Voskování lyží

Share

Voskování je snadné a je nepravděpodobné, že by jsi to pokazil. Pokud tedy žádnou jinou údržbu lyží neprovádíš, měl by ses naučit, jak si navoskovat vlastní lyže. A hlavně je to o dost levnější, než brát lyže pokaždé do ski servisu. Mimochodem voskovat by jsi měl mnohokrát za sezónu, takže by se to mohlo prodražit.

Hned na začátku zdůrazním, že na trhu je nespočet vosků pro různé činnosti. Například sjezdový závodník Super-G bude mít namazán jiný vosk než běžkař. Pro nás rekreační lyžníky je primární tuhý blok vosku, který se na skluznici nanáší pomocí žehličky. Na trhu existují i jiné typy vosků, například pasty anebo tekuté vosky. Ty jsou spíš na navoskování na kopci, na poslední chvíli. Za dobře zažehlený vosk neexistuje žádná náhrada.

Tekutý vosk

Jaký vosk použít?

K dispozici máš širokou škálu vosků vyrobených pro různé sněhové podmínky. Buď existují vosky univerzální, anebo vosky určené na konkrétní teploty.

Univerzální vosk je navržen tak, aby dobře fungoval za jakýchkoliv teplot a za jakýchkoliv podmínek. Je to celkem dobrá volba, pokud se během dne teploty liší nebo během sezóny lyžuješ v různých oblastech.

Sníh má stejnou teplotu, že? Tak já tě vyvedu rychle z omylu. Teplota sněhu se může lišit podle úrovně vlhkosti, teploty vzduchu a dalších faktorů. Teplotně specifické vosky jsou navrženy tak, aby fungovaly nejlépe v určitém rozsahu teplot sněhu a poskytovaly lepší skluz.

Tradičně jsou vosky k dispozici ve verzích Hydrocarbon (základní), Low-Fluorocarbon (rychlejší) a High-Fluorocarbon (nejrychlejší). Zvýšení fluorovaných uhlovodíků ve voscích můžeš poznat zejména na sněhu s vysokým obsahem vody. Bohužel ale cena u těchto vosků je hodně vysoká. Ti co používají High-Fluorocarbon vosky jsou většinou orientováni na soutěže a jsou ochotni platit, aby získali mírnou výhodu v rychlosti. Pro většinu rekreačních použití jsou dobrou volbou Hydrocarbonové nebo Low-Fluorocarbonové vosky.

Ale pozor!! Výpary a částice fluorocarbonových vosků ve vzduchu byly spojeny s určitými zdravotními riziky a bylo prokázáno, že se v těle v průběhu času hromadí PFC (perfluorochemikálie, sloučeniny ve voscích ). Pokud používáš tyto vosky, doporučuje se voskovat v místnosti s dobrým větráním a úplně nejlíp ještě v masce nebo v respirátoru.

Taky bylo zjištěno, že fluorocarbony mají negativní dopady na životní prostředí. V reakci na to některé společnosti vytvořily ekologičtější vosky. Tvrdí, že fungují stejně dobře jako ty normální.

Servisní technik by nás sice nepochválil, ale v případě nouze lze použít k navoskování například i svíčku. Pro rekreační účely většinou platí, že je lepší alespoň nějaký vosk než žádný vosk.

Žehlička?

Jistě, k nanesení vosku na lyže můžeš použít jakoukoli žehličku, koneckonců je to docela jednoduchý proces, ale to neznamená, že chceš sáhnout po mamky žehličce, kterou používá na prádlo. V obchodech koupíš speciální žehličky určené přímo na lyže a nejsou zas tak drahé. A v krabici je navíc přibalen podrobný návod na voskování.

Žehlička od Gravity za pár stovek je ideální na domácí voskování skluznice

A pokud nechceš investovat do žehličky a máš doma starou žehličku po babičce, použij tu. Ujisti se, že žehlička nemá otvory na páru. Voskem akorát tak otvory ucpeš. Silnější základová deska žehličky je taky výhodou, udržuje to konstantní teplotu. Vysoké kolísání teploty může poníčit skluznici. Dávej pozor aby si vosk nepřehřál. Najdi teplotu, která snadno roztaví vosk, ale nekouří se z něj, když se vosk dotkne žehličky.

