Nahrávám

Napiš pro vyhledání

FACE2FACE: Tomáš Guziur x Jiří Volák

Po kratší odmlce jsme tu zpátky s rubrikou face2face! V dnešním díle zůstáváme u průkopníků českého freestylového lyžování, když si Gužik bere na paškál nezastavitelnýho Jirku Voláka, kterýmu nikdo neřekne jinak než Dědek.

Ahoj, Jirko, vybral jsem se tě na pár otázeček, jelikož jsi jeden z mála lidí, kteří pamatujou natáčení prvního českýho freeski videjka – Every colour of ski, ale taky pořád zůstávají u freestylu jako jezdci. Ty navíc jsi organizátor největší letní akce Kromwars. Takže jak se momentálně máš a po jakým kopcem přebýváš? A co tě tam živí? Práce dole nebo makáš na sněhu?

prašan s Dědkem

Když už jsi zmínil to videjko, tak v té době jsem vlastně nakouknul do světa freeskiingu. Na Kaprunu jsme vás ten rok náhodou potkali, když jste fotili do připravované knihy od Honzy Schauera. Robin Kaleta, Tom Guziur a Roman Heczko a Martin Horák pro mne byly jména, ke kterým jsem vzhlížel s obrovským respektem. Pamatuju si taky první BIGAIR závody vůbec, který organizoval Zdenek Rak v Říčkách. Tomu ale ještě předcházel výlet do La Normy, který mi jasně ukázal, že freeskiing bude hrát v mém životě důležitou roli. A je tomu tak vlastně dodnes Rozhodl jsem se, že se přestěhujeme do Tyrolska (přesněji bydlíme ve Stubaitalu), kde mám ideální možnosti jak na ježdění v parku tak v prašanu 8 měsíců v roce. Našel jsem si tady práci, která mi umožní trávit cca 4-5dnů v týdnu na kopci, buďto ježděním pro sebe nebo trénováním mladé generace freeskierů. Navíc hraju tenisovou ligu za Innsbruck, přičemž mám možnost trénovat přes léto děti v místním klubu. Když najdu motivaci, tak se snažím držet tradici a jednou za 2 roky pořádáme s partou kámošů KROM WARS v okrese Kroměříž, odkud pocházím. Celkově je to správná kombinace práce a zábavy v úžasné přírodě, která mě dostatečně naplňuje.

Guzik v prašanu.

Já tě většinou potkávám jen v létě, ale nedávno jsem koukal na videjko, kde odjíždíš pěknou sw 1080… Takže pořád progress v parku? A lovit prašan tě neláká?

Prašan jezdím od svých začátků. Jistě si pamatuješ dobu, kdy jsme lítali v lese na tenkých lyžích. V dnešní době je prašan o něčem jiném. Široké lyže ideálně s pořádným rockerem, perfektní vybavení a mnohem větší povědomí o lavinovém nebezpečí. Přiznám se, že mám z velkých hor respekt, ale i přesto jsem si pořídil šlapací pásy a chci pomalu ochutnávat větší kousky toho freeridovýho koláče.
Pořád mě hodně baví jezdit v parku! Ve 33 není progress tak jednoduchý jako dříve, snažím se moc nepadat a posouvat se spíš pomalu. Nikdy jsem nebyl moc na trampolíny, ale když nám loni otevřeli AIRPARK kousek od baráku, tak tam trávím hodně času, což mi pomáhá zlepšit orientaci ve vzduchu. Kdy ten progres v parku skončí, tak na to ti neodpovím:) řekl, jsem si, že ty triky co učím děti tak se budu snažit dělat na UNNATURAL tak doufám, že snad nezačnou brzo dávat doubly:))))

Jelikož se pořád pohybuješ mezi českou mladou freeski generací, tak by mě zajímalo, jak vnímáš rozdíly, když jsme byli mladí ma a učili se nový triky a jak jsou na tom teď mlaďáci, který v 15 letech dělaj doubly?

