Giorgia Bertoncini – rozhovor s lyžařkou, které bys měl věnovat pozornost

Share

Před dvěma týdny jsme sdíleli video téhle talentované Italky. Dnes ti s ní přinášíme rozhovor, ve kterém rozebíráme její odklon od závodění. Pokud je ti bližší cesta stylu a natáčení nebo se chceš dozvědět něco o tom, jak vypadá současná holčičí freeski scéna, rozhodně čti dál!

Giorgia Bertoncini

Ahoj Giorgio, mohla by ses rychle představit našim čtenářům?

Jsem 24letá holka z malého města na severu Itálie. Miluju lyžování, umění, jídlo, párty a sporty obecně (částečně taky proto, že chození na párty je podle mě taky druh sportu).

Hodně lidí tě zná z instagramu jako stylovou freeskierku, ale já vím, že máš za sebou i kariéru v boulích a poslední dobou je možné tě potkat na sjezdových lyžích. Jak se ti daří kombinovat všechny disciplíny a která je ti vlastně nejbližší?

Pravdou je, že se snažím lyžovat jakýmkoliv dostupným způsobem. Když mi byl dvanáct let, začala jsem se věnovat jízdě v boulích. Milovala jsem to, ale postupem času jsem se chtěla naučit víc triků. Přeci jen v té době holce stačila odjet trojka a backflip a větší nároky se na ni nekladly. Pak jsem objevila freeskiingu a hned mi bylo jasné, že jsem našla, co jsem hledala. Ale i tak jsem dodnes vděčná za to, co jsem se při jízdě v boulích naučila.

Co se týká sjezdového lyžování, s tím jsem začala až letos, abych se mohla stát plnohodnotným lyžařským instruktorem a hned jsem se do něj zamilovala. Překvapilo mě, že je to sport, kterej je v mých očích srovnatelně „šílenej“ s freeskiingem. Zažívám tam chvíle nabitý adrenalinem a zbožňuju to. Dokonce si myslím, že pokud budu mít příležitost, zkusím si i závodění.

Přesto všechno je freeskiing mojí největší vášní a skoro by se dalo říct posedlostí.

Máš pocit, že ti kombinace disciplín pomáhá i v parku?

Určitě. Myslím si, že klíčem k tomu, aby si na lyžích mohl dělat cokoliv chceš je být dobrým lyžařem. Jízda v boulích a sjezd mi daly spoustu zkušeností, které využívám v parku a dokonce mě motivují k tomu, abych se zlepšovala. Stoprocentně to na sobě cítím.

Když jsme u té kombinace disciplín, musím se zeptat jestli tě láká i freeride? Vím, že jste dobré kamarádky s Ariannou Tricomi, která momentálně kraluje Freeride world tour.

O freeridu doslova sním. Vždycky říkám Arianně ať mě vezme s sebou do prašanu. Pravdou je, že nejdřív musím nasbírat víc zkušeností. Arianna je hodně rychlá a nejsem si jistá, jestli bych jí stačila. Určitě to ale patří mezi moje budoucí plány.

Jak jsi na tom se závoděním?

Závodila jsem dlouho a to nejdřív v boulích a později i ve slopestylu. Bohužel mě přitom potkalo hodně zranění, které vedly k tomu, že jsem skoro na čtyři roky musela s lyžováním úplně přestat. Tím jsem přišla o kvalifikaci na olympiádu, o národní tým a později i sponzory, takže jsem pak ani neměla způsob, jak se k závodění vrátit.

Jakým způsobem změnily tyhle zkušenosti tvůj pohled na lyžování?

Než jsem se zranila, byla jsem hodně motivovaná závodit a soustředila jsem se vždycky na to, abych se naučila velké a těžké triky. Hodně a často jsem riskovala. Po několika zraněních kolene se do mého lyžování nejdřív vkradl strach, který mi ale umožnil zaměřit se i na jiné aspekty lyžování. Prioritou se stal styl a začala jsem se spíš učit triky, které jsem sama chtěla umět místo toho, abych se učila triky, které jsem si myslela, že mi pomohou k lepším výsledkům. Víc než když předtím teď lyžuju sama pro sebe a to mě dělá šťastnou a taky se to podle mě odráží na mém lyžování.

Mohla bys mi říct, jak na všechny tyhle změny reagovaly tví sponzoři a jak to s nim momentálně máš?

Haha sponzoři. Nemůžu ani předstírat, že nějaké mám. Po několika zraněních ode mě všichni odešli. Pokud nezávodíš je dneska složitý najít si sponzora a zvlášť když jsi holka.

Nicméně mě podporuje lokální freeski tým, který jsme loni založili s kámošema. Jmenuje se Foppolo Freestyle a pomáhají mi hlavně s vybavením na lyže, za což sem moc vděčná. Já s nima chci do budoucna na oplátku spolupracovat jako trenér. Nesmím zapomenout na OutOf Snow, což je italská značka brýlí (za, kterou jezdí i náš Šimba pozn. red.) Ti mě podporují, i když nezávodím. Líbí se jim, jak lyžuju a oni se zas líbí mě.

Plánuješ se k závodění někdy vrátit nebo by ses raději soustředila třeba na natáčení?

Pořád jsem sice hodně soutěživá, ale abys mohl závodit, musíš podle mě být atlet a já už se za něj nepovažuju. Navíc mám pocit, že se holky v posledních sezónách o dost posunuly a jak se říká, ujel mi vlak. Takže bych se ráda přesunula k filmování. Podle mě je to pro holky zatím nevyužitej prostor. Taky sním o lyžařským tripu do Ameriky s holkama. Uvidíme, nápadů a plánů mám hodně.

Rosina Friedel a Giorgia Bertoncini

Co si myslíš o stavu ženského freeskiingu v současnosti?

Myslím si, že holky jdou správným směrem. Jsem z toho nadšená. Vidím hodně mladých holek, který maj skvělej styl nebo dávaj těžký triky. Už není potřeba koukat jen na to, co dávaj kluci. Vidím víc a víc holek, který inspirujou jiný holky a to je skvělý. Také, částečně i díky Rosině (první ženská finalistka Super Unknown pozn. red.), snad brzo uvidím víc holek ve streetu.

A na závěr, kde ty sama bereš při lyžování inspiraci?

Díky instagramu mě inspiruje spoustu lyžarů a snowboarďáků z celého světa, ale moje hlavní inspirace je určitě the Bunch. Pořád mám ale na čem pracovat, abych se jim aspoň trochu přiblížila.

Díky za rozhovor a doufám, že se brzo potkáme někde na svahu!