FACE2FACE: Martin Moudrý x Vojta Břeský

Share


 

Představujeme vám novou rubriku face2face, kde se budou ptát jezdci jezdců nebo lidí pohybujících se po česko-slovenských kopcích. Úvodních 5 otázek položil benecký Martin Moudrý a na paškál si vzal jednu ze současných nejvýraznějších tváří naší scény – Vojtu Břeskýho z Brady-Rybníčku.

Martin Moudrý, foto: Radek Sieber

MM:Čus, Vojcku, na to, jaký jseš pořád ucho, už se na český freeski scéně pohybuješ pěkně dlouho. Začínal jsi už tak před 10 lety, co tě k tomuhle sportu dostalo a naopak co tě u něj furt drží?

VB:Dostal jsem se k tomu přes bráchu, který jezdil do snowparku na Mísečky. Nejdřív jsem se učil s tátou lyžovat na sjezdovce a pak jsme se chodili na bratra koukat. Pak jsem jednoho dne začal flirtovat s bedýnkama v parku a od tý doby jsem s lyžemi nerozlučnej pár.

Už docela chvíli objíždíš na lyžích slušnej kus světa a vidíš scény v různejch zemích. Když porovnáš třeba Rakousko, kde jezdí v parku hrozně lidí a českou scénu, kde se nás motá pořád pár, kde vidíš rozdíly? Je to jen o penězích na permice nebo i o přístupu lidí a sponzorů v tomhle sportu?

Nemyslím si, že by to byl problém peněz. Spíš otázka lokace. Když se podíváš do Rakouska (alpská země), tak každej druhej umí lyžovat =  víc lidí, co se zajímá o různý odvětví lyžování.

Vojta Břeský, Mammoth, foto: Lukin Mikula

Když ses učil na Kačáku ve Vrchlabí první trojky, doufal jsi někdy, že to dotáhneš k dablům a účastí na městskejch BigAirech? Jak moc ti v tom pomohlo okolí a co bys doporučil mlaďákům, kteří se chtěj vydat stejnou cestou?

Tyjo… V tu dobu jsem ještě ani nevěděl, co to Bigair je. Vůbec mě nenapadaly myšlenky typu double cork nebo olympiáda apod. Prostě jsem jel a bezhlavě sebou na tom Kačáku škubnul a hrozně jsem se u toho bavil. Nejvíc mě pomohla rodina, podporoujou mě snad ve všem, co dělám, za což jim děkuju převelice. Poradit? No… Přemýšlejte nad věcmi, než je uděláte (ať jde o cokoliv) …

Chceš se věnovat čistě parkovýmu lyžování a závodům nebo tě víc láká cesta univerzála park/street/backcountry třeba i na úkor toho, že bys to nedotáhl na olympošku nebo k jiným velkým závodním úspěchům?

To nějak neřeším. Park, urban i prašan. Každá z těch věcí má něco do sebe a každá z nich ti pomůže, aby si byl lepší lyžař.

Kolik času věnuješ jinejm aktivitám (škola, kalby, posilka,…)? Myslíš, že bys něčego z toho měl přidat nebo ubrat?

Ne málo, ale hodně taky ne. Dost času jenom prostě tak blbě čumim.

Bonus: 3 nejlepší songy na ježdění (popravdě, žádný hraní na gangstera)

N.W.A.- Straight outta Compton

Tupac- Changes

Ale samozřejmě si i rád pustim třeba StudenýPřehrání (Coldplay) nebo Jimmyho rozhovor.

 

Koho si zvolil Vojta na svých 5 otázek se nechte překvapit, je na co se těšit!