Ostré nebo tupé hrany lyží

Share

Pokračujeme s radami co dělat s lyžemi po jejich pořízení. V jednom z předchozích článků jsme vám poradili kam namontovat vázání (článek najdete zde: Kam vrtat vázání na freestylové lyže). Dnes si řekneme o tom, proč si někteří freeskieři před prvním použítim hrany lyží tupí, k čemu to slouží a zda to dělat také. Opět se budeme bavit pouze o freestylových lyžích určených pro jízdu ve snowparku. Tupení hran na prašanových či sjezdovkových lyží nemá žádný význam. Kromě našich rad a doporučení jsme se opět zeptali i na názor tří freeskierů z české reprezentace.

 

Ostré či tupé hrany lyží:

Ve snowparcích se kromě skoků jezdí také na různých překážkách jako jsou ,,raily“ (kovové zabrádlí) a boxy (plastové bedny). O druzích překážek si však řekneme někdy příště. Pokud na překážku naskočíte s úplně novými lyžemi, které mají ostré hrany, je zde šance, že se vám překážka takzvaně ,,kousne, hryzne, zasekne“.

Zde jsou dvě varianty jak tomu předejít:

a) Ze začátku jezdit lehčí překážky, spíše bedýnky a hrany se za čas ztupí samy. Šance ,,kousnutí“ je rozhodně větší na lámaném railu, než na rovné bedýnce.

b) Vzít si pilník a část lyže pod chodidlem (mezi špičkou a patkou vázání) zkusit trochu ztupit, zaoblit. Stojí za zvážení, zda se do snowparku dostanete jen jednou za čas, nebo zde budete trávit většinu času. Pokud máte nové lyže a hned první den jedete nažhavení do skvělého snowparku, naše doporučení zní hrany trochu ztupit. Z vlastních zkušeností se nám zdá, že takto ztupená hrana je kompaktnější a méně náchylná ke zničení. U ostrých hran se někdy po ,,záseku“ na railu vykousne i větší kousek a hrany jsou pak na některých místech více  ,,hrbolaté“, oježděné než jinde. A pokud byste si na tupení hran netroufli sami, je zde možnost lyže odnést do servisu. Nejspíš na vás budou hledět divně proč chcete hrany ztupit. Ale když jim vysvětlíte, že chcete na pásu zbrousit hrany pod vázáním o 45 stupňů, pro servis je to práce na 2 minuty a neměl by s tím být problém. Navíc takto pravidelně stržené hrany se tolik neníčí a je možnost je pak i docela dobře nabrousit zpět.

 

Názory našich top českých freeskierů:

Šimon ,,Simba“ Bartík

 

Lehké zbroušení hran pilníkem dokulata u nových lyžích je určitě věc dobrá, zabrání to prvotnímu zasekávání na railech a taky to dle mého mírně hranu šetří a neudělají se na ní takové zuby. Je to potřeba ale opravdu zakulatit, ne jen seseknout hranu o 45°.

Dan Hanka

 

Když mám nový lyže, většinou je prostě vemu do parku a jezdím. Jen zřídka kdy mám možnost někde sehnat pilník. A když se mi to zadaří, trochu přejedu hrany pod vázáním, nic extra. Jen, abych se vyloženě nezakousnul na první překážce. Potom tomu už nechávám volný průběh.

Vojta Břeský 

 

Dřív jsem si hrany dost pilníkoval, tuhle sezonu jsem ale začal jezdit s ostrejma hranama a je to lepší. Lépe to drží na sjezdovce a po jednom dni na railech se pak jibbuje jak za mlada.