FACE2FACE: Jiří Volák x Maty Vránek

Share

Já na bráchu, brácha na mě. Tak by se dal v posledních dílech popsat náš seriál face2face, kdy se ptá jedna česká legenda další legendy. Dneska Dědek na pár otázek vyzval možná nejznámnějšího českýho freeskiera – Matyho Vránka.

Co tě k freeskiingu přivedlo a pamatuješ si na ten první impulz? U mě to třeba jasně byl plakát JF Cussona na lyžích Salomon 1080, který mám na skříni dodnes.

Maty a zdravící Pijenč

Na úplně první dotek s freeskiingem si přesně nepamatuju. Každopádně x let zpátky jsme společně s Dalasem (Roman Dalecký – pozn. redakce) a rodičema jezdili do Alp. Pamatuju si, že ve Francii (řekl bych, že v Les Arcs) jsme jednou viděli exhibici, kde kluci sázeli beka, 360 a hlavně měli twintipy. Bylo to v době, kdy jsme jezdil na lyžích z bazáče, nosili Okule brejle a měli svítivý kombinézy s tučným nápisem Freestyle nebo tak něco. Od tý doby jsme provokovali veškerý muldičky a nerovnosti, co jsme na sjezdovce potkali. Taky si pamatuju, jak jsme na Kaprunu asi v mínus dvaceti večer co večer stáli venku před místním Instersportem a zatímco se naši na ubytko nalejvali, my s Dalym čuměli furt dokola do zlbnutí na kultovní Ski Movie od MSP, který tady promítali.

Co tě pořád u lyžování drží a co děláš proto, aby jsi to fyzicky zvládal v tomhle věku?

Je pravda, že když se juknu na datum narození, tak mi z toho rašej šediny. Třicítka dávno na krku. Naštěstí bez sportu bych hebnul. Pravidelně aspoň jednou týdne si jdeme s klukama zahrát fotbálek a dokonce jsem začal kopat za jednu vísku u nás u Jablonce – takovej klasickej Jirka Luňák styl. Akorát na to nemám moc času… V létě chodím dost běhat, dáš si sluchátka a pohoda. Do posilky nechodím, páč nemám žádny tričko s nápisem Workout nebo Train Hard a umím si namíchat jedině cuba libre a ne protejnovej šejk. Pravda je ale spíš taková, že sport mám spojenej s přírodou, takže zavřít se v místnosti a tam hekat není pro mě. Rád bych taky začal víc jezdit na kole. Má to ale teď jeden háček. Nemám kolo…

Maty na Stubai dokazuje, že nepatří do starýho železa, foto: Matej Slavik

Jak vnímáš posun v závodním freeskiingu od těch dob, kdy jsme s tím sportem začínali?

Haha. To prostě nejde srovnávat. Pár let zpátky nikoho nenapadlo, že budou nějaký dably. Pak zas všichni kroutili hlavou nad triplama a už máme v tricklistu i quad cork. Pokrok prostě nazastavíš a závodní freeskiing je prostě o těhlech strašných motanicích a mě baví sledovat, co jsou ty mladý ročníky tam schopný umotat. Naštěstí ale kdyby tě z těch šílenejch rotací bolela hlava, tak si vždycky můžeš zajít do parku poshredit s kámošema. V tom je náš sport krásnej… Já když třeba začínal závodit, tak 720 nebo dokonce cork 720 byl trik, kterej dělalo pár vyvolených. Revert nebyl žádnej průser. Prostě chill. Teď už si 720 dávaj ani ne patnáctiletý kluci jen tak na rozjezd, takže je asi jasný, proč už nezávodim…

Když už jsme u těch závodů, tak nadcházející Olympijáda bude jedna velká řežba a přehlídka triplů. Co od toho závodu očekáváš ty a kdo je pro tebe největší favorit v mužské rampě a slopestylu?

