Nahrávám

Napiš pro vyhledání

Můžu dát na freestylové lyže klasické sjezdové vázání? A je ve vázáních vlastně nějaký rozdíl? To jsou poměrně časté dotazy, na které se nyní pokusíme odpovědět.

Stejné prvky vázání

Do klasického sjezdového vázání, které najdeme na rekreačních i sportovních lyžích, zacvakneme lyžařskou botu úplně stejně, jako do vázání, které je navrtané na freestylových/freeridových lyžích. Konstrukce špičky a patky vázání i vypínací mechanismy jsou totožné, takže zde žádné rozdíly nehledejme. Zjednodušeně tedy můžeme říct, že vázání z freestyle/freeride lyží klidně můžeme použít i na klasických lyžích a naopak. Některá specifika, však oba druhy mají.

Rozdíly

Tou největší odlišností je, že u freestyle/freeride vázáních není špička a patka nijak spojena. Postoj lyžaře má být na těchto lyžích co nejnižší (co nejblíže lyži) z důvodu lepší ovladatelnosti, citu, většího prohnutí i nižší váhy.
Naopak na normálních sjezdových lyží bývá patka se špičkou spojena „carvingovou” podložkou/deskou. Ta umožňuje vyšší postoj a tím pádem i větší náklony do oblouků bez toho, aniž by si lyžař škrtnul přezkou o sníh. Podložka také může sloužit pro utlumení lyže i pro snadný posun vázání.
Znamená to tedy, že na freestyle lyžích nemůžu dělat carvingové oblouky?
Nikoliv. Freestylové lyže jsou určené i na sjezdovky a carvingové oblouky. Mají o něco větší šířku než klasické lyže a díky tomu nehrozí, že ani ve větším naklonu by sis škrtnul o sníh.

sjezdové vázání s deskou
freestylové vázání bez desky

Další pojmy, které je dobré znát:

„DEMO” rentalové vázání


Tento typ vázání se používá nejen v půjčovnách, ale i na většině rekreačních lyžích. Vázání je spojené pomocí desky, po které lze špičku i patku snadno posouvat (většinou bez použití nářadí) ve velkém rozsahu. Díky velkému posunu lze do vázání zacvaknout naprostou většinu velikostí lyžařských bot. Proto má „demo” vázání výhody i při pozdějším prodeji lyží, nebo pokud si lyže chce střídat více lyžařů.

Výhody: Snadný posun. Do vázání lze zacvaknout téměř jakoukoliv velikost lyžáků bez nutnosti převrtávání vázání.
Nevýhody: Na freestylové účely je podložka zbytečná. Často je plastová a hrozí snadnější zničení. Podložka také přidává na váze i výšce vázání.
Technické info: U vázání bez desky se špička vrtá přímo do lyže a poté s ní nejde nijak posouvat. Patka vázání umožňuje posun o cca 3 cm (1,5 cm dopředu a 1,5 cm dozadu, záleží však na konkrétním modelu)

Grip Walk

S touto technologií označovanou zkráceně jen GW přišla skupina značek Marker/Dalbello/Völkl. Grip Walk je označení jiného typu podrážek. Klasická sjezdová podrážka je plochá a víceméně hladká. V klasických lyžácích se moc dobře nechodí a podrážka klouže. A právě to má zlepšit zmíněná technologie. Podrážky Grip Walk mají hrubší vzorek a špička je zaoblená, což pomáhá při chůzi ve snažším přenosu váhy.

Klasická podrážka
Grip Walk podrážka

U bot s GW se kromě jiné podrážky jedná o klasické sjezdové lyžáky. Výrobci občas dávají do krabice oba typy podrážek, aby si zákazník mohl vybrat, co mu více vyhovuje. Výměna je snadná. Podrážka je přichycena jen pomocí několika šroubů. U některých lyžařských bot však podrážku nelze měnit vůbec.

Grip Walk kompatibilita s vázáním
Tady je třeba dát si pozor. Pokud máš starší vázání a koupíš si nové boty s GW podrážkou, pravděpodobně narazíš na problém. GW podrážka je vyšší a špička ti do vázání pasovat nebude! Musíš tedy vybírat vázání, na kterém najdeš některé z označení GW, MNC (multi-norm certified), nebo jiné. Většina nových vázání je již na Grip Walk technologii připravena a umožňuje nastavení výšky u špičky vázání.
Technické info: Klasické podrážky jsou označovány jako „AlpineISO 5355.

Není ti něco jasné? Potřebuješ poradit ohledně kompatibility bot? Napiš mi na ondra@freeskier.cz nebo do komentáře níže.

Tags:
Autor článku - Ondra Beneš

Ve freeskiingu se pohybuju už pěknou řádku let. Objel jsem velké množství českých i zahraničních závodů, odcoachoval spoustu campů a objevoval se ve freeski filmech i časopisech. Freeskiing mě stále hrozně baví a jsem rád, že se s tebou mohu podělit o své zkušenosti, rady a tipy.

  • 1

Okomentuj tento článek

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.