Nahrávám

Napiš pro vyhledání

Nouzový stav se táhne už pěkně dlouho a všem nám leze na mozek. Dali jsme proto dohromady 6 tipů, se kterými si trochu zkrátíš čas a navíc uděláš něco pro svoje lyžování.

1. Postarej se o vybavení

Na hory se jen tak nedostaneme, takže je čas kouknout na lyžařskou výbavu a trochu ji dát do pucu. O tomto tématu by se dalo mluvit a psát dlouho, takže tady jsme pro tebe připravili celý článek jen k tomuto bodu.
Ve zkratce to ale proberem i tady. Vem si vlhký hadřík a otři veškeré nečistoty z lyží, z vázání i bot. Zkontroluj přitom, jestli nemáš popraskané hrany nebo díry ve skluznici, zda nemáš ohnuté brzdičky a jestli všechny přezky fungují, jak mají. Podobně můžeš zkontrolovat i škrábance na lyžařských brýlích a funkčnost dalších věcí. Až budeš mít lyže očištěné, navoskuj je. Vosk lyžím nikdy neuškodí. I bez profi voskovacích pomůcek, si lyže můžeš navoskovat, stačí ti k tomu svíčka, stará žehlička a noviny, které si rozložíš pod lyže, ať rodiče nemají navoskovanou podlahu :).
Pokud máš v plánu voskovat alespoň párkrát za sezónu, vyplatí se investovat do žehličky, základní sestavy vosků a kartáče, které najdeš třeba na Happy Sport eshopu.

2. Udrž se fit

Lyžování je fyzicky náročný sport. Aby se ti lyžovalo s lehkostí a předešel jsi zraněním, je důležité mít silné nohy, naposilované zádové svaly a hlavně mít pevný „core” – vnitřní svaly.
Doma ti tedy nic nebrání v tom, udělat každý den pár kliků, dřepů a dalších cviků. Pro inspiraci můžeš sledovat Instagramový profil amerického freeridera Johna Collinsona, který pravidelně přichází s nápaditými cviky s použitím skateboardu, tenisek a dalších netradičních pomůcek.

3. Balanční pomůcky

Tady navazujeme na předchozí bod. Různé balanční polštáře, míče a podložky ti pomůžou zpevnit svaly a zároveň zlepšit balanc, který se ti bude hodit na railech i dopadech. Jednou z nejoblíbenějších balančních pomůcek je BOSU. Jedná se o speciální půlmíč, který, jak už název napovídá, můžeš používat z obou stran (BOSU = Both Sides Up). A cvičení nemusí být vždy nuda, na BOSU můžeš trénovat odrazy i rotace o 180 a 360 .

4. Sepiš si trick list

Až budeš z posilování unavený, sedni ke stolu a sepiš si seznam triků, které bys chtěl příští rok odjet nebo vypilovat. Začni s lehčími triky, které už umíš a přidej k nim nové graby. Pokračuj s obtížnějšíma rotacema nebo trikama na switch a na závěr seznamu můžeš přidat i unnatural rotace a flipy přes hlavu. Seznam by měl být realistický, ale zároveň motivační. Zvaž svoje možnosti a napiš tam ty triky, o kterých si myslíš, že bys je mohl dát. Pokud máš k dispozici trampolínu, není na co čekat a triky můžeš rovnou začít zkoušet nanečisto.
S příchodem zimy nezapomeň vytáhnout seznam a zkus se podle něj řídit. Triky si můžeš postupně odškrtávat a na konci zimy uvidíš, co se ti podařilo splnit a co ne.

5. Edit a fotky

Teď máš spoustu času projít si dokumenty v počítači. Koukni, zda máš z letošní zimy nějaké fotky a videa. Roztřiď je, promaž a ulož si je do složky. Pokud budeš někdy žádat o sponzoring, vyplatí se ti mít všechny fotky přehledně srovnané. Ale i pokud nemáš takové ambice, tak za pár let bude celkem zábava prohlížet si první odjeté triky i nepovedené pokusy. Jestli máš nějaké záběry, zkus je sestříhat do editu. Neboj se toho, základní střih zvládneš sám a nebudeš se muset na nikoho spoléhat. Střihacích programů je spousta, od oblíbených Final Cut a Premier Pro (za tyto programy se však platí) po jednodušší aplikace, které se dají stáhnout i zdarma (pokud máš Mac, hledej například iMovie). A na první pokusy ti v pohodě postačí i telefon.

Pro inspiraci koukni třeba na insta edity od Šimona Bartíka.

https://www.instagram.com/p/B63U2HnloIr/?utm_source=ig_web_copy_link

6. Zahrada – trampolína a jib

Tento bod jsme zařadili až na konec. Pokud máš k dispozici zahradu, tak se asi úplně nenudíš. Pokud ti to rodiče dovolí, trampolína je nejlepší možnost, jak zkoušet triky a zlepšovat koordinaci. Když k tomu přidáš ještě zahradní jib na zkoušení railových triků, tak je to úplná paráda. Na zahradě si můžeš nainstalovat ale třeba i slackline, která ti taky pomůže zlepšit balanc a zabaví tě na dost dlouho.

Matěj Švancer a jeho domácí profi trampolína.

https://www.instagram.com/p/B-xaWgdnBNq/?utm_source=ig_web_copy_link

Šimon Bartík má na chatě postavený rozjezd a dopad z kartáčů a plastovou rouru na jibovaní.

https://www.instagram.com/p/B5QqEueFvE4/?utm_source=ig_web_copy_link

Věcí, které může freeskier dělat je určitě více. Dej nám vědět do komentáře, co děláš právě ty a na Instagramu nás označ pomocí @freeskier.cz, ať vidíme tvůj progres na trampolíně nebo zahradním jibu.

Tags:
Autor článku - Ondra Beneš

Ve freeskiingu se pohybuju už pěknou řádku let. Objel jsem velké množství českých i zahraničních závodů, odcoachoval spoustu campů a objevoval se ve freeski filmech i časopisech. Freeskiing mě stále hrozně baví a jsem rád, že se s tebou mohu podělit o své zkušenosti, rady a tipy.

  • 1
Předchozí článek

1 Komentář

  1. Tyhle kartáče se používali dřív na některých sjezdovkách. Zkus napsat do FB skupiny „Freeski Help” nebo na stránka BigAir.cz. Třeba bude mít někdo kartáčů více.

    Odpovědět

Okomentuj tento článek

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.