Druhy překážek v parku – jiby

Share

Už se vám někdy stalo, že jste si vyrazili zajezdit do snowparku a nestačili se divit? Tolik různých trubek a kusů železa – aby se v tom jeden vyznal, nemám pravdu? Nezoufejte, neboť máme článek právě pro Vás!

Dnes se společně podíváme na reprezentanty skupiny tzv. “jibů”. Právě sem spadají všechny ty bedny, zábradlí, trubky a další překážky, po kterých se člověk “klouže” (tzv. “jibuje”). Mohou se lišit tvarem, šířkou i materiálem. Jsou jedním ze základních kamenů freeskiingu, a proto není od věci si některé z nich představit a trochu si je rozebrat.

Klasická Bedna

Klasickou bednu dozajista zná každý, kdo se do snowparku alespoň jednou na vlastní pěst vypravil. Jedná se o překážku určenou především pro začátečníky, ktěří si ještě “netroufají” na ůžší raily. Nicméně nenechte se vysmát, tato nevinně vyhlížející bedýnka, zhotovena obvykle z plastu či kovu, je pro mnohé freeskiery zavilým nepřítelem. Člověk totiž snadno usne na vavřínech a i tento kus plastu dokáže nečekaně vytrestat.

Setkat se můžeme s bednami různých šířek i velikostí, postavených rovně, z kopce dolů (tzv. do streetu) nebo formou tzv. “vystřelováku” (tedy vyčnívající do vzduchu).

Rovná bedna

V parku lze narazit také na různé obměny klasické bedny:

Lámaná bedna

Pro kterou se vžil jednoduše název ,,lámačka“. Obvykle se skládá pouze ze dvou částí – rovné a šikmé. Lámačky mohou mít ale i více čáští, zlomů a poté je označujeme například dvojitá lámačka, zetko apod.

S-bedna

S-bedna nebo jednoduše “esko”, jak už název napovídá, je bedna zakroucená do tvaru písmene “S”.

C-bedna

Jedná se v podstatě o polovinu S-bedny. “Céčko” je tedy překážka stáčící se do tvaru písmene “C”.

A-bedna

A-bednou (“áčkem”) myslíme bednu, jejíž první část je postavena do kopce a druhá naopak z kopce dolů (může se objevit i prostřední, rovná, část).

Plynovky

Plynovky jsou jakýmsi přechodem mezi bednou a railem. Jsou to kovové, zakulacené, široké trubky. Oblíbené jsou i díky tomu, že se při nižších teplotách zpravidla “nesekají” tak často jako ostatní překážky. Co se diverzity týče, jsou srovnatelné s raily a bednami (C,S,Z – trubky atd.).

Plynovka

C – Plynovka

Raily 

Raily jsou neodmyslitelnou součástí celého freeskiingu a i zde existuje veliké množství variací a obměn. Jako ostatně většina překážek mohou být postaveny rovně, “do streetu” nebo jako “vystřelováky”. V parku narazíme na raily různých délek, velikostí, tlouštěk i tvarů (objevují se raily charakteru oválného, hranaté nebo coby dvě trubky spojené v jednu).

Mnoho variací je podobných jako u beden, tedy i zde se setkáme s S-raily, C-raily, A-raily a dalšími.

S – rail

C – Rail

Double-kink

Samozřejmě i raily nalezneme ve zlomené variantě. Nazýváme je “double-kinkem”, “triple-kinkem”, popřípadě “quadra-kinkem”, podle počtu zlomů. Česky jim můžeme samozřejmě říkat “dvojitá lámačka”, “trojitá lámačka” apod. Pokud double – kink začíná rovnou částí, poté následuje šikmá část a poté opět rovná, můžeme ho také nazývat jako “Zetko”.

Double – kink

Zetko

Čtverná lámačka

Donkey dick

Obvykle plynovka nebo rail zakončený zlomem do tvaru “hokejky”. Při správném přejetí vás poslední článek “vystřelí” do prostoru a usnadní vám tak např. rotace ven z trubky.

Rainbow

Počeštěně také “duha”. Objevuje se jako rail nebo bedna. Svůj název si překážka vysloužila právě svým charakteristickým vzhledem.

Rainbow – duha

Mailbox

Mailbox je překážka ve tvaru americké poštovní schránky (z aj. “mailbox” = poštovní schránka).
Z naší zkušenosti se mailbox nevyskytuje v mnoha modifikacích. Občas se vyrábí z měkkého kovu a pak má vlastnost “sekat se”.

Mailbox

Wall-ride

Wall ride je zpravidla lehce šikmá stěna, zasazená do sjezdovky. Dá se jezdit buď pouze strana, nebo se lze dostat i na vrchol, kde se wall-ride jibbuje jako klasická bedna či rail.

Wallride

Dog-house

Dog-house je v podstatě něco mezi wall-ridem a Áčkovou bednou. Tento název ani samotná překážka se však příliš nepoužívají.

DogHouse

Pyramide

Tato překážka sestává z třech až čtyřech šikmými stěnami tak, že vzhledem připomíná pyramidu.

Pyramida

PVC

PVC není ve skutečnosti nic jiného než trubka vyrobená z polyvinylchloridu (zkráceně PVC – odtud název překážky) nebo jiné odolné umělé hmoty. Její povrch může být hladký nebo vroubený. V případě vroubeného povrchu se jedná o překážku pro začátečníky spíše nevhodnou kvůli svým tendencím zachytávat lyže neopatrných jedinců a uštědřovat nemilosrdné kopance.


Bong

Bong je překážka, kterou lze zařadit jak do skupiny jibbů, tak mezi skoky. Sestává z odrazu a nějakého předmětu zasazeného do země. V podstatě lze bongem nazvat vše, čeho se při přeletu letmo dotýkáme lyžemi (takzvaně “bongujeme” nebo “tappujeme”).

Bong č.1

Bong č.2

Překážek ve snowparku samozřejmě existuje obrovské množství a v tomto článku bychom všechny varianty a modifikace obsáhnout nedokázali. Co říkáte třeba na tuhle ,,Boxzillu“ v přiloženém videu, troufli byste si na ní?

Mrkněte i na druhy skoků ve snowparku nebo jak pokořit první bednu!