Léto vzhůru nohama – Sezóna v Perisheru

Share

Přemýšlíš už teď, jak to nejlíp udělat, ať nemusíš ani v létě sundávat lyže? Nebo se chceš jen dozvědět, jaký to je lyžovat na druhý straně zeměkoule? Pak je tenhle článek právě pro tebe! Jak se dostat do Austrálie, kde pořídit nejvýhodnější skipass, proč se vyplatí začít řešit ubytování už teď nebo jak vybrat vízum? To vše se dozvíš právě tady.

Hlavní park v Perisheru – Playstation v australské preseason (první polovina Července)


Kam si koupit letenku

Před dvěma lety, jsem se zhruba v tomhle ročním období rozhodla, že se v létě „trhnu“ od klasického skákání do vody a zkusím něco nového. Bylo to ve chvíli, kdy už jsem měla naplánovanou dovolenou v Indonésii, koukla jsem, co je nejblíž a zrak mi utkvěl na Austrálii. Ještě jsem měla čerstvě v paměti letní SLVSH CUP z Perisheru a místní park tak byl jasná volba. Jen tak na zkoušku jsem se podívala na cenu letenek z Bali do Austrálie a ceny začínaly na příjemných 3500 korunách z Denpasaru do Sydney. Relativní blízkost destinací a příjemné ceny letenek jsou ideálním řešením pro všechny milovníky surfu i zimních sportů. Propojení letní dovolené a sezóny v Austrálii je první možností, která se nabízí. Druhou je cesta přímo z Prahy do Austrálie. Co se týká místa příletu, máš na výběr hned několik variant. Nejjednodušší a nejlevnější je přílet do Sydney. Zpáteční letenka mezi Prahou a Sydney nebo Prahou a Melbourne sice vyjde cenově podobně (25 000- 30 000 Kč), ale pokud si neplánuješ půjčit auto, je mnohem snazší se dostat na sníh autobusem (Greyhound) přímo ze Sydney. Ještě je možnost letět do hlavního města Austrálie Canberry, které se nachází pouze dvě hodiny od zasněžených hor, ale to už většinou vyjde dráž a není tam nic k vidění, takže Sydney vychází jako jednoznačný vítěz.

Zažij zimní podmínky v létě
Rider: Barbora Nováková Photo: Maddie Jones


Víza

Spolu s kupováním letenky je třeba vyřídit si vízum. Nejsnazší je letět na klasické turistické vízum udělené na dobu tří měsíců, které lze vyřídit bezplatně a online. Vízum lze za poplatek prodloužit na delší dobu s hranicí délky pobytu na 1 rok. Do Austrálie bohužel zatím není možnost letět na vízum typu „working holiday“, které zná většina lidí ve spojení s Novým Zélandem nebo Kanadou. Pracovní vízum, které je v současné době nabízeno, je bez jasné pracovní vize a místních sponzorů téměř nemožné získat a pokud se do Austrálie neplánuješ přestěhovat ani se nevyplatí o něm uvažovat. Poslední možnost představuje vízum studentské, které většinou svého držitele opravňuje k zhruba 20 hodinám práce na týden, ale musí zároveň studovat (lze i jazykový kurz) a po skončení studia mu zbývá jeden nebo dva měsíce na cestování. Nabízí se tak možnost jet do Austrálie studovat a ke konci pobytu se po ukončení studia přesunout do Sněžných hor. Nejlíp vychází vízum turistické, které ti po vyplnění žádosti přistane na mailu zhruba do dvou dnů.

Pravděpodobně nejoblíbenější rail místních shaperů. Rider: Barbora Nováková Photo: Maddie Jones


Mám vízum a letenku, co teď?

Nejjednodušší část je za tebou. V tuhle chvíli přichází zásadní část a to sehnat ubytko. Jestli chceš strávit sezónu v Perisheru nebo o 20 kilometrů vzdálenějším Thredbu, nejlepším místem, kde bydlet, je městečko Jindabyne. To je centrem všeho kulturního dění, obytnou i obchodní zónou. Airbnb tam téměř nefunguje, o víkendu můžeš v důsledku přetížení zažít pomalejší net a hotely na bookingu začínají na cenách 2500kč za noc. Ať už plánuješ jet sám nebo ve skupině, nejlepší je kvůli velikosti města shánět ubytování s předstihem a to buď ve facebookové skupině „Looking to live around Jindabyne“ nebo na stránkách australských realitek. Pozor pokud cestuješ samostatně – majitelé a pronajímatelé skoro vždy upřednostňují lyžaře plánující celosezónní pobyt. Já sama jsem si poprvé našla ubytování přes zmíněnou facebookovou stránku u australského moderátora na místním SNOW FM za 185 AUD/týden, kde jsem měla pokoj sama po sebe, wifi a sdílený obývák, kuchyň a koupelnu. Moji budoucí přátelé to později zhodnotily slovy „štěstí začátečníka“. Daleko typičtější je totiž pokoj sdílený ve dvou avšak za stejnou cenu. Letos jsem v přesně takovém pokoji bydlela a to za 200 AUD/týden opět s wifi a ostatními sdílenými prostorami. V celém bytě nás ale místo dvou bylo sedm. Na lepší cenu bych se dostala, kdybych v Jindabyne strávila celou sezónu, to jest červen – září. Pokud plánuješ kratší pobyt, týdenní nájem bude o něco vyšší, ale zase většinou nemusíš platit žádné zálohy, takže to ve finále vyjde stejně. Když už jsme u těch cen, 1 AUD se pohybuje kolem 16 – 17 korun, ubytovaní mě tak vyšlo kolem 3 tisíc za týden. Když se zamyslíš, kolik necháš v Rakousku za týden ubytování při průměrné ceně 20 EUR za noc, vychází to dost podobně. Cenově obávaná Austrálie, tak není vůbec tak nedosažitelná, jak se někdy říká.

Lake Jindabyne – I takovéhle výhledy můžeš mít z ubytka


Skipass 

Poslední věc, která zbývá vyřídit před cestou, je skipass. Ten představuje jednu z nejvýhodnějších permic na trhu vůbec.  Epic Australia pass zahrnuje nejen „letní“ sezónu v Perisheru, ale i sezónu zimní v resortech jako je Breckenridge, Keystone, Park City, Vail, střediska v oblasti Lake Tahoe nebo 10 dní ve Whistleru (za poplatek je možno změnit v sezonku do Whistleru) . To vše za 819 AUD (zhruba 13 500 Kč), což je ve srovnání s proslulou „Tirolkou“ (zhruba 20 000 Kč) příjemně nízká cena na to, že zahrnuje dva kontinenty a zimní i letní lyžování. K Epic passu doporučuju za 99 AUD přikoupit tzv. Skitube pass, což je permice, díky které se do Perisheru dostaneš podzemním vlakem ze záchytného parkoviště v půlce cesty na kopec.
O tom, proč se v Perisheru jezdí autem do půli cesty, kde si na to s turistickým vízem vydělat, nebo co s volným časem, který netrávíš na lyžích, se dozvíš v příštím článku.

Klasický den v parku. Rider: Lexi Neilson Photo: Rachel Bock