Jirka Paták – jak se žije v Kanadě

Share

Jirka Paták a Saša Koula si plní sny. Na rok odjeli do Kanady, kde lyžují, pracují a také mají v plánu cestovat. Přečti si inspirativní vyprávění z ruky Jirky Patáka alias Patyse.

,,Lyžování, lezení, surfing a tisíce kilometrů divoké přírody.”

,,O Kanadě jsem přemýšlel už dlouho. Hory a příroda je to, co mě sem táhne. Lyžování, lezení, surfing a tisíce kilometrů divoké přírody, která ti bere dech. Každý má volbu vybrat si svojí cestu. A my se rozhodli jít si za svým snem a vycestovat do Kanady. Přestat se honit ve víru ,,velkoměsta” a raději vyrazit do přírody, která nám dává nespočet pozitivní energie.  


Domluvili jsme se se Sašou Koulou, že bychom mohli požádat o roční WH víza (working holiday, pozn. red.) a procestovat Kanadu. Tak nějak to klaplo a my najednou letěli z Prahy přes Lisabon, Toronto až sem do Vancouveru. Našli jsme ubytovaní v NorthVan (North Vancouver, pozn. red.), je to severní pobřeží Vancouveru, které je blízko k horám. Na bydlení asi nejlepší část města, pokud máš pouto k přírodě.

Vancouver mi přijde geograficky pěkně položené město, máš tu vše hned za barákem – oceán, příroda, hory. Kanada je tak obrovská, že je těžké se rozhodnout, kam přesně bys chtěl letět. Je tu určitě spousta dalších míst, kam by stálo za to se podívat, ale my jsme začali právě tady. Po dvou měsících v Kanadě za námi doletěly holky, takže nyní jsme tu ve čtyřech. Práce je tu spousta, staví se na každém rohu, my jsme začali instalovat Sprinklers fire protection system (požární rozprašovače, pozn. red.).

Bydlíme asi 2 minuty od nájezdu na dálnici Sea to sky Highway. Říká se, že je to jedna z nejhezčích cest na světě. Sedneš do auta a už to valíš směr Squamish, Whistler, Pemberton. Whistler je zhruba hoďku a čvrt cesty od nás. Na lezení a powder jsou super například lokace Duffy lake, Garibaldi provincial park, Callaghan Valley, Whistler, Squamish, Mt. Baker Washington state, Skaha, Canadian Rockies, Banff , Canmore, Jasper, a samozřejmě prašanovej ráj Revelstoke, kam máme v plánu taky zajet.

Určitě je dobré pořídit si auto, protože některé lokace jsou trochu z ruky.
My jsme vykšeftovali Pontiac Montana SV6. Vzadu máme udělanou postel na spaní a pár věcí v kufru na kempování. Pokud jsi trochu pankáč, tak to bohatě stačí a nepotřebuješ obytňák za milion. V létě máme v plánu Tofino, krásná surfová oblast na Vancouver Islandu, spousta spotů na naučení a když přijde ten správný swell, tak začnou chodit i ,,baráky”. Na podzim se pak chystáme na trip přes Albertu na Aljašku a pak po západním pobřeží zpátky do Vancouveru. 

Zpátky k lyžování. Jeden ze tří kopců tyčící se nad Vancouverem se jmenuje Grouse Mountain (1200 m.n.m.). Napravo od něj je Seymour Mountain a nalevo Cypress Mountain.

Na vrchol Grouse Mountain se dostaneš rakouskou Doppelmayr gondolou, která pojme 100 lidí. Z vrcholku je super výhled na celý Vancouver a za dobré viditelnosti je vidět až do Ameriky, třeba na Mt. Baker ve státě Washington.

No dost keců o geografii a back to the park.


O snowparky Grouseparks na hoře Grouse Mountains se stará pohodová bandička shapers, kteří za to umí vzít.
Park je rozdělený do 4 sekcí: Easy lajna pro začátečníky, Woodpark ze dřeva, Sidecutpark je dlouhá sjezdovka ve tvaru S, kde jsou překážky poházené po celé její délce. A v neposlední řadě je tu ještě hodně kreativní 500 metrů dlouhá Jibline.

Letos nebylo moc sněhu na skoky, ale nakonec jsme se dočkali a 30. března nám postavili Pro line na vedlejší sjezdovce – dva skoky v lajně 14 metrů a 16 metrů table, nic velkýho, ale byli jsme za to rádi :)). Za dobrých sněhových podmínek tu najdeš 3 kickers v lajně 15/17/19 metrů.

Nad Vancouverem zima už pomalu končí (článek vychází se zpožděním pozn. red.) a my se přesouváme na jarní shredy do Whistleru kde nás čeká nadupanej Spring set-up. 

Díky a seeyaa z pozalouže”