Rozhovor: The Wildness Production

Share

Píše se prosinec 2016, zima za dveřma. A stejně jako každý rok touhle dobou, takzvaně “smrdím korunou”. Obracím kumbálek s vybavenim vzhůru nohama a bolestivě přemejšlim, z čeho by se dalo ještě vyždímat pár korun na nový hračky. Nakonec s těžkým srdcem padá volba na mikinu Saga outerwear. Udělám pár fotek a po chvilce už nabídka visí na Freeskihelpu. K mému překvapení se zanedlouho ozývá první zájemce. Lukáš Polách, jméno slyším poprvé, a tak si Lukášův fb profil z čisté zvědavosti takzvaně “proklepnu”. Na profilu narážím na několik dechberoucích fotek připomínajících obrázky z National Geographic. Zvědavost stoupá, u jedné z fotek objevuji link na fb stránku. The Wildness Production. Skrz obsah se s úžasem dostávám až na instagramový profil TWP. Potvrzuji odběr. Za doměnu dostávám velmi pravidelnou dávku bezkonkurenční nádhery z každodenního života Lukáše, jeho bratra Filipa a dalších friends. Po téměř dvou letech odběru zvědavost vrcholí a přesahuje vizuální obsah. Zajímá mě příběh, který za TWP stojí. Pokouším se kluky kontaktovat a dostávám bleskurychlou odpověď. Noo a teď už sedíme u skajpu, otevíráme lahváče, já v čr, kluci na Islandu a vyrábíme pro tebe tenhle rozhovor o životním snu dvou českejch kluků, kterej se stal skutečností. Tak se s námi pohodlně usaď a poznej The Wildness Production.

Čau kluci, tak v první řadě, se nám prosím představte.

Zdarec, já se jmenuji Filip a moje dvojče je Lukáš. Jsme Surfaři a Skieři co se narodili v Beskydech a tam taky vyrostli. Naše zájmy od mých prvních vzpomínek vždycky směřovali k extrémním sportům (Skiing, Skateboarding, M.Biking..) a Beskydy byly a vždycky budou perfektní playground. Ale po tom co jsme dokončili střední školy Já IT / Graphic Desing a Luke Gympl / Uměleckou školu, jsme vypadli z hometown. Já zamířil k oceánu a tam jsem taky zůstal a po nějaké době Luke taky. Surfing si nás našel a už nás nepustil. Náš sen byl o zemi, kde bys mohl lyžovat rok v kuse a surfovat ten samej den, co sis šlápnul lajnu. A měli jsme v životě takový privilege, že jsme takové místo našli. Takže momentálně žijeme na Islandu, kde máme oficiální base, odkud taky cestujeme do dalších destinací. Ale každoročně se vracíme home do Beskyd, které vždycky budou srdcovka.

 

Kde právě teď jste a co jste dnes dělali? Co je váš “daily bread”? 

Já jsem právě teď na Westfjordech a Luke doma na Snaefellsnessu. Luke byl ráno na surf session a já čekam až sem dorazí swell a mezitím makám na našem projektu. Jinak pracuju jako kurátor Volcano Muzea ve Stykkisholmuru a to 3tím rokem, ale už to quituju a budu dělat guida na Westfjordech. Luke maká v Pubu v přístavu s lokálama. Též bude quitovat a fičí na Svalbart kutit guide školu a dělat polární expedice. (Jeho sen je žít a surfovat severně, jak to jen de). Co se aktivit týká, myslím že už to je většině jasné, ale všechen náš volný čas strávíme na lyžích nebo na surfu. Další samozřejmost je fotografie, které jsem se věnoval dlouho dobu, ale poslední dobou na to nějak kašlu, nevím proč hahahah.

Co je TWP a kdo jí tvoří? Jak a kdy vznikla? 

The Wildness Production je v podstatě skupina lídí, co začali cestovat a shredit po různých rozích světa. Všichni jsme buď skieři, surfaři nebo skejťáci. Vznikli jsme za účelem dělat kontent pro lidi, které baví různé destinace ve světě a tyhle sporty. Ale původní plán byl vždy clothing brandu. První nápad byl na světe něco okolo 4 roků back.

Máte v plánu TWP posouvat dál? A případně jakým směrem?