Maty nezvykle v prašanu

Na Olympiádu se fakt těšim! Čtyři roky zpátky jsem nejprve brblal, že se k tomu freeskiing upsal, ale teď jsem asi malinko otočil. Jsem hodně zvědavej, co parta Schneestern postaví za trať. Po loňským testovacím Svěťáku a nákresech to vypadá na hodně hravou srandu, tak jsem napjatej, jestli tam budou obří mohyly jako v Soči nebo spíš něco originálního. Jestli to skoky dovolí, tak triply tam určitě budou lítat až za roh a čekám, že triplák do tripláka padne. Nejvíc věřím Henriku Harlautovi, kterej má formu jak mentál. Velká škoda, že chybí Jossi Wells. Rampu bych přál Torinu Yater-Wallacovi, ale podle mě zlato uzme jeden z dvojky David Wise a Alex Ferreira. Ty maj teď nejvíc našláplý jízdy. A taky dost vyhlížím bábovky. Doufám, že se dočkáme tupláků ve slopestylu.

Jak to vnímám tak ty jsi tváří webové stránky freeride.cz/ski, tvůj slovník při psaní článků je vytříbený a často pobaví, kde bereš inspiraci a co tě motivuje k tomu dávat do freeride.cz tolik energie?

Stubai opening, foto: Matej Slavik

Nejdůležitější je, že je to můj koníček, žádná práce. Proto to dělám čistě pro radost. Nikdy jsem nebyl a ani nebudu nejlepší jezdec, ale takhle mám pocit, že jsem na naší scénu něčím přispěl. Nemám psa, holku ani děti, takže veškerej volnej čas a energii můžu pumpovat do lyžování. Vlastně FR.cz je takový moje dítko. Nikdo mě nijak vůči tomu neomezuje, ani nepřikazuje, co mám nebo nemám psát a dělat. Jsem tam svým pánem. Nejsme žádnej web, kterej by se věnoval Zemanům, medicíně nebo radil jak správně vyplnit daňový přiznání, a proto to taky píšu trošku hulvátským způsobem, jak mi to jde přes hubu nebo spíš přes klávesnici. Lyžování je hlavně zábava a v tom duchu se snažím víst i články. A inspirace? Stačej věci a lidi okolo, prostě život. Z toho někdy lezou tak neuvěřitelně dementní příhody a situace, že se to píše samo :D.

Jak se ti vstává po párty a kolik si jich tak za zimu dáš? U mě už je to horší, ale ty vypadáš pořád nesmrtelnej.

Tailpress na Dachsteinu, foto: Tomas Kroczek

Omyl kámo. Už to dávno není, co bejvalo. Když to teď jednou přestřelim, tak i dva dny doma hekám jak muflon v říji. V zimě už tak radši jedno-dvě pivečka večer za odměnu a spát. Jinak druhej den na těch lyžích vidím dvojmo. Samozřejmě se najdou akce, kde zase budeme kandidovat na idioty víkendu, ale už to nebude každej víkend jako pár let zpátky. Horší to je během léta, kdy jsou lyže v koutě zarostlý pavučinama. Půlka letních víkendů je jaksi zabalena párty mlhou neznámo kde…

Co by jsi dělal, když bych vymyslel přístroj, který tě vrátí o 10let nazpět? Šel by jsi stejnou cestou?

Čuměl bych na tebe jak puk 😀 Nee.. Je určitě plno věcí, který si člověk řekne, že mohl udělat jinak, ale neměnil bych nic. Vlastně jedině bych se asi víc varoval před urváním vazů na obou kolenou. To je jedinej škraloup, kterej mě trochu mrzí. Ale zas freeskier bez plastiky není freeskier. Jinak bych si dal celou dekádu ještě jednou! Takže doufám, že už na tom „stroji“ makáš!

opening na Hintertuxu pár let zpátky, foto: Jiří Novotný

PS. Za fotky díky právě webu freeride.cz/ski, kde Maty působí.