Historie freeride soutěží

Share

Dnes chápeme pojem freeriding jako jízdu v hlubokém sněho mimo vyznačené tratě. Avšak naši předci si pouze chtěli usnadnit přesuny zimní krajinou. Na botu si připevnili kus latě a po chvíli zjistili, že jim to nejen pomáhá, ale že sjíždění svahů je i zábava.

Už po roce 1930 se Francouz Emile Allais a jeho banda horských šílenců motala kolem Mt Blanc a Chamonix a vymýšleli, na tu dobu, dost bláznivé sjezdy. S výbavou, kterou si v dnešní době ani neumíme představit. Emile Allais se taky zasloužil o strojově upravované svahy a byl i u zrodu mnoha středisek ve Francii, Americe a v Chille.

Trvalo to až do nějakých 70. let, kdy se veškeré lyžařské vybavení podstatně zlepšilo a freeriding přitáhl celosvětovou pozornost. Stalo se tak i díky legendám jako byl Švýcar Sylvain Saudan (to on dal lyžování techniku skákaných oblouků v extrémně prudkých svazích), Patrick Vallencant, Bruno Gouvy a Jean Marc Boivin. Ti hranice freeridu posunuli na uplně jiný level. Američané v čele s Billem Briggsem z Montany a Stevem McKinneym z Californie v tu dobu však také nebyli pozadu. Mimochodem, Steve McKinney jako 1. na světě v roce 1978 v Chile překonal na lyžích rychlost 200km/h.

Píše se rok 1980 a v Americe se objevil všem známý pankáč Glen Plake a s ním Scott Schmidt. Ti 2 měli dost nekompromisní styl. S filmařem Gregem Stumpem dali v roce 1988 hlavy dohromady a vzniklo legendární skimovie The Blizzard of Aaaah’s, které připravilo půdu pro zahájení prvních freeride soutěží.

A začátky soutěží? První World Extreme Ski Championships (WESC) bylo pořádané na Aljašce, v pohoří Wasatch. Tyto závody způsobily celkem velký nárůst nových profi freeriderů. Organizátoři pojmenovali inaugurační soutěž v roce 1991 Who’s Who of modern freeriding, kterou jako první vyhráli Doug Coombs a za ženy Kim Reichhelm.

Mezitím Evropané, především Francouzi a Švédi, pilovali svou techniku na často nedostupných svazích okolo Mont Blanc. To vše se změnilo v okamžiku, kdy zjistili, že se v Americe objevují soutěže a začali se jich také účastnit. V roce 1999 vystoupal na stupeň vítězů WESC první evropan – francouzský teenager Guerlain Chicherit. Povedlo se mu tak porazit svého mentora Seba Michauda. (Dnes si lidé Guerlaina Chicherita spojí spíše s rallye závodníkem a se šílencem, který první na světě skočil s autem backflip). Chicheritovo vítězství nakoplo mladé evropany ještě víc a v Evropě se freerideři objevovali jak houby po dešti.

Závody The Freeskiing World Tour, nyní  Freeride World Tour, vznikly asi o deset let později. V tu dobu se začaly objevovat legendy jako Shane McConkey, Ingrid Backstrom a Griffin Post.


Dnes je freeride podporován „pyramidou“ rozvojových programů pod vedením Freeride World Tour. Freeride World Qualifier a Freeride Junior Tour jsou navrženy tak, aby podpořily růst sportu v základních podmínkách. Klub FWT je navíc realizován ve spolupráci s lyžařskými školami v celé Evropě. Kromě České republiky…

World Tour (FWT)

FWT je celosvětový okruh freeride snowboardingu a lyžování s nejlepšími jezdci na světě, kteří se probojovali Freeride world Qualifier nebo dostali divokou kartu. Jako letos Tanner Hall.

Freeride World Qualifier (FWQ)

Světový kvalifikační okruh je určen k rozvoji talentu a dovedností začínajících sportovců. Jezdci získávají body prostřednictvím 60 akcí po celém světě (včetně 40 v Evropě). Systém skóre je založen na hvězdném žebříčku kvalifikačních událostí (1-4 hvězdičky) a regionu události: region 1 (Evropa, Asie a Oceánie) a region 2 (USA, Kanada, Chile a Argentina)


Freeride Junior Tour (FJT) a Freeride Junior World Championships (FJWC)

Tento okruh je určen mladým sportovcům mladším 18 let, aby zde rozvinuli talent a podpořily účast mládeže ve sportu. Důraz je kladen také na prevenci úrazů, bezpečnost a pochopení horského prostředí.

Klub FWT

FWT spolupracuje s lyžařskými školami, aby poskytovaly odborné znalosti a sdílely  freeride s jezdci všech věkových kategorií. Strukturované organizací FWT, tyto školy nabízejí programy trvající od jednoho dne do týdne.