Celej tenhle projekt stál pár roků na místě, protože jsme se všichni rozešli jinými směry, jak už to tak bývá. Já a Luke jsme se uchytili hodně hluboko v Surfingu a naše rozhovory poslední roky byly převážně o vlnách, swellu, počasí, spotu etc. Každopádně nás to posekalo s progressem Wildness. Až tohle léto, kdy jsme se rozhodli pustit se do původního plánu a rozfičet The Wildness Brand. První Českou CW (Cold Water) Surfing / Skiing značku s oblečením, které zahřeje v severských podmínkách, ale i těch zimních českých. Kutit hadry z happines na srdci a nejlepé jak umíme, aby to vyhovalo všem, kdo mají podobný VIBE jako my. První kolekce bude teď v zimě a jestli to lidi zaujme, pofičíme dále.

Kde všude už jstw byli? A kam byste se chtěli ještě podívat? 

Jak jsem říkal, pár lidí odešlo jiným směrem a to třeba do Japnu, NZ, Kamčatka. Předtím jsme ještě byli v Nepálu prozkoumat Himalayas. Sri Lanka na surfing. Já a Luke jsme fičeli Westcoast Améru na pár měsíců projíždet Vanem. Skiing v Kavkazu a pak už ty evropské klasiky. Samozřejmě že jsme konstatně řízení směrem našich dalsích snových destinací, jako Alaska, Canada, Japan na prašan a Austrálie na nějaké crazy vlny a tenhle list by mohl jít do nekonečna.

Viděli jste už hada couvat nebo uzel na zábradlí? Zažili jste něco z vašich cest nebo života na Islandu, co se vám vrylo do paměti? 

Už ani nevím, co mám považovat za crazy. Každopádně co se mi vrylo do hlavy, je Nepál. Zažili jsme tam crazy věci a počasí tady na Islandu nás stálo málem taky život.

Jak se vám na Islandu žije? Je něco, co vám na Islandu vadí? Máte do budoucna v plánu návrat do ČR nebo přesun jinam do světa?

Žije se nám tady dost Harmonicky, našli jsme, co jsme hledali a nehodláme se toho zbavit. Struggles tu jsou, ale nic, co by nám zábranilo tady pokračovat žít. Zatím se neplánujem přesouvat. Už jsme tady docela dost sedlí hahahaha.

Když se řekne Island, většině lidí se asi vybaví sopky a možná hlavní město s celkem roztomilým názvem. Každopádně lyžování asi moc ne. Jaké jsou tedy na Islandu podmínky pro freeskiing? Předpokládám, že to bude spíš o freeridingu nebo se dá snad pošredit i slušnej park? 

Island je spíš o freeridu. Podmínky tu jsou těžké, ale když se ti podaří načíst počasí, vítr a hlavně hory, tak je to paradise. Park si můžeš poshredit v Akureyri na severu. Mají tam zabradlí, roury a pár skoků. Myslím, že jeden 12m a 10m table. Další park je v Blue mountains u Reykjaviku. Jinak si tady mužeš kdekoliv postavit BC kicker, třeba v letě na ledovci. Kluci z Level 1 tady byli a vyhráli si s landscapem.

Je Island už profláklym spotem nebo se teprve dostává do podvědomí?

Profláklou destinací pro normalní turisty. Ale skierům a surfařům se to tady teprve dostává do podvědomí .

Rozhodně toho musíte mít za ty roky naježděno celkem dost a asi trochu víte, co, kde a jak. Neláká vás třeba freeride guiding? Nebo snad už sem tam někoho provedete?

Zatím nás to neláká. Když jsme v horách, chceme si užít sami sebe a přátele kolem nás, nechceme tam tahat lidi co neznáme za prachy. Každopádně jsme v kontaktu s místníma průvodcema, co se tím zabývají a občas dáme ruku k dílu, kam a kdy zajít.

Surf nebo lyže? 🙂

Tuhle otazku si budu klást celý život a vím, že nikdy nebudu mít tu správnou odpověd. Je to 50 na 50, tak jak to máme rádi. Náš ideální den je si ráno zashredit lajnu v horách a pak po obědě skočit na surf. Bless these days.

Žijete svůj sen? Nebo jste teprve na cestě k němu? 

Řekl bych, že si žijeme sen, ale těžko říct, když už v něm jsi. Každopádně jsme dreamers a vžycky budem.

Díky za skvělej, inspirativní rozhovor a doufám, že se brzy potkáme ideálně na Islandu.

Díky, žes nás kontaktoval a seš welcome za náma dojet, dáme shred. Jaro je nejvíc epic.

Kluky můžeš sledovat na jejich instagramu, facebooku  a  webovkách.