Jak na první skok na lyžích

Share

Skákání k freeskiingu neodmyslitelně patří a proletět se na pořádném skoku, pokud vše děláte dobře, je ta nejlepší možná věc – tedy, minimálně jedna z nejlepších. Rozjet se ale na první větší „kicker“ může být poněkud stresující záležitost, a proto není od věci, rozebrat si nějaké základní kroky, které je třeba mít v hlavě. Jak tedy na první skok?

1) rychlost

Jednou z nejdůležitějších věcí, kterou je třeba „vychytat“, je rychlost, jakou se na skok rozjíždíte. Sotva byste si totiž přáli takový skok přeletět. Nicméně dopadnout na „table“ (prostor mezi skokem a dopadem – téže „placka“) nebo na hranu také nemusí být zrovna příjemné. Nejlépe uděláte, když se na rychlost poptáte někoho, kdo už skáče nebo budete chvíli „skokany“ pozorovat. Vždy se snažte zapamatovat si místo, ze kterého se rozjíždíte a kolik případných obloučků před odrazem děláte (ze začátku by ovšem bylo ideální rozjíždět se pouze rovně).

Rovný nájezd, nohy na šířku ramen

2) odraz

Skákání ovšem není jen o tom se na skok rozjet, nýbrž se z něj i odrazit. Možná si říkáte něco jako „ne asi“, „co to mele?“ apod. Avšak odraz je vedle rozjezdu další, neméně důležitý faktor, nad kterým by se měl lyžař zamýšlet. Bez odrazu se vám totiž může stát, že vás skok tzv. „plivne“, což může skončit (zvláště u větších kickerů) půlkou „backflipa“ a následnou návštěvou u lékaře. Paradoxně, čím větší je skok, tím spíše se musí člověk odrazit. Již zhruba deset metrů před odrazem byste měli jet na skok pouze rovně, tzn. bez zatáček a brždění. Odrazit se pak chcete jak nohama, tak ramenama (především ta hrají hlavní roli) vzhůru. Pokud ve vzduchu zjistíte, že se nakláníte na jednu stranu, chyba je na 90% právě ve vašem odrazu. Nejčastěji se jedná o to, že se člověk odráží pouze z jedné nohy nebo při něm pouští jedno rameno níže než druhé.

Odraz vytahujeme rameny a hrudníkem nahoru. Nohy jsou propnuté.

3) dopad

Usnout na vážkách by ovšem člověk neměl ani na dopadu, protože i takové „lehké přilehnutí“ by vám mohlo pokazit dojem z celého triku. Proto je nutné zůstat zpevněný, dopad ztlumit v kolenou a snažit se trick odjet za všech okolností.

Celou dobu letu sledujeme dopad.

4) grab

Pokud zvládáte bez větší námahy odjíždět všechny vaše pokusy a máte rychlost vyměřenou tak, že vždy dopadáte zhruba do stejného bodu, proč se ve vzduchu nezačít hýbat? Přišel tedy čas na nějaký ten „grab“ (uchopení lyže ve vzduchu). Ze začátku je nejjednodušší vybrat si grab, se kterým jste se už nějakým způsobem seznámili (na malých skocích nebo třeba na trampolíně). Pokud však tápete, doporučili bychom například klasické „safety“ (chycení lyží  ze strany). Hlavní při chytání grabu je načasování. Nesmíte pro něj sahat příliš brzy. Nejprve se chcete „vytáhnout“ ramenana do výšky a až v bodě, kdy v podstatě už začínáte padat, teprve chytáte grab. Tím pádem nenarušíte trajektorii letu a budete si svůj „air time“ opravdu užívat.

První polovinu letu pouze vytahujeme tělo nahoru, až nyní by byl správný čas přikrčit nohy k tělu a chytnout grab.

Doufáme, že vám článek pomohl a přejeme příjemný „polet“.

Naučte se i jak na první bednu nebo jaké jsou druhy skoků ve snowparku.