Letní lyžování se Samem Wallotem

Share

 

Letní lyžování na sněhu je pro nás v Česku něco, co si vyzkouší pouze malá hrstka zapálených lyžařů. Navzdory představě, že se v létě na horách nedá lyžovat, se najde několik středisek, kde to možné je. A za mě musím říct, že mám letní lyžování opravdu rád. Ježdění v lehce rozbředlém sněhu dokáže bejt vážně super pro zkoušení nových triků. A odpolední pohoda na sluníčku má taky něco do sebe.

V tomhle článku se podíváme na lyžování v létě z pohledu švýcarského lyžaře jménem Sampo Vallotton, zkráceně pouze Sam Wallot. Sam je 22 letý lyžař, jehož letním rajónem jsou švýcarská střediska Zermatt a Saas-Fee.
Na lyžích začínal ve svých 3 letech a snowparky drtí již sedmým rokem.

 

Čau Same, jaký je pro tebe lyžování v létě a jak sis to teď užíval?

Ahoj, lyžování v létě je podle mě druhý nejlepší období na lyžování, hned po tom jarním. Můžeš lyžovat v trošce lehkýho oblečení, užívat si to teplo a ten super měkkej sníh pod tvejma lyžema a to já prostě miluju. Taky je super si přivstat a vyrazit do hor už ráno. Na ledovcích je super vzduch a ještě lepší pojezd. Odpoledne si můžeš jít klidně zaplavat nebo zaskejtovat, prostě bomba. A to v létě mají lidi tendenci večer ještě víc kalit než normálně, takže je to win-win situace.

 

Stavíš si i nějaký svoje DIY spoty nebo se spokojíš s parkem?

Většinou si jen užívám a relaxuju v parku. Hlavně využívám toho, co pro nás shapecrew v Zermattu nebo v Saasfee připraví a vybuduje. Tihle kluci se tomu tak moc věnujou a dávají do toho tolik práce, že mi nikdy nepřijde, že bych si musel něco stavět sám. Občas třeba jen lehce upravíme nějakej kicker nebo jinou překážku v parku tak, aby odpovídala naší kreativitě.

 

Je tu něco, co na lyžování v létě máš rád a něco, co nemáš?

Jak jsem již zmiňoval, je to pomalu nejlepší období roku, takže na tom nevidím nic špatnýho. Jediná věc, kvůli který se cejtim trochu vinnen, je to naše zahrávání s obřími hromadami sněhu a ledem na ledovci. Přece jen, je to špatný pro globální oteplování.

 

Mnoho lyžařů v létě cvičí a posiluje, aby byly fit a připraveni na další zimu. Děláš to taky?

Ve skutečnosti ano! Každej den si rád hodinku zacvičím nebo zaposiluju, abych si udržel fyzičku na lyže, nebo ji ještě dokonce zlepšil. Podle mě je dobrá fyzická kondice základem, a to hodně důležitým. Je dost podstatný, abych byl dostatečně silnej na ty obří polety a připravenej na těžký a ošklivý nárazy, když spadnu. Už jsem si odrovnal obě kolena, takže vím o čem mluvím. Ale cvičení je taky zábava, já rád jezdím v létě na skejtu, pomáhá vám to udržet pop, balanc a hlavně to je super zábava s kámošema.

A takhle si Sam užívá léto, když zrovna nelyžuje:

 

Díky za rozhovor, hodně štěstí a měj se.

Já díky a doufám, že jsem ti odpověděl na  všechno, cos chtěl vědět. Bylo mi potěšením s tebou tenhle rozhovor udělat a taky hodně štěstí.

 

Na svém vimeu má Sam několik super editů, které bys neměl opomenout.