Ten rozdíl vidím v přístupu. My jsme ten sport nebrali tak vážně. Já jsem například nerad trénoval, proto mě přestal bavit hokej a tenisový tréninky taky nebyly nic pro mě. V současné době bez trenéra málokdo prorazí. Jízdy na závodech se čím dál víc podobají dokonalosti, kterou chtějí vidět rozhodčí a učit někoho double 10, tak aby zapadl mezi 100 dalších je podle mě nesmysl. Každý by si měl najít tu svoji originální cestu a té se držet – nekopírovat. Naše generace dělala ten sport pro zábavu, kdežto mlaďáci chtějí jezdit kvůli závodům, výsledkům a doublům. Trochu mi tam chybí nespoutanout a ta zábava, kterou jsme často zažívali my, co myslíš?

A co ty a doubly? Kolik jich ovládáš?

Kámo, ted jsem nad tím přemýšlel, že jsem svýho prvního a vlastně posledního doubla odjel už před 10 lety !!!!!:) je to až skoro neuvěřitelný. Od té doby jsem si stanovil svoje maximum, kterýho jsem několikrát dosáhl, ale nikdy to vlastně neposunul. Byl to pro mě Kangaroo flip, bio 1260 a switch 1080.  Všechny tyhle triky jsem letos už oprášil, tak uvidíme kam mě to ještě posune. Nechávám se překvapit a moc nad tím nepřemýšlím. (Děděk na svým FB profilu informoval, že odjel i další double do sbírky – pozn. redakce)

Dědkův první double – 2008

Baví tě víc zkoušet nové triky a hrotit to nebo máš raději oldschool a styl? A jaký je tvůj nejoblíbenější trik?

Ten pocit, když se učíš nový trik je zvláštní, určitě to znáš. Nejseš si jistý, každý ti řekne, že to musíš cítit, ale stejně se do toho musíš dost hecnout!:) Když se ti to povede, tak je to asi nejlpší pocit co znám. Je tam ale bohužel riziko, že to nevyjde podle plánu Mám rád kombinaci technických triků, které vypadají stylově. Proto mě baví sledovat kluky jako je Harlaut, Ollila nebo Kai Mahler.

Chtěl bys ještě své dovednosti někam posunout nebo jsi spokojený s tím, co umíš a co jsi dokázal?

Dědek v Penkenu

Zaprvé si nemyslím, že jsem něco dokázal. Prostě jsem jen u toho sportu zůstal a baví mě dodnes, což se dá považovat asi za určitý úspěch. Zadruhé netlačím moc na pilu, jezdím co to dá a nechávám se tím tak nějak vést – co se má stát to se stane.

Kromwars? Budeš pokračovat v pořádání této parádní akce, dokud budeš moct?

Od 1. ročníku 2011 říkáme, že to bude poslední🙂 Bez dobrých lidí, kteří na akci neuvěřitelně pomáhají bychom to nedokázali ještě 3x zopakovat. Tímto chci všem moc poděkovat! Tu akci beru jako meeting celé komunity s dobrým contestem a legendární párty, které místní moc nepobírají, ale všichni se královsky baví🙂 jen kdyby té práce okolo toho nebylo tolik. I přesto všechno mě to porád naplňujetak třeba ještě jednou v létě 2019?
VIDEO2017: https://vimeo.com/236814721

KromWars parta

Dědek se ženou

A poslední trochu ze soukromí…co manželka? Poslouchá? A kdy plánuješ malého Dědka?

Terezka je skvělá, má u mě největší uznání zato, že vydrží všechny moje nálady. Někdy teda neposlouchá, ale manželství jako takový z mýho pohledu funguje skvěle:) Musíš se ale zeptat i jí ona ti to řekne popravdě 😀
Na prcka se těším, jak jsem řekl, co se má stát tak se stane…

Drž se, pardále, přeji ti zdravíčko a pohodu v novém roce a snad brzy naviděnou i někde na kopci! Zatim pic!
Děkuju, Gužiku a moc si vážím toho, že sis vybral zrovna mne. Věřím, že si spolu jednou sjedem pořádnou lajnu. Ideálně třeba v Laaxu s Horácem, co ty na to? Už teď se na to těším! Vám všem přeju pohodovou zimu bez zranění a jezděte pro zábavu, protože o tom je freeskiing!

Tags:
Autor článku - Tomáš Kroczek

Čau, jsem Króča a moc rád lyžuju. Dokonce o tom sem tam i něco napíšu. Nejčastěji mě potkáš v parku u nás v Krkonoších, tak se vidíme na sněhu!

  • 1

1 Komentář

  1. Anonym 03/02/2018

    ??⛄⛷

    Odpovědět

Okomentuj tento článek

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.