ROZHOVOR: Freeski lyžař Honza Ferbr na univerziádě v ruském Krasnoyarsku

Share

Ahoj Honziku, jak se máš a co právě děláš?

Čus všichni, právě jsem přišel ze školy a musím se věnovat programování…

To je nepříjemný, nicméně ses nedávno vrátil z Univerziády v Rusku – jaký to bylo?

Začnu krátce (4 slova) – podivně zábavně naučný výlet. Podivný, protože Rusko. Zábavný, protože vodka. Naučný, protože jsem se zúčastnil asi největších závodů, na kterých jsem zatím byl a výlet, protože je to fakt daleko!

Krom toho, že bys asi měl bejt student, co kvalifikace na takovou akci obnáší?

No tak určitě musíš mít FIS kód. Určitě by o tobě měl něco vědět člověk, který nominaci na takovou akci dělá – většinou reprezentační trenéři (v našem případě Daly aka Roman Dalecký). V nějakejch zemích probíhá kvalda podle počtu FIS bodů nebo počtu objetých závodů (třeba českej SNB tým vybral tři nejlepší jezdce, kteří v současnosti studujou). U mě to byla ale jasná volba, protože nikdo jinej z repre freeskierů momentálně nestuduje. Tak doufám, že za dva roky do Švýcarska nepojedu sám!

Jak se ti líbila celková organizace akce?

Organizačně (například bezpečnost) to bylo zajištěný fakt na jedničku – všude kontroly, vojáci a miliardy dobrovolníků. Bydleli jsme v olympijský vesnici, kde bylo fakt všechno – posilovna, hřiště, barber shop, obchody,…Třeba stravování hodnotim taky velmi pozitivně – chodili jsme do jídelny, kde sis mohl vybrat ze čtyř různejch druhů kuchyní formou švédských stolů – asijská, ruská, evropská a halal. Mohl ses vlastně najíst kdykoliv jsi chtěl, protože bylo otevřeno od 5 od rána do 1 do noci.

Co naopak nehodnotim uplně kladně je organizace samotnýho lyžovaní, protože jsme mohli jezdit jenom 3 dny. A zbylé dny nás ani nepustili na kopec, takže jsem lyžoval ještě o dva dny víc jen díky tomu, že jsem se vydával na fyzioterapeuta snowboardcrossařů. Ostatní si brali jejich dresy nebo tak, abychom se mohli alespoň sklouznout na jediný sjezdovce bez parku.

Jak jsi i za těch pár dní hodnotil trať, co pro vás místní přichystali?

První dojem byl takovej, že trať rozhodně nebude měkká a pojedem to v totálním ledu. Na druhou stranu překážky a celá trať vypadala fakt úchvatně – jak jibová sekce, tak kickery. První den tréninku jsem ovšem zjistil, že to rozhodně nebude procházka růžovým sadem, protože raily byly dost náročný a do toho ledu to nebylo rozhodně příjemný, takže první den všechno rovně a trojky na skocích. Pak jsem se s tím trochu seznámil a došlo mi, že jediná možnost je led prostě ignorovat, protože všichni ostatní sebou mrskali jak blázni, takže mi nezbývalo nic jinýho, než to tam zkusit poslat taky.

Co si teda najezdil za závodní jízdu?

První překážka flat-up-flat transfer 270 in, dál na vystřelovací hokejce fs 450 out, následoval monstrózní wallride s dopadem na flat, kde jsem dělal bs 450 a skoky (10 a 17 m – rusáci na snb dělali na obou triply) sw right 720 safety do sw 1080 blunt.

Pokud vím, tak jsi do Ruska odjel jen se snb reprezentací bez svého lyžařskýho trenéra, jak se ti teda trénovalo?

Bohužel se mnou nikdo nemohl jet, protože před akcí se konal Evropskej pohár a během univerziády MČR a další závody, kterých se účastnil zbytek naší reprezentace, proto mi nezbylo nic jinýho, než jet na vlastní pěst. Trenérem se mi tak stal Přemek Vida a dostal jsem se díky tomu do mnoha vtipných situací. Samotnej trénink mi Přéma jenom říkal, jestli jízda vypadá dobře a porovnával mě s ostatníma, na zbytek jsem si už musel přijít sám.

A co samotnej závod a tvoje pocity?

Ráno před závodem jsem si v tréninku dal jízdu 3x po sobě tak, že jsem s ní byl relativně spokojenej. Nicméně v závodě mě nějak překvapila rychlost a obě kvalifikační jízdy jsem přeletěl druhej skok, takže je vám to všem jasný.. Co mi alespoň zvedlo náladu, že jsem v tom nebyl sám, protože 3 ze 4 Švýcarů, co měli jízdy na vítězství, dopadli uplně stejně.

To je škoda, za dva roky znovu a lépe! Co jste teda dělali v ostatní dny, kdy se nedalo lyžovat?

Limitovky v posilce, UFC na playstationu, umírání s horečkou v posteli, fandění na hokeji a ostatních sportech a poznavání krás Krasnoyarsku.

Taková akce je určitě i o poznávání sportovců z jiných zemí, konaly se nějaký akce na to přímo zaměřený nebo je to formou „bav se sám“?

První, co mě zaujalo, tak na recepci byla plná krabice kondomů zadarmo (hahaha), takže o seznamování asi není nouze. Jinak je to spíš formou bav se sám, takže jsem se poznal hlavně s freeskierama a snowboarďákama, protože ty v davu prostě poznáš.

Předpokládám, že právě s touhle bandou lidí nebyly večery jenom o hraní šachů a karet nebo snad jo?

No myslim, že každej, kdo už na nějaký freeski akci byl, tak ví, jak my ty „šachy“ umíme, bohužel je snowboarďáci uměj hrát pomalu líp než já. No a když dostaneš kapesný, který nemáš za co utratit, protože to bylo all-inclusive, tak je jasný, jak to kolikrát dopadlo…

No vypadá to, že sis to maximálně užil! Příště věříme v lepší výsledek a díky za tvůj čas a shrnutí, chtěl bys ještě něco dodat?

Určitě mega dík patří Přémovi za neustálou péči a hafo fotek! Dál děkuju Snowpanicu za super gear a tobě, Tomáši, za kvalitní práci za mikrofonem a Vám, že jste to dočetli až sem, Vašek.