A jak teda navoskovat lyže?

Lyže v ideálním případě upni do svěráků určený pro voskování lyží (Swix nebo TOKO má v nabídce celkem dobré) a podepři špičku a patu lyže. Pokud svěrák nemáš, můžeš lyže položit i na stůl nebo na zem a podepřít je třeba krabicí od bot. Z vlastní zkušenosti taky doporučuju pod lyže rozložit noviny nebo malířskou fólii. Vždycky se totiž najde nějaká kapka vosku, která odkápne mimo skluznici.

Svěrák od SWIX

Skluznici nejprve očisti měděným kartáčem od nečistot. Na trhu jsou i různé čistící spreje a roztoky pro odstranění starého vosku. Nyní začni tavit vosk žehličkou těsně nad skluznicí. Vosk začne kapat na skluznici a ty táhnutím pokapeš celou skluznici. Pomocí žehličky rozetřeš nanesený vosk. Žehličku by si měl táhnout směrem od špičky k patě a měla by být neustále v pohybu, aby se nespálila skluznice. Lyže by neměla být příliš horká, když si sáhneš z druhé strany. Cílem je rozetřít vrstvu vosku po celé ploše, tak aby se vosk dostal do pórů skluznice. Potom nech vosk úplně vychladnout. Nejlepší je nechat lyže při pokojové teplotě, dokud nebudou na dotek studené, obvykle asi 30 minut. V případě, že si nanesl opravdu vysokou vrstvu vosku nebo se ti něco nezdá, počkejte o něco déle. Po vychladnutí můžeš přejít na škrábání a kartáčování lyží.

Hodně lidí si myslí, že čím větší vrstvu vosku po škrábání nechají tím líp. Opak je pravdou, skluznice po oškrabání vosku by měla vypadat leskle. A pokud škrábneš skluznici nehtem, měl by se odlepit jen malý nebo, úplně nejlíp, neměl by se ti pod nehty dostat žádný vosk. Vosk by měl být totiž „ve skluznici“, nikoli „na skluznici“.

Aby byla vrstva vosku co nejtenčí, musíš přebytek seškrabat. Škrabky na lyže a snowboard jsou vyrobeny z polykarbonátu (plastu) ale prodávají se i ocelové. Ty ale používej vždy tu plastovou škrabku, ocelovou škrabkou si akorát tak zníčíš základnu. Plastová ostrá škrabka je tvůj nejlepší přítel. Dá se koupit speciální ořezávátko na škrabku nebo existuje i levnější varianta – přejedeš plochý okraj brusným papírem pomocí vodítka. Vodítko protože hrana škrabky musí být dokonale rovná.

Škrabku používej vždy ve směru jízdy lyže – od špičky k patě. Žádné tahy zleva doprava nebo zprava doleva. Divili byste se, ale i to už jsem viděl. Nezapomeň taky seškrábnout vosk z hran lyží.

Kartáčování

Po důkladném seškrábání, je dalším krokem kartáčování. Tento krok plno lidí úplně přeskakuje, ale kartáčování se vyplatí a na sjezdovce to jde dost znát. Na trhu je mnoho typů kartáčů, které se liší tuhostí štětin. Tvoje sada by měla obsahovat měděný kartáč na čištění znečištěné skluznice lyží před voskováním a pro první vykartáčování vosku po seškrábnutí. A pak taky měkký nylonový kartáč k finálnímu vyleštění skluznice.

Kartáčuj vždy od špičky k patě krátkými až středními tahy. Při kartáčování si všimni malých bílých šupinek vosku, které se ukládají na konci každého tvého tahu. Kartáčuj, dokud bílé šupinky vosku uplně nezmizí a základna nebude krásně rovnoměrně lesklá.

Dokonči několika tahy od špičky k patě po celé délce a jsi připraven k jízdě.