DIN (čti dyn) je zkratka pro Deutsches Institut für Normung (Německý ústav pro průmyslovou normalizaci). V případě lyžařského vázání se jedná o stupnici pro nastavení vypínací síly, která se používá na všech vázáních již od počátku 80. let. S DINem se tedy setkáváme každý den na lyžích. Podle toho, na jakou hodnotu máme DIN nastaven, nám vázání při pádu vypne či ne.
Zcela zjednodušeně lze říci, že DIN odpovídá váze člověka. Neboli DIN 8, odpovídá 80 kg, DIN 6 = 60 kg, DIN 3 = 30kg apod. Vázání je vždy konstruováno pouze v určitém DIN rozmezí, například DIN 3 – 11, nebo DIN 6 – 16 atd. Proto je důležíté při výběru tento faktor neopomenout. Obecně platí, že čím dražší, těžší a bytelnější (kovové) vázání je, tím výšší je jeho DIN.
V každém servisu vám DIN samozřejmě nastaví. Používají na to speciální tabulky zahrnující výšku, váhu, věk lyžaře a také jeho lyžařské schopnosti. Věřte ale, že takto nastavený DIN vám při prvním skoku nebo butteru vypne obě lyže.
Proto se v dnešním článku budeme věnovat tématu, jak si má freeskier svépomocí nastavit DIN. Ale POZOR! nejedná se o návod správného nastavení DINu, které schvalují pojišťovny. Podělíme se s vámi pouze o naše zkušenosti.
K samotnému nastavení vám stačí pouze šroubovák, u některých vázání plochý u jiných křížový.
Za příklad si vybereme člověka vážícího 80 kg, jemu bude stačit vázání v rozmezí DINu 5 – 15.
První den si nastaví vázání zhruba na svoji váhu DIN 8. A pokud mu bude lyže vypínat, vždy si ji přitáhne o 1 stupeň, jak na špičce, tak na patce vázání. Nakonec vzhledem k jeho schopnostem skončí např. u DINu 10. Takto nastavené vázání mu ani při náročných tricích nevypne.
V ideálním případě by měl být DIN nastaven zhruba v polovině rozmezí vázání (stupnice vázání 5 – 15, DIN nastaven na 10).
Zeptali jsme se 3 českých, trochu netypických freeskierů, rozdílných stylů ježdění, výšky i váhy, jak mají nastavený DIN oni:
1) Pepe Kalenský je agresivný jezdec, který dává na railech neskutečná komba a i na skoku vyrotoval switch 1440.
Pepe, jaké prosím tě používáš vázání, na jaký DIN ho máš utažené a kolik sám vážíš?
Ahoj, používám vázání Marker Jester (16 DIN) a Marker Jester Pro (18 DIN). DIN si na těchto vázáních utahuju na 12 a to i na patce. Já vážím 85 kg.

Pepeho Marker Jester utažený na DIN 12
2) Michal Klápště alias Pijenč je v parku k nepřehlédnutí. Se skoro 2 metry na výšku vyčnívá nad všemi překážkami. To mu ale nebrání, aby dal každý trik ve 100% stylu.
Pijenč, jaké prosím tě používáš vázání, na jaký DIN ho máš utažené a kolik sám vážíš?
Abych to uvedl na pravou míru, je to trochu co dům dal. Chtěl bych předem poděkovat Danu Ilenčíkovi, že mi prodal za symboliku vázko typu Rosignol Axial 2 Din 120. Mám ho dotažený na maximálku (DIN 12), jak špici tak patu, protože jsem od porodu ještě neshodil přebytečná kila . Klasickej NoBrakes Stajl, jak můžete vidět fotky.
Jinak mám kolem metráku no
. Na buttříky to drží pěkně, patu vázání mám dost na botě v ramci festovosti, žádná vůle
.

Pijenč jezdí na punkáče bez brzdiček.
3) Kuba Steklý býval parkovým lokálem na Mísečkách. Teď je lokálem v kanadském prašanu. Proto vyměnil i klasické vázání, za vázání vhodné ke šlapání.

Správně nastavené přepětí. Šroub je zarovnán s černým plastem.

Špatně nastavené přepětí. Šroub je nutné dotáhnout.

Špatně nastavené přepětí. Šroub je nutné uvolnit.
2 komentáře
Článek mi moc pomohl. Díky!
To nás těší, kdyby tě zajímalo nějaké další téma, klidně nám napiš na ondra@freeskier.cz a my se ho pokusíme zpracovat do článku.