Rozhovor: Jirka Volák

Share

Jirka Volák je matador české freeski scény. V Čechách se už však nevyskytuje tak často, již několikátou sezónu totiž tráví v Rakousku. Svoji závodní kariéru sice Jirka pověsil na hřebíček už před pár lety, ale i nadále posouval svoje limity a vytasil některé nové triky jako bio 1440 nebo unnatural kangaroo flip. Svým editem dává najevo, že s většími triky nyní už opravdu končí a bude se spíše věnovat trénování německého freeski team.

1) Ahoj Jirko, jak zvládáš aktuální situaci s koronavirem? Kde se vlastně nacházíš, jsi v Rakousku?

Ahoj Ondro, z počátku se tomu všichni smáli, ale teď to nabírá na síle a myslím, že to není sranda. Snažíme se zůstat doma a dodržovat karanténu. Moje sezóna byla hodně dlouhá a celkem vyčerpávající, takže by mi vůbec navadilo dát si pár týdnu volna a strávit tento čas s rodinou.


2) V ČR je docela blázinec. Hranice jsou uzavřené, chodí se v rouškách a je zákaz volného pohybu. Úplně jsem nesledoval situaci v Rakousku, máte to tam stejné?

Roušky sem zatím nedorazily, ale tirolský ministr vydal prohlášení, že bychom měli zůstat nejméně týden doma. Zavřela se všechna střediska a předčasně se ukončila sezóna, což mě osobně hodně mrzelo, ale prostě to tak mělo být! Musíme to přijmout jako fakt, nedá se s tím nic moc dělat. Věci se dějí z nějakého důvodu a z každé situace by si měl vzít člověk něco pozitivního. Pro mě je to čas s rodinou, který jsem v zimě tolik neměl. 


3) Ty jsi v Rakousku už několikátou sezónu. Jak to vlastně vzniklo, že ses odstěhoval? Plánuješ tam zůstat i do budoucna a je něco, co tě na Rakousku opravdu štve?

V roce 2015 mě to v Praze trošku „dusilo“ a náhodou přišel Koudy (Daniel Koudelka) s nápadem jestli nechceme využít na rok jejich byt v Innsbrucku. Moc jsem nepřemýšlel a rozhodl se spontánně s mojí tehdy ještě přítelkyní do toho jít. Už tady žijeme 5. rok a zatím je to na dobré vlně:). Vytvořili jsme tady takový česko-slovenský gang… máme tady Matulovce, Tvrzovi a Koudelkovi, se kterýma si často pomáháme a navštěvujeme se. Zatím nemáme v plánu se vracet a co bude za pár let je v dnešní době hodně těžké odhadovat. Více nám to dává než bere, tak v tom chceme pokračovat. Co mě lehce znepokojuje je množství rakouských řidičů jezdících v protisměru po dálnici, jen to ukazuje na fakt, že jsou to snad nejhorší řidiči na celém světě (snad se na mě někdo nenaštve). 

4) Aktuálně trénuješ německou reprezentaci jestli se nemýlím. To je hodně zajímavé. Jak ses k této práci dostal?

To byla taková náhoda, kdy jsem potkal před 3 lety na Stubaii v parku mladou talentovanou holčičku jménem Muriel, tam to asi celé odstartovalo. Na jaře 2019 jsem dostal nabídku pracovat oficiálně s partou mladých německých dětí, kdy máme v týmu děti od 11-16 let. Máme za sebou 1. rok a z mého pohledu se to pohlo dopředu. Musíme ještě hodně věcí zlepšit, ale ta práce mě naplňuje. 

5) Nově jezdíš za Majesty Skis, které máme i ve Freeskier.cz eshopu. Co na ně říkáš a na jakém konkrétním modelu jezdíš?

Letos už jsem neměl sponzora na lyže a už jsem žádného ani nehledal:). Sam Baumgartner vyhrál na KROM WARS model Majesty Crowbar, který mi prodal a já na nich strávil celou sezonu. Když se mi podařilo dát dohromady edit s těmahle lyžema, tak mě oslovil Křivas, že dováží do ČR Majesty jestli bych nechtěl vytvořit s Fandou Hořejším tým. Jsem z lyží a nové spolupráce nadšený, i když si připadám s tímhle mladým střelcem žijícím v Laaxu spíš jako Mr Yoda a Luke Skywalker :DDD

6) Ty jsi už několikrát říkal, že jsi na freeskiing moc starý. Nyní jsi vydal závěrečný edit, ve kterém ukončuješ kariéru. Je to opravdu definitivní konec, nebo tě příští rok ještě někde uvidíme:)?

Řekl bych, že mě díky mé práci v parku rozhodně potkáš, ale edit ode mě už nečekej!!! Já se potom moc hecuju do věcí a to prostě nejde, když už mám rodinu a odpovědnost i za ně. Fyzicky se cítím líp než před 10 lety, ale jednoduše už to nejde i když bych sebevíc chtěl. Takže si vy všichni užívejte ježdění v parku, powder nebo jen pohodu na sjezdovce, protože lyžování je prostě cool:). Ať se vám edit líbí a corona je brzo minulostí ….