Letní lyžování – „mrazák“ v Bispingenu

Share

Ahoj, tak v první řadě je asi slušnost, se představit. Jmenuji se Pavel Pleskač, pocházím ze severočeského Žatce a nejblíže to mám do Krušných hor, kde jsem se poprvé postavil na lyže. Lyžování mě spoustu naučilo a ovlivňuje můj život a já se ti zde čas od času pokusím předat zkušenost, inspiraci, nebo jen náhled do světa freeskingu, jak to vidím já. Tak snad tě to bude trochu bavit.


Zima už je v Čechách dávno za námi, léto nastupuje v plný a nebere si servítky . Většina freeski populace se z hor přesouvá k vodě, spolu s tajícím sněhem. Wejky, surfy, plavky, biky, treky, barová turistika.. to je teď v kurzu. A pokud tě zevling u vody nebaví nebo by jsi prostě radši drtil park i přes léto, tak nezoufej, možnosti v tomhle století už jsou a já Ti jednu z nich, v tomto článku představím.

Stručně o možnostech

Skoky do vody/molitanu: Asi nejlepší, nejbezpečnější a nejrychlejší způsob, jak se naučit nové triky na skoku. V čr máme skoků do vody a molitanu hned několik.

Ledovce: Uprostřed léta, máš také možnost navštívit několik ledovců s kvalitním snowparkem. Nejbližší je asi Dachstein v Salcbursku, dále stojí za zmínku švýcarský Zermatt a Saas fee.

Haly: Další variantou jsou haly (mrazáky) s uměle vytvořeným svahem, který je pokrytý umělým sněhem. V Evropě, převážně v Německu a v Holandsku, je také několik mrazáků, jejichž součástí je snowpark a já bych se v tomto článku věnoval té, kde to myslí se snowparkem vážně, je z čr jednou z nejdostupnějších a mám s ní vlastní zkušenost. Řeč bude o Snow Dome Bispingen.

 

Proč radši do haly, než na ledovec?

Ptáš se možná, proč se zavírat do mrazáku, když můžeš shredit letní ledovcovej park v tričku a v šortkách, pod sluncem s kulisou okolních horskejch hřebenů. Všechno má svý klady a zápory. Jednou ze zásadních výhod lyžování v hale je nepochybně to, že klima a podmínky uvnitř haly, nejsou ovlivňovány změnami počasí (pochopitelně).  Takže když plánuješ trip, neřešíš počasí, protože na tebe nezaprší a ani se ti nestane, že by lanovka (ano, čteš správně, ve Snow Domu je lanovka) byla mimo provoz, z důvodu silného větru. No a samozřejmě se od konstantního klima uvnitř haly odvíjí i kvalita sněhu, čili ráno nepřijedeš na totální led a za pár hodin neshredíš kaluže vody z tajícího sněhu. Další výhohodou mrazáku oproti ledovci je denní provozní doba. Od pondělí do pátku, je hala otevřená od 13:00 do 21:00, v sobotu dokonce od 9:00 do 21:00!

Snow Dome

Hala byla otevřena v roce 2006, zhruba čtyřicet kilometrů jižně od německé metropole Hamburg.

Jak se dopravit

Z Prahy až do Bispingenu se jede samozřejmě jak jinak než po autobahnu. Nabereš směr Drážďany, Lipsko, Magdeburg, Hannover a po zhruba 6 hodinách i s kolonami, jsi v cíli. Hala leží přímo u dálnice. Parkoviště před halou je samozřejmost.

Ubytování

Co se týče ubytování v bezprostřední blízkosti haly, tak máš dvě možnosti. Buďto si pronajmout luxusní srub s terasou, televizí, kuchyní, wc a koupelnou pro až 6 osob. Pronájem chatky se pohybuje od 155 až po 200 euro za 4 noci. Nebo můžeš složit hlavu v kempu přímo za halou ve stanu, pod širákem nebo jak je libo. Já osobně doporučuji nocovat v kempu spolu s větší částí návštěvníků haly. Kemp je zdarma, a pokud zrovna neprší nebo nemrzne, tak nic nenahradí pohodovou atmosféru pozdně večerního táboráku s ostatními kempery a kemperkami .J Nepochybně najdeš nějaké ubytování ve zhruba dva kilometry vzdáleném Bispingenu.

