Nahrávám

Napiš pro vyhledání

Émile Allais, otec moderního lyžování

Dnešním lyžařům jméno Émile Allais (1912-2012) asi nic moc neřekne, ale to jemu se přezdívá otec moderního lyžování, to on přišel na začátku třicátých let minulého století s revolučním stylem. Do té doby se lyžaři sunuli dolů svahem plužením. Émile se jako první spustil s lyžemi rovnoběžně vedle sebe, hlava nehlava dolu, což mu umožnilo větší rychlost a lepší pohyblivost v neupraveném terénu.

Allais byl 1. francouzský lyžař, který vyhrál kombinaci na sjezdovce Hahnenkamm v rakouském Kitzbühlu. To se psal rok 1934. V roce 1936, jako člen francouzské reprezentace na zimní olympiádě v Německu, vybojoval bronzovou medaili. Osobně mu k ní blahopřál i tehdejší říšský kancléř Adolf Hitler. „Vypadal dost neškodně,“ vzpomínal na událost po letech Allais.  V roce 1937, na mistrovství světa v Chamomix, získal 3 zlaté medaile – ve slalomu, sjezdu a v kombinaci – byl tak prvním mužem na světě, který dokázal v těchto disciplínách zvítězit na jednom šampionátu.

Émile Allais byl čtyřnásobný zlatý medailista z předválečných světových šampionátů, vyhrál bezpočet závodů, ale sázku, kterou uzavřel se svým kardiologem, že ho v den svých 100. narozenin porazí na svahu Vallée Blanch v Chamomix, však už vyhrát bohužel nedokázal. Lyžovat přestal pár let před dosažením trojciferného jubilea.

Jeho styl byl označován jako „odvážný.“ Jednou se mu během sjezdu podařilo udělat kotrmelec, ale přistál na lyžích, aniž by ztratil čas a pokračoval v závodě. Podle mnohých byl moc dobrým kandidátem na vstup do „klubu sebevrahů.

Ve 40.a 50. letech trénoval Allais francouzskou reprezentaci. Dostal se i ke kanadské a americké reprezentaci. Dokonce obě Allaisovy dcery také reprezentovaly Francii v lyžařských disciplínách. Kathleen se zúčastnila ZOH v Salt Lake City v roce 2002. Karen se měla zúčastnit v roce 1992 v Albertville, ale krátce před zahájením ZOH se zranila tak, že nemohla závodit.

Emile Allais byl také jeden ze zakladatelů nejproslulejší lyžařské školy na světě – École Francaise du Ski.

Podílel se také na technickém vývoji lyží, brýlí, aerodynamických kombinézách a vázání. Byl u počátků strojové úpravy svahů. Nechyběl ani u zrodu mnoha lyžařských středisek jako Courchevel, Flaine nebo La Plagne ve Francii, ale i Squaw Valley a Sun Valley ve Spojených státech nebo La Parva a Portillo v Chile.

V devadesáti letech utrpěl na sjezdovce po srážce se snowboardistou zlomeninu ramene, ale znovu se vrátil na svahy. Lyžoval až téměř do sta let. Jeho srdce dotlouklo 17. října 2012 v nemocnici v Sallanches, odkud je vidět na nejvyšší evropskou horu Mont Blanc…

Tags:
Autor článku - Matěj Hrabačka

Krušnohorec srdcem i duší . Lyžování je takový můj styl žití. Díky tomu jsem poznal plno skvělých freeskierů a freeriderů. Tady vám čas od času dám pár rad a třeba i nějakou tu inspiraci.

  • 1
Předchozí článek

Okomentuj tento článek

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.