrchlabí Vojta Břeský – jeden z našim aktuálně nejlepších freeskierů.:))

 

Freejump – Mlékojedy

Na konec Freejumpu, který přestal fungovat na konci léta 2015, jsme se zeptali Michala Peče.
Co vedlo k zániku Freejumpu?

Peníze, přístup obce jako vlastnika pozemku a taky hlavně místo – dost se tam kradlo. Celých 10 let jsme platili nájem. Většinou se to nějak pokrylo, ale když odešlo čerpadlo nebo centrála, museli jsme to platit z vlastní kapsy. Člověk tam byl dost zabitej, co si neudělal sám, to nebylo. Už jsem se chtěl prostě posunout dál…

 

Freejump

 

Božanov

O skoku v Božanově se nám toho i přes veškeré úsilí moc zjistit nepodařilo. Jediné co víme je, že se nacházel v obci Božanov, která leží až u samých hranic s Polskem. Fotka vznikla v roce 2003 a odhadujeme, že skok mohl fungovat maximálně někdy do roku 2009.

Skok v Božanově

 


Jablonec

Tohle je určitě jeden z nejpunkovějších a zároveň nejukrytějších skoků v čechách. Starala se o něj jablonecká partička ImpSquad, která pořádala i několik jibbingů přímo v centru města. Informace o skoku i fotky jsme si propujčili z partnerského serveru freeskiing.cz a jsou z roku 2004:

Naše dílko se nachází v Jablonci nad Nisou na rybníku kterému se říká Severák. Je tam docela špatnej přístup a dost blbě se to hledá. Vstupné je férových 0 (nula)Kč. Hned u skoku je možno postavit stan a 20 metrů daleko jsou rozestavěný dirtíky na bikový zařádění, ale kdo ví jestli se to dostaví. Kartáče polejváme lahvema s vodou. Je to trochu punkový, ale dělali sme co šlo.

Parametry:

  • šířka nájezdu nejdřív 1 metr a poté se rozšiřuje asi na 2 metry
  • délka nájezdu tak 10 metrů (pracuje se na zvětšení)
  • výška nad vodou 2,5m

 

Skok Jablonec 1

Skok Jablonec 2

Tags:
Autor článku - Ondra Beneš

Ve freeskiingu se pohybuju už pěknou řádku let. Objel jsem velké množství českých i zahraničních závodů, odcoachoval spoustu campů a objevoval se ve freeski filmech i časopisech. Freeskiing mě stále hrozně baví a jsem rád, že se s tebou mohu podělit o své zkušenosti, rady a tipy.

  • 1
Další článek

Okomentuj tento článek

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.