Skipass

Cena skipasu pro jeden den v hale, tě vyjde na 37 éček. Ale pochybuji, že sem někdo pojede kvůli jednomu neb dvěma dnům ježdění a pokud snad ano, pevně věřím tomu, že se sem bude chtít vrátit a poté se vyplatí využít skvělé nabídky tří-měsíčního skipasu za 129 Euro!! A to se vyplatí!

Strava

Dosyta nabaštit se můžeš buďto přímo v restauraci v hale, ale počítej s meníčky od 10 Eur a výš. Další variantou je asi třista metrů vzdálený Macdonald a Kebap. Pro pivko a maso na gril, si budeš muset dojet do Bispingenu, kde je například Lidl s velmi přijatelným poměrem kvality k ceně potravin.

Vybavenost haly a služby

Každému se někdy stane (mně pravidelně), že nechá půlku věcí doma. Nemusíš zoufat, přímo v hale je malý krámek se sportovním vybavením, jako jsou hůlky, kulichy, brýle a snad i nějaké oblečení. A samozřejmě půjčovna lyží a snowboardů. Jen nevím, zda zde půjčují i freeski. Ski servis tu také najdeš. A buď své miláčky svěříš do rukou profíkovi nebo se s profíkem domluvíš a zmažeš si to po svým.J Cestuješ li s ratolestmi nebo s bábovkou, toužíc zkusit první obloučky, žádný problém, svah je pro začátky ideální a o skills se postarají místní instruktoři. Převléct a uložit věci si můžeš do skříněk v suterénu, kde najdeš také sprchy a wc.

Svah a snowpark

A dostáváme se k tomu nejdůležitějšímu. Svah je dlouhý třista metrů, široký sto metrů a rozdělený do tří částí: Snowpark, sáňkařská dráha, sjezdovka, které jsou obsluhovány šesti sedačkovou lanovkou zprava a vlekem zleva. O Snowpark se stará parta okolo rakouského freeskiera Torge Nagela, kterého můžete znát například z filmů rakouské party Freeski crew. K dispozici máš přibližně 22 překážek všech velikostí a tvarů od beden, jeklů, trubek, pyramid, vystřelováků, schodů až po malý skok/corner. Setup parku je v průběhu sezony několikrát změněn. Náskoky jsou vždy kvalitně upraveny a i v průběhu dne rešejpovány. Park je upraven každý den rolbou. O park je zde jednoduše velmi dobře postaráno. Ve videu je aktuální setup!

 

Apres ski aktivity

Po dvanáctihodinovém ježdění v parku se najdou i tací, kteří se jdou dorazit do mini rampy přímo před halou. Ostatní, když je pěkné počasí, jdou k přírodnímu koupání asi patnáct minut pěšky na opačné straně dálnice, kde si můžeš půjčit také čtyřkolky nebo si projít lanovou dráhu. A nemusíš přebíhat přímo po dálnici, protože v blízkosti je podchod. Přístup k Wifi je uvnitř haly. Helso získáš na recepci. Bezkonkurenčně nejoblíbenější apreski aktivitou, se za našich návštěv stal okruh pro motokáry Ralf Schumacher original, asi pět minut autem od haly (přímo u macdonalds). No a jak jinak strávit day off, než výletem do Hamburgu.

Akce

Mimo různých shootingů, stojí za zmínku akce Summer feast! Která se tradičně koná na přelomu července a srpna. No a jedná se jednoduše o speciální park setup, shootingy, závody, dj’s, párty, grill a všechno, co k tomu patří. Přesvědč se v přiloženém videu.

 

Závěrem

Je pravda, že většina lidí před první návštěvou „mrazáku“ ohrnuje nos. Radši by se slunili na ledovci a kdo ne, že jo. Jenže ono to má své kouzlo. Nikdy nikdo, koho jsem do Bispingenu vzal s sebou, neodjížděl zklamaný. Naopak, s úsměvem od ucha k uchu a s tučnou trikovou zásobou. Sice si v hale moc nezaskáčeš, ale to je asi jediné větší mínus. Já se do haly velmi rád vracím a poslední roky nejen já, ale i například SLVSH crew okolo Matta Walkera, BUNCH crew a top rideři, jako Will Wesson nebo Swiss freeski team. To myslím, už o mnohém svědčí. Ale každopádně nejlíp uděláš, když vezmeš partu a pojedeš se přesvědčit sám. Snowpark je v plný parádě již od druhého června a čeká na to, až mu naložíš!

Sociální sítě

www.snow-dome.de

Facebook – Snowpark Bispingen

Instagram – Snowparkbispingen